Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak Gryf grał w Pucharze Polski z Legią Warszawa

Rafał Szymański [email protected]
Ówczesną Legię Warszawa prowadził Andrzej Strejlau. W jej szeregach zagrał legendarny Kazimierz Deyna.
Ówczesną Legię Warszawa prowadził Andrzej Strejlau. W jej szeregach zagrał legendarny Kazimierz Deyna.
Dotarliśmy do niepublikowanych zdjęć dokumentujących mecz 1/8 finału Pucharu Polski Gryfa Słupsk z Legią Warszawa. Na Zieloną przyjechał Kazimierz Deyna!

To był największy sukces Gryfa Słupsk w historii jego występów w Pucharze Polski. Trójkolorowi z ulicy Zielonej w 1977 roku, po pokonaniu w rzutach karnych Arki Gdynia (5:3, w regulaminowym czasie było 0:0), wylosowali Legię Warszawa. Stołeczny klub prowadzony przez Andrzeja Strejlaua przyjechał w najsilniejszym składzie.

Mecz odbył się w środę, 9 listopada. Bardzo wcześnie, o 13.30. To ze względu na brak oświetlenia na stadionie przy ul. Zielonej. Oglądało go około 7 tys. osób. Gryfa prowadził Janusz Jaremczak. Legia przyleciała dzień wcześniej samolotem (lądował w Redzikowie). To była cała wyprawa, bo przyleciała ze Śląska, gdzie w lidze najpierw zremisowała z Zagłębiem Sosnowiec 1:1, a potem pokonała Szombierki Bytom 4:2. W Słupsku przeważała, ale Gryf starał się odgryzać. Mimo to wygrała wyżej niż w pierwszej rundzie PP, gdy we wrześniu 1977 pokonała AZS AWF Biała Podlaska 1:0.

O dziwo, w ówczesnym „Głosie Pomorza” oprócz małego zdjęcia i suchego wyniku nie pojawił się większy materiał z tak ważnego dla słupskich kibiców wydarzenia. Dzisiaj nadrabiamy zaległości. A Legia w kolejnych rundach pokonała Widzew Łódź 2:1 i przegrała z Zagłębiem Sosnowiec (1:1, 3:5 w karnych).

GRYF - LEGIA WARSZAWA 0:3 (0:1).

BRAMKI: 0:1 Tadeusz Nowak (35), 0:2 Marek Kusto (60), 0:3 Kazimierz Deyna (71).

GRYF: Jedynak, Pobiedziński, Król (70 Moszczyński), Winiarski, Aleksandrowicz (46 Zaborowski), Kleinschmidt, Chomicki, Wieliczko, Suryło, Jakubowicz, Jaskuła.

LEGIA: Sobieski (80 Lachowicz), Cypka, Tumiński, Topolski,Sobczyński, Ćmikiewicz, Nowak, Deyna, Baran, Lasoń, Kusto

Lipiec 1945 roku uchodzi za oficjalną encyklopedyczną datę powstania klubu Czarni Słupsk. Obchodzimy więc 70. rocznicę powstania powojennego słupskiego sportu. W serii artykułów przedstawiamy na naszych łamach 70 lat sukcesów, okresów lepszych i gorszych, zmian, sylwetki sportowców, działaczy, wydarzenia. To będzie część większego projektu, który będziemy realizować ze słupskim Muzeum Pomorza Środkowego. Chcemy uporządkować wiedzę i pamiątki po tym przemijającym okresie, które mogą zaginąć bezpowrotnie. Dzielcie się z naszą redakcją wiedzą i pamięcią:
[email protected], 598488130.

ZOBACZ TAKŻE: Gryf Słupsk - Gryf Słupsk (CLJ) 4:2

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza