Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak bezpiecznie odpalać fajerwerki?

AIP
Jak bezpiecznie odpalać fajerwerki?
Jak bezpiecznie odpalać fajerwerki? Archiwum
Sylwester i Nowy Rok to dwa dni podczas których legalnie można puszczać fajerwerki. Policjanci radzą, które kupić. Petardy mogą kupić jedynie osoby dorosłe.

- Tradycyjnie po północy strażacy otrzymują bardzo dużo zgłoszeń do drobnych pożarów, jednak bywa, że te pożary przeradzają się w duże zagrożenie: zaczyna się palić elewacja, czy śmietnik który sąsiaduje z samochodami lub innym budynkiem. Przez to pożar może się szybko rozprzestrzeniać- tłumaczy w rozmowie z AIP Mł. Insp. Karol Kierzkowski z Mazowieckiej Straży Pożarnej.

O godzinie północy niebo zabłyśnie licznymi fajerwerkami. Pomimo tego, że sztuczne ognie wyglądają zjawiskowo, to są to materiały pirotechniczne i mogą zagrażać bezpieczeństwu. W jedną sylwestrową noc odpalanych jest więcej fajerwerków niż przez cały rok. Pamiętać trzeba, że jedynie 31 grudnia i 1 stycznia można legalnie puszczać fajerwerki bez zakłócania spokoju. Odpalając środki pirotechniczne w innym czasie, możemy narazić się na popełnienie wykroczenia. Co więcej młodzież, która nie skończyła 18 lat nie może kupić materiałów pirotechnicznych. Sprzedawcy, którzy naruszą ten zakaz muszą liczyć się z karą nawet do 2 lat więzienia. Przepisy nakładają również obowiązek oznaczenia wyrobu pirotechnicznego, poprzez określenie: jego nazwy i klasy, numeru obowiązującej normy, nazwy i adresu producenta lub importera oraz wyposażenie produktu w polską instrukcję użytkowania.

Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie, strzelające kulki, fontanny, wyrzutnie rurowe: to wszystko to różne rodzaje fajerwerków. Wybór jest spory. Jednak nie każdy pamięta, że fajerwerki to materiały wybuchowe, dokładnie materiały pirotechniczne widowiskowe, które zawierają mieszaninę materiałów pirotechnicznych, w tym materiałów wybuchowych i mogą być naprawdę niebezpieczne. Fajerwerków nie powinno odpalać się w pobliżu samochodów. Najlepiej skierować je do góry, tak by nie uderzyły w okno naszych sąsiadów. Osoby, które są w stanie nietrzeźwym również nie powinny odpalać sztucznych ogni. - Kupując fajerwerki warto zwrócić uwagę na to czy petardy mają polski atest.

Nie powinniśmy kupować także petard niewiadomego pochodzenia bez polskich oznaczeń i instrukcji obsługi. W trosce o nasze zdrowie nie powinniśmy także odpalać petard w stanie nietrzeźwości. Nie wolno podchodzić i dotykać petard, które raz odpaliliśmy, ale nie wybuchły. Nieletni, którzy chcą odpalić petardę powinni to robić pod opieką dorosłych - podkreśla mł. asp. Tomasz Kaczmarczyk z policji w Świętochłowicach. Najczęstsze wypadki przy odpalaniu petard to celowanie w oko, budynki, czy innych ludzi oraz próby ponownego odpalenia fajerwerku, który nie wybuchł.

- Zdarza się, że pogotowie ratunkowe prosi o wsparcie straż pożarna, ponieważ natrafili na zatarasowane uliczki lub zjechali na pobocze i nie mogą dalej kontynuować jazdy. Intensywnie pracujemy do 8 rano, ale niestety później, 1 stycznia dalej słyszymy
fajerwerki, pojawiają się niewybuchy, coś jeszcze może się zapalić- dodaje Kierzkowski.

Przeczytaj także na GP24

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza