Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jacek Prądzyński będzie nowym dyrektorem bytowskiej biblioteki (ZDJĘCIA)

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Jacek Prądzyński będzie nowym dyrektorem bytowskiej biblioteki.
Jacek Prądzyński będzie nowym dyrektorem bytowskiej biblioteki. archiwum prywatne
Komisja konkursowa nie miała wątpliwości. Jacek Prądzyński będzie nowym dyrektorem bytowskiej biblioteki. Młody szef zastąpi Bożenę Mazur, która po ponad 40-latach pracy w bibliotece przechodzi na emeryturę.

Komisja konkursowa nie miała wątpliwości. Jacek Prądzyński będzie nowym dyrektorem bytowskiej biblioteki. Młody szef zastąpi Bożenę Mazur, która po 40-latach pracy w bibliotece przechodzi na emeryturę.

Kim jest Jacek Prądzyński?

Nowy dyrektor bytowskiej biblioteki już dał się poznać mieszkańcom Bytowa. To nietuzinkowa postać, jako pracownik biblioteki wprowadził wiele innowacji.
To kustosz, kierownik Pracowni Orange – multimedialnej świetlicy, koordynator Bytowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, trener kompetencji cyfrowych, doświadczony instruktor, szkoleniowiec, animator, który inspiruje, uczy i pomaga w korzystaniu z narzędzi cyfrowych. Laureat „Listy 100” – listy 100 osób, które w wyróżniający sposób przyczyniły się do podnoszenia umiejętności cyfrowych w Polsce. Z wykształcenia nauczyciel (mgr filologii polskiej), absolwent studium informatycznego, ukończył także kierunkowe studia podyplomowe: edukację biblioteczną z technologią informacyjną oraz zarządzanie instytucjami kultury. Od 14 lat związany pracą na rzecz bibliotek. Swoją drogę zawodową rozpoczął na stanowisku nauczyciela bibliotekarza w ramach stażu w Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bytowie. Po rocznym stażu został zatrudniony na stanowisku opiekuna Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej w tej samej placówce. Swoją merytoryczną pracę bibliotekarską rozpoczął dopiero w marcu 2016 roku w Bibliotece Miejskiej w Bytowie. Został zatrudniony w Czytelni Działu dla Czytelników Dorosłych.
Przez zaledwie 4 lata w pracy w bytowskiej Bibliotece zrealizował różnorodne działania na rzecz czytelnictwa, seniorów, a przede wszystkim na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych bibliotekarzy i upowszechniania nowych technologii w bibliotekach. To niestandardowy bibliotekarz, który lubi dzielić się swoją wiedzą. Bytowski bibliotekarz był pomysłodawcą innowacyjnego w regionie działania na rzecz bibliotekarzy powiatu bytowskiego – utworzył stały punkt wsparcia dla bibliotek z zakresu nowych technologii.
Dzięki autorskiemu projektowi i osobistemu zaangażowaniu Jacka Prądzińskiego, udało się 31 stycznia 2018 roku oddać do użytku nową przestrzeń dla użytkowników Biblioteki, multimedialną świetlicę – Pracownię Orange. W ogólnopolskim, internetowym plebiscycie Pracownia Orange w Bytowie zajęła pierwsze miejsce. Bytowska Pracownia to obecnie miejsce realizacji wielu przedsięwzięć Jacka Prądzińskiego: zajęć z druku 3D dla dzieci i młodzieży, zajęć z programowania w ramach Lokalnego Klubu Kodowania, warsztatów dla młodzieży na temat hejtu i mowy nienawiści.

Jak zmieni się bytowska biblioteka?

- Pomysły i plany rozwoju placówki obejmują wszystkie obszary – wyjaśnia pan Jacek. - Podczas pracy nad koncepcją brałem przede wszystkim możliwości i perspektywę pięciu lat na jej zrealizowanie. Jest tego sporo, część będzie można wprowadzić niemal natychmiast, część będzie wymagała czasu i pracy całego zespołu. Niemniej jednak żadnego planu nie da się zrealizować samodzielnie. Dlatego przygotowując plan zmian i rozwoju instytucji brałem pod uwagę możliwości kadrowe, lokalowe, ale przede wszystkim specyfikę kulturalno-społeczną gminy Bytów. Nie chciałbym zdradzać szczegółów działań przed pierwszym zebraniem z pracownikami. Na pewno nie będzie rewolucji, bo takowa byłaby potrzebna, gdyby placówka była źle zarządzana, a realizowane w niej dotychczasowe działania odbiegały od zadań spoczywających na statutowych wymaganiach. Będę kontynuował wiele działań, które dotychczas były realizowane. Będę kontynuował misję mojej poprzedniczki, bo uważam, że ten kierunek jest bardzo dobry, co potwierdzają też przyznane w ostatnich latach wyróżnienia i medale. Niemniej jednak planuję kilka zmian, którym będzie przyświecała idea otwartości i dostępności we wszystkich obszarach. Na początek zmiany w godzinach pracy instytucji, reorganizacja układu księgozbioru. Dalsze działania to wprowadzenie imprez, które będą wizytówką nie tylko biblioteki, ale i gminy oraz wyjście z działaniami poza mury instytucji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza