Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak firmy kontrolują pracowników podczas pracy zdalnej? "Wymienić można trzy sposoby"

Maciej Badowski
Jednym ze zjawisk, które generują dyskusję wśród pracodawców i pracowników, jest kontrola zadań podczas wykonywania pracy zdalnej. Ten temat budzi na rynku pracy duże emocje.
Jednym ze zjawisk, które generują dyskusję wśród pracodawców i pracowników, jest kontrola zadań podczas wykonywania pracy zdalnej. Ten temat budzi na rynku pracy duże emocje. pixabay
Praca zdalna i hybrydowa weszły w ciągu ostatnich dwóch lat w rolę stałych, realnie funkcjonujących elementów świata zawodowego. Jak się okazuje, 35 proc. pracujących zdalnie i hybrydowo jest kontrolowanych w pracy. – Na podstawie badań wyliczyć można trzy podgrupy: metody oparte na bezpośrednim kontakcie, oprogramowanie i formularze do raportowania zadań, a także narzędzia monitorujące – mówi nam ekspertka.

Doświadczenie pandemii koronawirusa niewątpliwie przyspieszyło procesy popularyzacji nowych modeli pracy, które już zmieniły i będą dalej trwale zmieniać świat zawodowy. Co ważne, kandydaci już niemal powszechnie domagają się, by pracodawcy jasno określali swoje podejście do pracy zdalnej i hybrydowej.

W jaki sposób swoje obowiązki chcą wykonywać Polacy?

– Możliwość wykonywania obowiązków poza biurem rozbudza wyobraźnię szerokiego grona pracowników – wyjaśnia w rozmowie ze Strefą Biznesu Aleksandra Skwarska, Grupa Pracuj. – 74 proc. pracowników chce wykonywać obowiązki przynajmniej częściowo zdalnie. Najchętniej wybieraną opcją jest praca hybrydowa, czyli mieszająca realizację zadań z domu i na przykład z biura – dodaje.

Skwarska przyznaje także, że obserwowane jest sukcesywne umacnianie się perspektywy, zgodnie z którą praca hybrydowa w różnych wariantach będzie także po pandemii najbardziej pożądanym modelem wykonywania obowiązków.

Tylko co czwarty respondent Pracuj.pl z grupy ogólnej (26 proc.) deklaruje, że chciałby wykonywać obowiązki wyłącznie w biurze. Jednocześnie jeszcze mniej, bo 14,5 proc. chciałoby pracować w pełni zdalnie. Najchętniej wybieraną opcją jest praca hybrydowa, na którą stawia 59,5 proc. kandydatów i pracowników.

To kolejne badanie wykazujące, że pracownicy nie chcą całkiem rezygnować z dostępu do przestrzeni biurowej czy innej wspólnej przestrzeni pracy – jednak rola tych miejsc będzie prawdopodobnie ewoluować, by lepiej wspierać cele modelu hybrydowego.

Praca zdalna pod kontrolą pracodawców

Jednym ze zjawisk, które generują dyskusję wśród pracodawców i pracowników, jest kontrola zadań podczas wykonywania pracy zdalnej. Ten temat budzi na rynku pracy duże emocje. Pomijając kwestie formalne i prawne, nie zawsze pod tym względem jasne, na rynku powstała potrzeba korzystania z narzędzi, które pozwalają zarządzać na odległość.

– 35 proc. respondentów Pracuj.pl pracujących zdalnie lub hybrydowo przyznaje, że ich pracodawca weryfikował, czy realnie wykonują oni swoje obowiązki zawodowe. W jaki sposób firmy najczęściej weryfikują pracę zdalną, wykonywaną przez członków zespołu? Na podstawie badań wyliczyć można trzy podgrupy: metody oparte na bezpośrednim kontakcie, oprogramowanie i formularze do raportowania zadań, a także narzędzia monitorujące – wylicza Skwarska.

W pierwszej z nich znajdują się cykliczne wideokonferencje z zespołem i przełożonymi (50 proc.), a także weryfikujące telefony od pracodawcy lub przełożonego (33 proc.). W drugiej podgrupie znalazły się: raportowanie wykonanych zadań mailowo (41 proc.), programy do raportowania zadań i wyników pracy (40 proc.), formularze i listy zadań (38 proc.), a także programy do mierzenia czasu poświęcanego na obowiązki (26 proc.). Ostatni typ metod weryfikacji pracy zdalnej to narzędzia monitorujące komputer lub inny sprzęt firmowy, które wykorzystywane są w przypadku co trzeciego badanego (33 proc.).

Zgodnie z zaleceniami producentów tankować należy jedynie do momentu pierwszego „odbicia” pistoletu dystrybutora.

Wysokie ceny paliw na stacjach. Sprawdź, jak w prosty sposób...

– Aż 89 proc. respondentów pracujących zdalnie lub hybrydowo przyznaje, że podczas godzin pracy zdarzało się im poświęcać czas na prywatne czynności, nie dotyczące aktywności zawodowej. W czołówce aktywności, które badani wymieniają najczęściej, znajdują się dwie kwestie związane z pracami w domu – gotowanie i przygotowywanie posiłków oraz pranie i sprzątanie – podsumowuje ekspertka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!