Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak połączyć 4G z 5G? A w przyszłości z 6G? Pracują nad tym programiści m.in. ze Szczecina

OPRAC.:
Tomek Kuczyński
Tomek Kuczyński
Fot. Free-Photos z Pixabay
W sektorze nowoczesnych technologii nie ma miejsca dla tych, którzy pozostają chociaż o krok w tyle. Dlatego w TietoEvery już teraz realizowane są projekty odpowiadające najnowszym osiągnięciom i rozwiązaniom opartym na technologii 5G. Dla pracowników udział w takich przedsięwzięciach to szansa na zdobycie nowych umiejętności i realizację zadań, przenoszących nas wprost do świata przyszłości.

O sieci 5G głośno jest już od jakiegoś czasu. I choć niektórzy próbują jej przypisać „nadprzyrodzone moce”, to wiele branż opartych na najnowszych technologiach z niecierpliwością czeka na jej upowszechnienie, dostrzegając w niej ogromne możliwości rozwoju dla swoich produktów i usług.

Następna generacja sieci telekomunikacyjnych oferuje bowiem niemal nieograniczoną pojemność, minimalne opóźnienia dla usług w czasie rzeczywistym, niskie zużycie energii, prawie 100 proc. dostępność i możliwość podłączenia milionów urządzeń.

Wdrażanie tak nowoczesnych rozwiązań to nie lada wyzwanie, które podejmuje m.in. TietoEVRY (ma swoje oddziały w Szczecinie, Wrocławiu i Krakowie). A stawka jest wysoka, bo na rynku telekomunikacyjnym od zawsze trwa „wyścig zbrojeń”, w którym tacy giganci jak Ericsson czy Huawei prześcigają się we wprowadzaniu wciąż nowych usprawnień.

Rozwijanie technologii 5G to jeden ze sposobów, by wyprzedzić konkurencję. I to właśnie w tym wyścigu, TietoEVRY, głównie poprzez dział Radio, wspiera swoich klientów.

- Na obecnym etapie rozwoju 5G, pracujemy przede wszystkim przy projektach łączących rozwiązania 4G z 5G – tłumaczy Michał Taraska, Technical Cordinator w TietoEVRY. - Wynika to z faktu, że przejście na 5G to proces wymagający w praktyce modernizacji całych sieci, co jest nie tylko czasochłonne, ale też kosztowne. Nie ma więc mowy o jednorazowym, szybkim przeskoku. Dlatego wciąż pracujemy na obu technologiach i integrujemy je, starając się wykorzystywać najlepsze rozwiązania z obu, aby ich współdziałanie przynosiło jak najkorzystniejsze efekty. Na co dzień więc część naszych zespołów pracuje już pełną parą nad 5G, a część cały czas rozwija rozwiązania z 4G.

Obecnie są to głównie zlecenia z obszaru Telecom, ale nie ma wątpliwości, że kiedy sieć 5G będzie bardziej rozbudowana, wdrażać ją będą również firmy z innych branż, z którymi TietoEVRY współpracuje:

  • motoryzacyjnej
  • czy związanej z ochroną zdrowia.

Może być ona bowiem z powodzeniem wykorzystywana przy samochodach autonomicznych czy wszelkiego rodzaju rozwiązaniach typu smart:

  • smart dom,
  • smart city,
  • a także w medycynie przyszłości, np. zdalnych operacjach.

Oczywiście biorąc pod uwagę, że 5G to faktycznie technologia najnowsza, która wkracza dopiero na rynek telekomunikacyjny, trudno szukać obecnie specjalistów w tej dziedzinie.

Jednak w związku z tym, że w dużej mierze bazuje ona na swoim poprzedniku, czyli 4G – wiedza z tego zakresu jest bardzo przydatna w pracy przy 5G.

- Pracujemy głównie na poziomie stacji bazowej i po tej stronie wykonujemy całe spektrum prac – mówi Michał Taraska. - Oczywiście przede wszystkim jest to programowanie, głównie w języku C i Embedded C. Drugi obszar działań to testowanie. Głównie mowa tu o typowych testach softwarowych zarówno automatycznych jak i manualnych, acz zdarza się też sprawdzanie działania tego samego „softu” na różnych typach hardwaru. Programistów i testerów wspomagają specjaliści od technologii radiowych. Pracujemy więc zespołowo, a cały proces tworzenia oprogramowania jest wielopoziomowy. Co ważne, nad jednym projektem często pracuje kilka zespołów, także zagranicznych, np. z Chin czy Szwecji. To daje naszym pracownikom bardzo ciekawą, szeroką perspektywę.

I jest to przede wszystkim perspektywa na przyszłość… Mówimy bowiem o pracy w technologiach, które pozostaną aktualne i będą wykorzystywane na szeroką skalę przez kilkanaście następnych lat.

– Biorąc pod uwagę specyfikę pracy w TietoEVRY, czyli realizowanie zleceń dla wielu firm z całego świata, mamy tak naprawdę nieograniczone szanse rozwoju i uczestniczenia w bardzo zróżnicowanych projektach – mówi Michał Taraska. – Wydaje się też bardzo prawdopodobne, że funkcjonując w środowisku 5G, w przyszłości z łatwością przeskoczymy na kolejny poziom, jakim może być 6G. Na pewno natomiast mamy możliwość na bieżąco obserwować to, w jakim kierunku technologicznie zmierza nasz świat, a po części również uczestniczyć w tym procesie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak połączyć 4G z 5G? A w przyszłości z 6G? Pracują nad tym programiści m.in. ze Szczecina - Głos Szczeciński

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza