MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak głosować w II turze wyborów prezydenckich, żeby głos był ważny

Zbigniew Marecki
W niedzielę zagłosujemy w II turze wyborów prezydenckich. W związku z epidemią koronawirusa będziemy głosować na dwa sposoby: część wyborców zdecydowała się zagłosować korespondencyjnie, ale wielu głosujących uda się do lokalu wyborczego.

Podczas wyborów lokale obwodowych komisji wyborczych będą otwarte od godz. 7 do 21. Najlepiej głosować jak najszybciej, bo podczas I tury wyborów zdarzało się, że z powodu wysokiej frekwencji i obostrzeń sanitarnych nie wszyscy zdołali zagłosować przed godziną 21. W tych komisjach, jak zarządziła Państwowa Komisja Wyborcza, jeden z członków lokalnej komisji stawał na końcu kolejki, nie dopuszczając do niej osób, które przybyły po godzinie 21. Natomiast ci, którzy przybyli na czas, ale nie zdążyli wejść do lokalu wyborczego, głosowali już po 21.

By głosować w wyborach prezydenckich, trzeba udać się do lokalu wyborczego właściwego dla naszego miejsca zamieszkania, w godzinach jego otwarcia. Robimy to wtedy, o ile nie zdecydowaliśmy się na głosowanie poza miejscem zamieszkania. Zwykle są to te same lokale, co w I turze. Jeśli mamy wątpliwości, powinniśmy się przyjrzeć obwieszczeniu wyborczemu albo skorzystać z wyszukiwarki obwodów głosowania na stronie:www.wybory.gov.pl

Wybory prezydenckie 2020. Słupszczanie ruszyli do głosowania

Wybory prezydenckie 2020. Słupszczanie ruszyli do głosowania (zdjęcia)

Wymagane dokumenty

Aby otrzymać kartę do głosowania, do lokalu wyborczego musimy zabrać dokument umożliwiający potwierdzenie tożsamości - dowód osobisty, paszport, prawo jazdy albo legitymację szkolną lub studencką. Bez okazania dowodu tożsamości komisja wyborcza nie wyda nikomu kart do głosowania. Jeżeli zamierzamy głosować poza miejscem zamieszkania i nie dopisaliśmy się wcześniej do spisu wyborców w innym miejscu, można udać się do dowolnego lokalu wyborczego, o ile posiadamy zaświadczenie o prawie do głosowania. Były one wydawane przez urzędy gminy, tam, gdzie jesteśmy ujęci w rejestrze wyborców. Osoby, które uzyskały zaświadczenie o prawie do głosowania w I turze, dostały również dokument na drugą turę. Jeśli go zgubiły lub zniszczyły, nie będą mogły nigdzie zagłosować.

Karta do głosowania

Kiedy komisja wyborcza potwierdzi naszą tożsamość i znajdzie nas w spisie wyborców, wydaje kartę do głosowania, której odbiór należy potwierdzić podpisem. W wyborach prezydenckich otrzymamy jedną kartę do głosowania, na której znajdują się nazwiska obu kandydatów. Powinny na niej znajdować się dwie pieczęcie - obwodowej komisji wyborczej oraz mieć wydrukowany odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej. Karta bez pieczęci obwodowej komisji wyborczej jest nieważna, w przypadku jej braku należy się o nią upomnieć. Po odebraniu karty do głosowania od komisji możemy podejść do jednego ze stolików z przesłonami, gdzie możemy oddać głos na wybranego kandydata w sposób niewidoczny dla innych. W wyborach prezydenckich możesz głosować tylko na jednego kandydata, stawiając przy nazwisku jednego kandydata z wybranej listy znak „x” Zgodnie z przepisami znak „x” to co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki. Głos będzie nieważny, jeżeli: oddamy go na więcej niż jednego kandydata lub nie oddamy żadnego głosu.

Sanitarne obostrzenia

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym znalazły się przepisy dotyczące zarówno wyborców, jak i członków komisji wyborczych. W lokalu wyborczym w jednym czasie będzie mogła znajdować się 1 osoba na 4 mkw. jego powierzchni (nie licząc członków komisji wyborczej); przy wejściu będzie znajdował się dozownik z płynem do dezynfekcji; w lokalu wyborczym należy mieć założoną maseczkę; należy zachować 2 m dystansu od innych osób.Przed kilku dniami w Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym. Zgodnie z nowymi przepisami w lokalu wyborczym w pierwszej kolejności obsługiwane będą osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat oraz osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub te, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza