Notatka syntetyzująca. Czym jest i jakimi cechami powinna się odznaczać?
Notatka syntetyzująca jest krótką formą wypowiedzi, w której w rzeczowy sposób przedstawiono informacje na dany temat. W maturalnym arkuszu pokazowym z języka polskiego (matura 2023) znalazło się polecenie, zgodnie z którym uczniowie mają napisać właśnie wypowiedź tego typu na podstawie dwóch tekstów.
Jak napisać notatkę syntetyzującą? Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez CKE musi ona liczyć 60-90 wyrazów i zawierać konkretne elementy:
- zestawienie poglądów autora/autorów, które dotyczyć będzie analizowanego zagadnienia,
- porównanie stanowisk autorów,
- ogólny wniosek płynący z tekstów i tematu.
Notatka syntetyzująca:
- powinna być rzeczowa,
- musi zawierać jedynie najważniejsze informacje na dany temat,
- koncentruje się na wychwyceniu podobieństw/różnic w podejściu autorów do danego tematu,
- jest spójnym tekstem,
- zawiera parafrazy, uogólnienia i synonimy.
Jak napisać notatkę syntetyzującą?
Notatka syntetyzująca nie jest trudną do napisania formą wypowiedzi, warto jednak poznać jej schemat, a także pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jak ją napisać? Wyjaśniamy krok po kroku.
- Zaczynamy od dokładnego zapoznania się najpierw z poleceniem, a później z tekstami. Warto zanotować własnymi słowami (np. w brudnopisie) najważniejsze myśli płynące z tekstów.
- Piszemy notatkę syntetyzującą, pamiętając o odpowiednim poziomie uogólnienia i stosowaniu parafraz. Pod kątem analizowanego przez nas tematu zamieszczamy opinię pierwszego autora tekstu, a następnie drugiego.
- W zakończeniu zestawiamy ze sobą punkty widzenia przedstawione przez konkretnych autorów i podsumowujemy naszą wypowiedź.
- Sprawdzamy liczbę słów. Pamiętajmy, że notatka ma zawierać od 60 do 90 słów. Warto więc skrócić ją lub wydłużyć, gdy jest taka potrzeba.
- Zwróćmy uwagę, czy w naszej wypowiedzi nie ma błędów stylistycznych, ortograficznych i interpunkcyjnych.
Schemat notatki syntetyzującej
Niektórzy uczniowie poczują się pewniej, gdy dowiedzą się, jak wygląda schemat notatki syntetyzującej. Przedstawiamy go poniżej:
- Autor/nazwisko autora w tekście zauważa/dowodzi/przekonuje, że…
- Z kolei (nazwisko autora) w tekście pt. (tytuł tekstu) podkreśla/zaznacza/przekonuje, że…
- Punkty wspólne lub rozbieżne w stanowiskach autorów (np. Sposoby mówienia o... (literaturze, podróżach, nauce itd.) diametralnie się od siebie różnią/są do siebie zbliżone.
Przykład notatki syntetyzującej i zasady oceniania
W odpowiedziach do arkusza pokazowego (matura 2023) została zamieszczona przykładowa notatka syntetyzująca, a w samym arkuszu polecenie:
Na podstawie obu tekstów napisz syntetyzującą notatkę na temat: działania sprzyjające rozwojowi nauki. Twoja wypowiedź powinna liczyć 60–90 wyrazów.
Przykład notatki syntetyzującej ocenionej na 3 punkty za treść:
Isaacson w swoim tekście przedstawił Leonarda da Vinci jako naukowca, który zapoczątkował konieczność dialogu doświadczenia i teorii w badaniach naukowych. Autor tekstu uznał ten związek za niezbędny warunek rozwoju nauki. Steinhaus pisze natomiast o konieczności współpracy przyrodników z matematykami, gdyż to ona jest warunkiem postępu w nauce służącej opisowi rzeczywistości. W ten sposób w obu tekstach udokumentowano postulat dialogu empirii i teorii, który przekłada się na podstawy współczesnej rewolucji naukowej. (70 wyrazów)
Za notatkę syntetyzującą można otrzymać maksymalnie 4 punkty. 3 z nich są za treść, a 1 za poprawność stylistyczną, ortograficzną i interpunkcyjną.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Polecane oferty

Lassig
Lassig Plecak Walizka Na Kółkach 2W1 About Friends Szynszyla
Świat bez broni jądrowej. Apel w 77. rocznicę ataku na Nagasaki