Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak odzyskać irlandzkie składki emerytalne

Zbigniew Marecki [email protected]
Informacji w sprawie  emerytur nabytych za granicą można zasięgnąć w oddziałach ZUS.
Informacji w sprawie emerytur nabytych za granicą można zasięgnąć w oddziałach ZUS. Kamil Nagórek
Pan Jan prawie pięć lat pracował legalnie w Irlandii. Jak się okazuje, zgodnie z prawem może odzyskać płacone tam składki emerytalne.

Pan Jan (nazwisko do wiadomości redakcji), 52-letni słupszczanin, po likwidacji fabryki, w której pracował, wyjechał za chlebem do Irlandii.

- Tam miałem szczęście. Poznałem miejscowego przedsiębiorcę, który zatrudnił mnie legalnie w swojej firmie transportowej. Razem pracowaliśmy blisko pięć lat. Niestety, w Irlandii zaczął się kryzys i mój pracodawca firmę sprzedał, a ja straciłem pracę - opowiada pan Jan.

Ponieważ miał kłopot ze zdobyciem nowej pracy w Irlandii, wrócił do Słupska, choć wiedział, że wówczas nie wypracuje sobie w Irlandii emerytury. Zgodnie z tamtejszymi przepisami, uzyskałby do niej prawo po przepracowaniu w Irlandii pięciu pełnych lat, jednak pod warunkiem, że przez ten czas byłby legalnie zatrudniony i odprowadzałby składki do irlandzkiego ZUS-u.

- Niestety, pracę straciłem. Do pięciu lat pracy na etacie w Irlandii brakowało mi ośmiu miesięcy. Ponieważ do Irlandii już nie wrócę, chciałbym wiedzieć, czy odprowadzone tam składki emerytalne mógłbym odzyskać? - pytał nas słupszczanin.

Izabella Detmer-Chrzan ze słupskiego oddziału ZUS wyjaśniła nam, że takie rozwiązanie jest możliwe.

- Ale wówczas pan Jan nie może liczyć na tak zwaną emeryturę łączoną. Gdy osiągnie wiek emerytalny, będzie miał prawo tylko do polskiej emerytury, a ZUS zaliczy mu do niej tylko lata legalnie przepracowane w Polsce. Jeśli natomiast pozostawi swoje składki emerytalne w Irlandii i będzie dysponował potwierdzającymi to dokumentami, to po osiągnięciu 65 lub 67 lat, jeśli w Polsce zostanie wydłużony wiek emerytalny, będzie mógł korzystać z emerytury łączonej - tłumaczy Izabella Detmer-Chrzan.

Aby wycofać swoje składki emerytalne z Irlandii, trzeba się skontaktować z tamtejszym Ministerstwem Spraw Społecznych, Gminnych i Rodzinnych (Department of Social, Community and Family Affairs, Pension Services Office), a w nim z Urzędem Świadczeń Emerytalno-Rentowych (College Road).

W tym celu należy zadzwonić pod następujący numer tel.: + (lub zamiast + dwa zera) (353 71) 698 00 bądź + (lub zamiast + dwa zera) (353 1) 704 30 00. Można także wysłać list elektroniczny na adres: [email protected].

Szczegółowe informacje w tej sprawie można również uzyskać w I Oddziale ZUS w Warszawie w Wydziale Realizacji Umów Międzynarodowych, przy ul. Kasprowicza 151, 01-949 Warszawa , tel. 22 569 36 04, 22 569 36 13, 22 569 35 93 lub 22 569 36 50.

Zatrudnieni tam urzędnicy - poza przepisami dotyczącymi Irlandii - informują o sprawach emerytalnych związanych z przepisami obowiązującymi także w Bułgarii, Francji, Holandii, Luksemburgu, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Chorwacji , Serbii, Macedonii i USA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza