Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak ocenili szóste klasy w Słupsku (wideo)

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Zdjęcie ilustracyjne
Magistrat przekonuje, że już trwają działania, które mają poprawić sytuację. Szóstoklasiści mają problem z matematyką - pokazuje średnia wyników w mieście.

Ostatni sprawdzian dla szóstoklasistów w Słupsku (już ich nie będzie) wypadł średnio - z powodu matematyki. Bo dobrze wypadła część dotycząca języka polskiego: generalnie średnia miejska jest wyższa od średniej wojewódzkiej. Najlepiej tę część sprawdzianu napisali uczniowie I Społecznej Szkoły Podstawowej Społecznego Towarzystwa Oświatowego (średnia - 88 proc.). Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 5 (średnia - 82 proc.), a trzecie - Szkoła Podstawowa nr 3 (średnia - 78 proc.). Jednak kiedy rozmawia się z nauczycielami dwóch publicznych szkół, to można usłyszeć, że nie można ich porównywać ze społeczną, do której uczęszczają wyselekcjonowani uczniowie i gdzie nauczyciele pracują w małych grupach, więc mogą poświęcić swoim uczniom więcej czasu.

Jak zwykle znacznie słabiej wypadł sprawdzian z matematyki. Tym razem średnia miejska (51 proc.) z tego przedmiotu nie przekroczyła średniej wojewódzkiej (52 proc.). Co gorsze, wiele szkół osiągnęło średnią dużo niższą od średniej miejskiej i wojewódzkiej. Najgorzej wypadła Szkoła Podstawowa nr 6 (44 proc.). Również w tym przedmiocie triumfowała I Społeczna Szkoła Podstawowa (średnia 72 proc.). Uwagę zwraca także Niepubliczna Szkoła Podstawowa nr 7, która działa przy ul. Kilińskiego. W tym roku osiągnęła drugie miejsce w rankingu średnich szkolnych z matematyki (63 proc.). To oznacza, że placówka ta wyszła z dołka, w którym się znajdowała, gdy prezydent Maciej Kobyliński chciał ją zlikwidować. Na tym przykładzie widać także, że poziom nauczania nie zależy od tego, na jakich umowach o pracę są zatrudnieni nauczyciele. W tym wypadku można wręcz powiedzieć, że efekt jest lepszy, gdy nauczycieli nie chroni Karta Nauczyciela.

Jak zwykle najlepiej wypadł sprawdzian z języka obcego. Sami uczniowie twierdzą, że pytania, z którymi się zetknęli na egzaminie z tego przedmiotu, w tym roku były bardzo łatwe. Nie dziwi więc fakt, że średnie szkolne są generalnie wysokie. I w tym przypadku triumfowała I SSP STO (średnia - 94 proc.), która wyprzedziła SP nr 5 (średnia - 85 proc.) oraz SP nr 10 (średnia - 82 proc.). Tylko w dwóch szkołach (SP nr 2 i SP nr 9) średnia była niższa od średniej miejskiej i wojewódzkiej (70 proc.).

Tak więc wychodzi na to, że generalnie słupscy uczniowie klas szóstych nie mają problemów z językiem angielskim. Za to nauczyciele w wielu szkołach muszą zwrócić uwagę na matematykę. Krystyna Danilecka-Wojewódzka, wiceprezydent Słupska, twierdzi, że władze miasta zdają sobie sprawę z tego problemu. Z tego powodu od września 2016 roku w miejskich podstawówkach wprowadzono naukę szachów i program Matematyczny Bąbel, który wkrótce ma przynieść efekty.

Mimo to w Słupsku i tak nie jest najgorzej, bo w tym roku zaledwie 53 proc. punktów z pierwszej części sprawdzianu szóstoklasisty (arkusz zawierał pytania z j. polskiego i matematyki) uzyskali średnio uczniowie z powiatu człuchowskiego. To najgorszy wynik w województwie. Dla porównania - według danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, w województwie pomorskim szóstoklasiści uzyskali średnio 61 proc. z pierwszego arkusza i 70 proc. z języka angielskiego.

Wyniki sprawdzianu w klasie IV

Jak ocenili szóste klasy w Słupsku (wideo)
Przeczytaj także:

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza