Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak działa punkt „Graty z chaty” w słupskim PGK po miesiącu od uruchomienia?

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
Minął miesiąc odkąd Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Słupsku uruchomiło punkt pod nazwą „Graty z chaty”, w którym mieszkańcy miasta mogą pozostawić niepotrzebne, ale sprawne przedmioty, by mogły one zostać zabrane i użyte przez osoby, którym mogą się przydać.
Minął miesiąc odkąd Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Słupsku uruchomiło punkt pod nazwą „Graty z chaty”, w którym mieszkańcy miasta mogą pozostawić niepotrzebne, ale sprawne przedmioty, by mogły one zostać zabrane i użyte przez osoby, którym mogą się przydać. woj
Minął miesiąc odkąd Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Słupsku uruchomiło punkt pod nazwą „Graty z chaty”, w którym mieszkańcy miasta mogą pozostawić niepotrzebne, ale sprawne przedmioty, by mogły one zostać zabrane i użyte przez osoby, którym mogą się przydać. Zapytaliśmy PGK, jakie rzeczy najczęściej trafiają do punktu i jakie najszybciej z niego znikają. Przypomnimy również zasady jego funkcjonowania.

Zbliża się Black Friday, czas największych wyprzedaży w ciągu całego roku. W związku z tym część z nas zapewne planuje zakup np. nowego sprzętu RTV lub AGD w korzystniejszej cenie i być może zastanawia się, co zrobić ze starym telewizorem, radiem czy lodówką. Cóż, jeżeli sprzęty te są sprawne i mogą posłużyć jeszcze przez jakiś czas, a sami nie będziemy ich już potrzebować, to może warto przekazać je do punktu „Graty z chaty”?

„Graty z chaty” czyli drugie życie dla rzeczy z naszych domów

Pomijając już kwestię wyprzedaży i zakupów nowych rzeczy, to właściwie wszyscy mamy w naszych domach, mieszkaniach, piwnicach lub garażach takie przedmioty, które z reguły leżą gdzieś w kącie i po prostu zbierają kurz. Mogą to być np. książki, zabawki, wózki dziecięce, a nawet dywany czy właśnie nieużywany już sprzęt RTV i AGD.

I tutaj, jako rozwiązanie, pojawia się punkt „Graty z chaty”, który rozpoczął swoją działalność nieco ponad miesiąc temu, bo 20 października. Znajduje się on na terenie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zakładzie Utrzymania Czystości przy ul. Bałtyckiej 11a w Słupsku (na tym samym terenie co PSZOK). Jak już zostało wspomniane, celem tego punktu jest możliwość podzielenia się niepotrzebnymi przedmiotami, które są sprawne i w dobrym stanie, z osobami mogącymi ich potrzebować.

Jak to działa?

Mieszkańcy Słupska oraz gminy Kobylnica posiadający niepotrzebne rzeczy mogą pozostawić je w punkcie „Graty z chaty” od poniedziałku do piątku w godzinach 7-18 oraz w soboty od godz. 7 do godz. 15. Natomiast odbiór przedmiotów jest możliwy we wtorki w godzinach 7-18 oraz soboty w godzinach 7-15. Zarówno pozostawienie, jak i odebranie rzeczy jest bezpłatne.

- Na miejscu czeka pracownik, który sprawdza, czy pozostawione przez mieszkańców przedmioty nie są uszkodzone lub zniszczone i mogą posłużyć kolejnemu właścicielowi. Jeżeli mówimy o przyjmowaniu lub wydawaniu takich przedmiotów jak książki, zabawki, ceramika czy sztućce to nie pobieramy żadnych pisemnych oświadczeń. Natomiast, kiedy przyjmujemy sprzęt RTV lub AGD, to wtedy takie oświadczenie pobieramy. Oddająca taką rzecz osoba poświadcza, że sprzęt jest sprawny i nie zagraża zdrowiu innych osób podczas jego użytkowania. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy taki przedmiot jest zabierany z punktu. Wtedy, pobierający sprzęt podpisuje oświadczenie, w którym mowa o tym, że zapoznał się ze stanem urządzenia i nie będzie wnosił w przyszłości skarg i zastrzeżeń dotyczących jego działania – wyjaśnia Karolina Turska z PGK.

Zapytaliśmy również, jaki jest odzew mieszkańców w stosunku do otwartego punktu.

- Zainteresowanie punktem jest bardzo duże i spotkało się z pochwałą ze strony mieszkańców. Dla przykładu w ostatnią sobotę odwiedziło nas około 20 osób, które wzięły z punktu różne rzeczy. Myślę, że ma na to wpływ rosnąca świadomość ekologiczna wśród mieszkańców, którzy zdają sobie sprawę, że lepiej oddać rzeczy, niż je wyrzucać na śmietnik – mówi Turska.

A co najczęściej trafia do „Gratów z chaty” i co najszybciej z punktu znika?

- Najczęściej przywożone są meble, zabawki, wózki i łóżeczka dla dzieci. Z kolei największym zainteresowaniem wśród pobierających rzeczy cieszą się wszelkiego rodzaju naczynia, garnki, również zabawki dla dzieci oraz książki. Bardzo szybko znikają z naszego punktu wszelkie sprzęty RTV. Do tej pory mieliśmy np. jeden telewizor i jedno kino domowe, i obie te rzeczy bardzo szybko znalazły nowych właścicieli – wylicza Karolina Turska. - Przed nami wyprzedaże związane z Black Friday i zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Jeżeli w związku z tym mamy zamiar zastąpić jakieś używane dotychczas rzeczy w naszych domach nowymi, a stare nie będą nam już potrzebne, to zapraszamy do punktu „Graty z chaty”. Na pewno znajdą się osoby, którym będą mogły się one przydać – zachęca na koniec.

Podsumowując, w punkcie „Graty z Chaty” mieszkańcy mogą pozostawić przedmioty sprawne, nieuszkodzone, czyste, w dobrym stanie technicznym i nie stwarzające zagrożenia dla użytkowników, takie jak:

  • meble (krzesła, tapczany, stoły, taborety, sofy, łóżeczka itp.)
  • książki
  • dywany
  • doniczki
  • zabawki
  • wózki dziecięce
  • rowery, hulajnogi, narty, rolki, łyżwy, wrotki itp.
  • wyroby ceramiczne i szklane, sztućce
  • sprzęt AGD, urządzenia RTV

Graty z chaty. Drugie życie dla niechcianych przedmiotów w słupskim PSZOK-u

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza