Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak rozliczyć podatek? Dyżur w "Głosie Pomorza" (wideo)

Redakcja
Martyna Śliwińska
Urzędniczki z Urzędu Skarbowego w Słupsku odpowiadały na pytania czytelników dotyczące rozliczenia podatku dochodowego za 2014 rok. Na pytania odpowiadały panie: Lidia Szymańska i Anna Lewko z Urzędu Skarbowego w Słupsku. - W 2014 roku kupiłam i sprzedałam mieszkanie. W jaki sposób muszę rozliczyć podatek z tego tytułu. - Należy złożyć PIT-39 za 2014 rok w terminie do 30 kwietnia tego roku. - Należy złożyć PIT-39 za 2014 rok w terminie do 30 kwietnia tego roku.

 

- Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego jako wykonawca projektu "Kierunek na pracę" organizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku udzieliła mi jako uczestnikowi projektu wsparcia finansowego. Jako uczestnik otrzymałem jednorazowy dodatek relokacyjny, z którego nie musiałem się rozliczać na zasadzie wykazania faktur, natomiast moja dziewczyna otrzymała w tym samym projekcie zwrot środków za dojazdy do pracy powyżej 10 km. Czy musimy się z tych dodatków rozliczyć w PIT za ubiegły rok?

- W tym wypadku trzeba poczekać do końca lutego na informację z PARR. Ta agencja na pewno będzie wiedziała, czy one podlegają rozliczeniu podatkowemu.

- Chodzi o ulgę internetową. Jeśli korzystałam z niej w poprzednim roku po raz pierwszy, to czy w tym roku także będę mogła rozliczać się z tej ulgi? Jeśli tak, to czy będzie to ostatni raz?

- Tak, bo przepis mówi, że z ulgi internetowej można korzystać w ciągu dwóch następujących po sobie latach podatkowych. To będzie ostatni rok, bo obecne przepisy tak stanowią.

- Czy do odliczenia ulgi rehabilitacyjnej za leki wystarczy faktura imienna z apteki?

- Z tego odliczenia może skorzystać osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności oraz imienne faktury na leki.

- Czy można skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na pełnoletnie dziecko, które się nie uczy, ale posiada grupę inwalidzką i dodatek pielęgnacyjny?

- Tak. Ulga rehabilitacyjna przysługuje bez względu na wiek człowieka, jeżeli otrzymywał zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

- Za ile miesięcy w rozliczeniu podatkowym za 2014 rok mogę odliczyć ulgę za dziecko, gdy syn podjął studia magisterskie w październiku, a wcześniej miał roczną przerwę po studiach licencjackich i nigdzie nie pracował?

- Tylko za miesiące nauki, tj. od października do grudnia 2014 roku.

- Moja córka w 2014 roku ukończyła szkołę średnią, a we wrześniu wyszła za mąż. Czy mogę w rozliczeniu podatkowym odliczyć za nią całą ulgę na dziecko?

- Ulga przysługuje za okres nauki. Jeśli w tym czasie nie zarobiła więcej niż 3089 zł i nie ukończyła 25 lat. Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego odliczenie ulgi nie przysługuje.

- Jestem inwalidką I grupy. Mąż woził mnie przez cały rok na rehabilitację samochodem, którego jestem współwłaścicielką. Czy w związku z tym mogę odliczyć całą ulgę rehabilitacyjną?

- Musi pani mieć skierowanie na rehabilitację, potwierdzenie, że ona się odbywała. Odliczamy realnie poniesione wydatki, w zależności od stopnia użytkowania samochodu w związku z dojazdami na zabiegi rehabilitacyjne, a nie kwotę limitu.

- W 2014 roku kupowałem sporo lekarstw. W aptece brałem tylko paragony. Czy to wystarczy, abym mógł skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

- Nie. Podstawą odliczenia jest faktura imienna. Ponadto warunkiem niezbędnym do dokonywania odliczeń rehabilitacyjnych jest orzeczenie o niepełnosprawności.

- Czy moja żona może w rozliczeniu rocznym wziąć całą ulgę rodzinną na dwoje dzieci? Płacę na nie alimenty i też chciałbym skorzystać z ulgi. Czy mogę to zrobić?

- O sposobie skorzystania z ulgi prorodzinnej decydują rodzice, muszą tylko pamiętać, że na dziecko przysługuje jedna ulga. 

- Mój mąż cały 2014 rok spędził w więzieniu. Czy w związku z tym mogę rozliczyć podatek za ten rok jako osoba samotnie wychowująca dzieci?

- Tak. Zgodnie z prawem jest to możliwe.

- Czy w tym roku muszę ponownie składać w urzędzie skarbowym informację o tym, że wynajmuje lokal?

- Od 1 stycznia 2015 roku już nie ma takiego obowiązku. Jeśli wcześniej taką informację złożyliśmy prawidłowo i w terminie, to teraz nie musimy nic składać. Będziemy musieli to zrobić w przyszłym roku do 20 stycznia2016r. , jeśli będziemy chcieli w 2016r roku zmienić zasady rozliczania - wyjaśniały eksperki z Urzędu Skarbowego w Słupsku.

- Przez cały rok korzystałem z internetu. Od jego dostawcy otrzymałem fakturę wspólną z zapłatą za dostawę telewizji i internetu. Czy na tej podstawie mogę skorzystać z ulgi internetowej?

- Kwota należności za  internet musi wynikać z faktury. Wtedy można ją odliczyć.

- W ubiegłym roku zmarła moja żona. Niedawno kupiłem jej nagrobek. Czy ten wydatek mogę odliczyć od podatku?

- Rozliczenie podatku dochodowego na to nie pozwala.

- Jestem honorowym dawcą krwi. W jaki sposób mogę odliczyć ulgę za cztery litry oddanej krwi?

- Za jeden litr krwi można odliczyć 130 zł. Odliczamy w załączniku O w pozycji darowizny.

- W 2013 roku kupiłem mieszkanie na rynku pierwotnym w stanie deweloperskim. Poniosłem też nakłady na wykończenie i urządzenie mieszkania. Chciałbym wiedzieć, czy któreś z poniesionych wydatków mogę odliczyć?

- Brak jest możliwości dokonania odliczeń mieszkaniowych w zeznaniu podatkowym. Można natomiast złożyć wniosek o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym na formularzu VZM-1. Tam można odliczyć część wydatków, ale dotyczy to tylko wydatków poniesionych do końca 2013 roku.

- W ubiegłym roku dostałam w darowiźnie pół domu jednorodzinnego. Robię w nim remont. Kupiłam okna i armaturę łazienkową. Czy można te zakupy odliczyć od podatku?

- Obecne przepisy podatkowe nie dają takiej możliwości.

- W październiku 2014 roku moja córka podjęła pierwszą pracę w życiu. Do końca roku nie zarobiła 4500 złotych. Czy w związku z tym musi się rozliczać z fiskusem, wypełniając zeznanie całoroczne?

- Tak, bo od każdego dochodu uzyskanego w 2014 r., który podlega opodatkowaniu, należy złożyć zeznanie podatkowe w terminie do 30.04.2015 r

- Moja dziewczyna pracuje na podstawie umowy o pracę jako fizjoterapeutka. Ale tylko formalnie na podstawie umowy o pracę, ponieważ zasady rozliczania pracy ustala pracodawca i nie jest to ujęte na papierze. O co chodzi? Dziewczyna ma ustaloną na umowie stałą kwotę, którą powinna otrzymywać co miesiąc z tytułu wynagrodzenia. Jednak kiedy nie ma jej w pracy, pracodawca zaczyna liczyć tzw. niedogodziny. I w tym układzie nie ma prawa do urlopu. Jeśli z kolei wypracuje nadgodziny, to może ubiegać się o dni wolne w ramach urlopu. Czy taki proceder jest zgodny z prawem pracy?

- To nie jest problem podatkowy. Z nim należy się zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy, aby sprawdziła, czy nie są łamane prawa pracownicze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza