Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak mieszkamy?

Redakcja
Polacy lubią mieszkać w centrum miasta, Węgrzy chętniej decydują się na domy na przedmieściach.
Polacy lubią mieszkać w centrum miasta, Węgrzy chętniej decydują się na domy na przedmieściach.
Młodzi Polacy lubią długo mieszkać u rodziców, Czesi chętnie wynajmują domy, a Węgrzy lubią żyć na przedmieściach.

To wyniki badania rynku mieszkaniowego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Aż 70 procent Polaków w wieku 18-29 lat wciąż mieszka z rodzicami. Co czwarta osoba nigdy się od nich nie wyprowadzi. Takie wyniki przyniosło pierwsze przekrojowe badanie "Jak mieszkamy?".

Zostało przeprowadzone w pięciu krajach Europy Środkowo-Wschodniej i przyniosło ciekawe wyniki porównawcze, zarówno jeśli chodzi o standardy życia, jak i o podejście do ich poprawy.

Własne i nie ciasne

Wśród wszystkich objętych badaniem krajów dominują mieszkania własne. W naszym kraju ma je ponad 90 procent ankietowanych. Tylko siedem procent wynajmuje mieszkania. Dużo chętniej robią to Czesi. Tutaj co czwarty pytany deklarował, że żyje w wynajmowanym domu.

Spośród badanych, najmniejszą powierzchnią mieszkalną dysponują Rosjanie (do 50 metrów kwadratowych dla rodziny). Największą mają Polacy, bo ponad 75 procent naszych rodaków żyje na powierzchni przekraczającej 50 m kw.

- Badana część Europy została szczególnie ukształtowana przez historię. W krajach objętych badaniem, istotny wpływ na postawy konsumpcyjne, w tym mieszkaniowe, miała gwałtowna transformacja polityczna i gospodarcza - komentuje prof. Krzysztof Wielecki z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. - Co więcej, nadwyżka aspiracji nad możliwościami stwarza zapotrzebowanie na pożyczki i kredyty.

Kto remontuje?

Z badań wynika, że Czesi są najbardziej skorzy do remontu swojego domu. Aż 20 na 30 pytanych osób stwierdzało, że chce zmienić mieszkanie, lub przynajmniej wyremontować dotychczasowe w ciągu najbliższych trzech, pięciu lat. Z kolei w Polsce oraz w Rosji ponad połowa badanych stwierdziła, że planuje w tym okresie poprawić standard swojego mieszkania - najczęściej poprzez remont, ale bez powiększania lokalu.

Polacy najczęściej decydują się motywacją do zmiany czy remontu mieszkania jest chęć inwestowania w przyszłość oraz wysokość płaconego obecnie czynszu. Wolimy kupić własne lokum niż przepłacać za czynsz. W Rosji respondenci wymieniali powody rodzinne, przyjście na świat kolejnego dziecka. Wśród Węgrów natomiast częściej pojawia się motywacja "negatywna" - będąca wynikiem złego stanu obecnego miejsca zamieszkania.

- Tego typu badania są pomocne w zrozumieniu sytuacji społecznej, a w rezultacie również decyzji mieszkaniowych podejmowanych przez jednostki - komentuje Profesor SGH, dr hab. Marek Bryx, kierownik Katedry Inwestycji i Nieruchomości SGH. - Widać, że Polacy są optymistami, lubią być "na swoim" i realnie oceniają swoje możliwości finansowe.

Na przedmieściach

Badania pokazują także zróżnicowane podejście do lokalizacji wymarzonego lokum - Węgrzy wybierają przedmieścia dużych miast lub wieś. Polacy i Rumuni preferują centra miast.

- Bardzo istotne są dla nas informacje dotyczące preferowanych form finansowania nieruchomości - komentuje Agnieszka Konarzewska z GE Money Banku - we wszystkich krajach objętych badaniem, widoczne jest zainteresowanie finansowaniem częściowo ze środków własnych oraz pożyczonych od instytucji finansowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza