Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dbać o mikrobiom skóry? Poradu ekspertów.

Porady
iStock
O konieczności dbania o dobrostan flory bakteryjnej jelit mówi się od lat. A skóra? Ona także jest siedliskiem pożytecznych bakterii, od których zależy jej wygląd. Jak więc dbać o mikrobiom skóry?

W ostatnich latach nieco zmienił się PR bytujących na ludzkiej skórze mikroorganizmów. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich bakteryjnych rezydentów, bo takie Propionibacterium acnes (bakterie odpowiedzialne za rozwój trądzik) nieprędko przestaną cieszyć się złą sławą… Nie zmienia to faktu, że bakterie (te „dobre”) odgrywają ogromną rolę w funkcjonowaniu skóry. Wspólnie z innymi drobnoustrojami – grzybami, drożdżami oraz wirusami – budują szczególny ekosystem, zwany mikrobiomem. To właśnie on odpowiada za kondycję skóry. Im zdrowszy mikrobiom, im bardziej zróżnicowany, tym zdrowsza i piękniejsza skóra.

Bakterie a skóra

Mikrobiom odpowiada za efektywność mechanizmu obronnego skóry – naturalnej zapory przed patogenami. Umożliwia także zachowanie optymalnego odczynu pH skóry. To właśnie budujące mikrobiom bakterie rozkładają pot i łój, dzięki czemu naskórek pozostaje nawilżony. Problemy skórne niemal zawsze wiążą się z zaburzeniami harmonii mikrobiologicznej skóry.

Jak zmienia się mikrobiom skóry?

Skóra płodu jest jałowa. W trakcie porodu zasiedlają ją bytujące w kanale rodnym matki bakterie. W ten sposób powstaje unikalny ekosystem. Tak jak nie ma dwóch osób dzielących linie papilarne, tak nie ma mikrobiologicznych bliźniaków. Mikrobiom podlega nieustannym zmianom: fizjologicznym (związanych z wiekiem czy stanem organizmu) oraz będących rezultatem stylu życia. Te drugie zwykle są negatywne i prowadzą do zubożenia i osłabienia mikrobiomu. Odbija się to na skórze, która łatwo się podrażnia i odwadnia. Zaburzenia mikroflory skórnej mogą także ułatwiać rozwój bardzo uciążliwych chorób skóry – z AZS i łuszczycą na czele.

Jak dbać o mikrobiom skóry?

Dbanie o mikrobiom skóry sprowadza się do unikania (na tyle, ile to możliwe) szkodliwych czynników zewnętrznych. Należą do nich m.in. promieniowanie UV, smog, używki oraz niektóre antybiotyki. Równie ważne są zwyczaje kosmetyczne. Do najbardziej destrukcyjnych dla „dobrych” bakterii praktyk pielęgnacyjnych zalicza się:

  • stosowanie wyjaławiających środków dezynfekujących i/lub kosmetyków zawierających alkohol
  • nadmierne oczyszczanie twarzy, zwłaszcza kosmetykami o zasadowym odczynie pH
  • zbyt częste złuszczanie skóry
  • stosowanie na własną rękę silnie działających składników aktywnych (np. retinoidów)
  • brak ochrony przeciwsłonecznej
  • niedostateczne nawilżanie skóry.

Probiotyki i prebiotyki w kosmetykach

Z myślą o dobrostanie mikroflory bakteryjnej skóry coraz częściej receptury kosmetyków wzbogacone są o probiotyki i prebiotyki. Jeśli zależy ci na zdrowym mikrobiomie, warto włączyć kosmetyki pro- i prebiotyczne do codziennej pielęgnacji.

Kosmetyki probiotyczne

Probiotykami nazywa się bakterie, które wspomagają zachowanie równowagi mikrobiologicznej skóry. Wzmacniają bytujące na skórze mikroorganizmy oraz ułatwiają utrzymanie optymalnego odczynu pH. Znalazły szerokie zastosowanie w produkcji kosmetyków do higieny osobistej – szamponów, pianek do mycia twarzy czy żeli pod prysznic. Są również cennym składnikiem płynów przeznaczonych do pielęgnacji okolic intymnych, ponieważ ułatwiają odbudowę naturalnej flory bakteryjnej tego podatnego na infekcje rejonu. Przemysł kosmetyczny najczęściej wykorzystuje bakterie kwasu mlekowego w postaci lizatu. Lizat jednocześnie pozwala cieszyć dobroczynnymi właściwościami tychże, ale uniemożliwia ich niekontrolowane namnażanie się.

Kosmetyki prebiotyczne

Prebiotyki ułatwiają namnażanie bakterii, dzięki czemu świetnie odbudowują zubożałą mikroflorę bakteryjną skóry. Dodatkowo zmniejszają stany zapalne oraz przyspieszają naturalne procesy regeneracyjne, przez co świetnie sprawdzają się w pielęgnacji wrażliwej i nadreaktywnej skóry. Przynoszą również ukojenie wyprysków i niedoskonałości. Wśród kosmetyków prebiotycznych w ostatnich latach popularnością cieszą się preparaty zawierające filtraty fermentowanych. Szczególnie chętnie sięgają po nie koreańskie koncerny kosmetyczne, słynące z najbardziej innowacyjnych i skutecznych rozwiązań zapewniających nie tylko piękną i zdrową skórę, ale i młody wygląd.

Coraz większą uwagę przykładamy do równowagi mikrobiologicznej. Nie ograniczaj się jednak wyłącznie do dbania o florę bakteryjną jelit. Na skórze bytują równie pożyteczne mikroorganizmy. Warto o nie zadbać, ponieważ od ich stanu zależeć może wygląd twojej skóry.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza