Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

jak działa radar meteo

Grzegorz Szczepański
- Na ekranie komputera widzimy każdy nadciągający deszcz, burzę i wichurę - pokazuje Zdzisław Dziwit z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
- Na ekranie komputera widzimy każdy nadciągający deszcz, burzę i wichurę - pokazuje Zdzisław Dziwit z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Fot. Grzegorz Szczepański
Na kilka godzin wcześniej będziemy wiedzieć, że nadciąga wichura, burza, ulewa lub gradobicie. Wczoraj w Niemierzynie koło Świdwina ruszył nowoczesny radar meteorologiczny.

Radar to jeden z elementów systemu monitoringu pogody POLRAD. Rząd rozpoczął tworzenie tego systemu po tragicznej powodzi w 1997 roku. System składa się z sieci radarów obejmujących zasięgiem cały kraj i okolice (część Niemiec, Czech, Ukrainy). Dotychczas radary zbudowano w Poznaniu, Legionowie pod Warszawą oraz Ramży i Pastewniku na południu. Świdwiński zasięgiem obejmie całą północno - zachodnią część Polski, fragment Niemiec i Bałtyku. W tym roku planuje się uruchomienie następnych dwóch radarów - w Gdańsku i w Brzuchani koło Radomia.
Nie ma jeszcze sposobu na to, by zapobiec klęskom pogodowym. Ale współczesna technika pozwala je z dużą dokładnością przewidzieć, co pozwala przygotować się na ich nadejście. Temu właśnie służą radary meteorologiczne. Dzięki nim można prowadzić nieustanną obserwację wichur, deszczy, burz, gradobić, śnieżyc, ocenić ich intensywność, kierunek przemieszczania. Radar obejmuje zasięgiem teren w promieniu od 100 do 250 kilometrów. Pozwala prognozować z wyprzedzeniem od 2 do 6 godzin. Będzie wykorzystywany także do osłony meteorologicznej lotnictwa wojskowego (znajduje się na obrzeżach świdwińskiego lotniska), lotnictwa cywilnego w tej części kraju oraz żeglugi na Bałtyku
Wskazania radaru są wysyłane do Radarowego Centrum Operacyjnego w Warszawie. Tam - po przetworzeniu - są udostępniane użytkownikom (można się z nimi zapoznać na stronie internetowej www.imgw.pl). Dzięki nim opracowuje się prognozy pogody przy pomocy programu komputerowego "NIMROD". Trwa także nieustanna wymiana informacji o pogodzie z innymi krajami europejskimi.
System radarowy wykonuje niemiecka firma Gematronik GmbH na zlecenie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Budowa radaru w Świdwinie rozpoczęła się na początku 2003 roku. Już w sierpniu radar został próbnie włączony do systemu.

jak działa radar meteo

Radar pod Świdwinem "czuwa" na szczycie trzydziestometrowej wieży. Działa podobnie jak policyjne radary drogowe. Jego antena zbiera dane, obracając się dokoła i wysyłając wiązkę energii mikrofalowej o niskiej mocy (nieszkodliwej dla zdrowia). Pozwala to monitorować teren w promieniu do 250 kilometrów. Jeden obrót trwa około 10 minut. Wtedy na ekranie komputera powstaje elektroniczna mapa pogody. Widać na niej każdą wichurę lub deszcz. Można dokładnie określić intensywność tych zjawisk. Na przykład deszcz zaznaczony na niebiesko jest niegroźny, ale przesuwanie się koloru w stronę czerwieni oznacza, że szaleje coraz większa ulewa. Radar jest w pełni zautomatyzowany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza