Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dbać o opony

Wojciech Frelichowski [email protected]
Niebawem w serwisach oponiarskich zrobi się tłoczno.
Niebawem w serwisach oponiarskich zrobi się tłoczno. Fot. Newspress
Zima się skończyła i przyszedł czas na wymianę ogumienia w naszych autach. Warto wiedzieć jak dbać o opony i w jakich warunkach je przechowywać.

Ciśnienie pod kontrolą

Według danych ERMC (Stowarzyszenie Europejskich Producentów Opon) na krajowym rynku wymiany opon w 2008 r. sprzedano 9,9 mln sztuk ogumienia do samochodów osobowych, o 10 procent więcej niż w 2007. W tym liczba sprzedanego letniego ogumienia wyniosła 54 procent ogółu sprzedaży.

Sygnałem, że nadeszła pora wymiany opon zimowych na letnie, jest wzrost temperatury powyżej plus 7 stopni Celsjusza. Jazda na oponach zimowych przy wyższych temperaturach oznacza szybsze ścieranie się ich bieżnika, a także wydłużenie drogi hamowania. Ponadto opony zimowe są głośniejsze od letnich.

Jeśli ktoś ma opony letnie z poprzednich sezonów, to przed ich założeniem powinien sprawdzić wysokość bieżnika - minimalna wartość to 1,6 mm.

Podstawowy parametr

Pod koniec 2008 roki firma Michelin Polska przeprowadziła sondażową akcję kontroli ciśnienia. Aż 71 proc. ze 9.158 skontrolowanych samochodów, miało nieprawidłowe ciśnienie, przeważnie za niskie.

- Wynik pomiarów był gorszy niż w 2007 roku, kiedy 63 proc. polskich kierowców miało nieprawidłowe ciśnienie w oponach - mówi Iwona Jabłonowska z Michelin Polska.

Tymczasem prawidłowe ciśnienie jest jednym z najważniejszych parametrów prawidłowej eksploatacji opon. Jeżeli ciśnienie jest zbyt niskie, boki opony poddawane są nadmiernej deformacji. Ponadto eksploatacja opony przy obniżonym ciśnieniu powoduje wzrost temperatury i oporu toczenia, a tym samym zwiększa zużycie paliwa. Do tego kierowanie samochodem z takim ogumieniem jest znacznie trudniejsze. Z kolei jeśli ciśnienie w oponach jest zbyt wysokie, to szybciej zużywają się czoła bieżników, a same opony mają gorszy kontakt z nawierzchnią. Poza tym ciśnienie powinno być dostosowane do rzeczywistego obciążenia pojazdu.

Natomiast jeżeli zauważymy, że bieżnik jest zużyty tylko jednostronnie, bądź widać wgłębienie w jego rzeźbie, świadczy to o tym, iż uszkodzone są elementy zawieszenia.

Oczywiście na tej samej osi powinny być założone opony o tym samym bieżniku. Warto też wiedzieć, że ogumienie mające więcej niż 6 lat, nawet z niskim przebiegiem, nie gwarantuje bezpiecznego użytkowania, bo guma się starzeje.

Jak przechowywać opony

Dokładnie oczyszczone opony należy przechowywać w przewiewnych i zaciemnionych miejscach, chroniąc je przed działaniem substancji żrących i ropopochodnych. W takim pomieszczeniu, temperatura nie powinna przekraczać plus 35 stopni Celsjusza. W najlepszej sytuacji są kierowcy, którzy mają garaże, ale opony można też przechować w piwnicy. Ale uwaga: musi to być pomieszczenie suche.

Opony zamontowane na felgach przechowujemy w pozycji leżącej na półce, a jeśli na podłodze, to na deskach. Jeżeli opony przechowujemy zamontowane na obręczach, to winno utrzymywać się w nich ciśnienie na poziomie 0,7 kPa. Opony bez felg należy przechowywać w pozycji stojącej i od czasu do czasu obracać, co zapobiegnie ich odkształceniom. Przechowywanie opon bez felg, ułożonych jedna na drugiej, prowadzi do ich odkształcenia. Bezwzględnie nie wolno wieszać opon bez felg na hakach wbitych w ścianę.

Uwaga na myjnie

Choć trudno w to uwierzyć, to uszkodzenia opon może spowodować sprzęt myjący wykorzystujący wysokie ciśnienie, stosowany w tzw. myjniach bezdotykowych. Dlatego specjaliści radzą zachowanie odległości, minimum 20 cm, pomiędzy dyszą spryskiwacza a oponami.

Razem z oponami powinniśmy wymienić wentyle Kiedy samochód jedzie z prędkością 100 km/h, w wyniku działania siły odśrodkowej wentyl powoduje bicie o mocy około 1,7 kG, czyli tyle, ile waży butelka pełna wody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza