Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak się wypisać z Kościoła, czyli apostazja. Dlaczego i czy częściej Polacy to robią? Co za to grozi [23.11.2020]

OPRAC.:
Michał Borkowski
Michał Borkowski
Apostazja. Jak wypisać się z kościoła?
Apostazja. Jak wypisać się z kościoła? archiwum
Czy ostatnie wydarzenia uliczne w Polsce związane z aborcją powodują nie tylko duchowe, ale formalne odchodzenie Polaków od Kościoła, który wspiera pociągnięcia władz świeckich? Czy i jak można opuścić Kościół, do którego się należy od dziecka? Co to jest apostazja.

Po październikowym wyroku zdominowanego przez PiS Trybunału Konstytucyjnego, uznającego za sprzeczną z konstytucją aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, przez kraj przetacza się fala protestów. Niechęć protestujących ogniskuje się głównie na liderze PiS-u Jarosławie Kaczyńskim jako „podpalaczu Polski”, ale też na Kościele katolickim, który sprzeciwia się aborcji.

Apostazja – wychodzenie z Kościoła

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki nie dolewał oliwy do „podpalania Polski”, wyjaśniając pojednawczo, że Kościół nie stanowi prawa i to nie biskupi podejmują decyzje o niezgodności ustaw z konstytucją. Dodał tylko to, co Kościół mówi od lat – że nie może on zrezygnować z głoszenia, iż każdą istotę ludzką trzeba chronić od poczęcia do naturalnej śmierci.

Tymczasem znajdujemy w internecie opinie, że „jednym z najczęściej wpisywanych pytań w wyszukiwarce Google w ostatnich dniach” jest pytanie o to, jak dokonać apostazji (wystąpienia z Kościoła) i że w mediach społecznościowych pojawiły się komentarze osób deklarujących chęć apostazji. Na Facebooku powstało nawet wydarzenie pod hasłem „Wystąp na święta z Kościoła”, do którego dołączyło 5.000 internautów, zaś jednym z najczęściej wpisywanych haseł w Google w Polsce jest wspomniana apostazja.

Jak się występuje z Kościoła

Można wierzyć lub nie wierzyć opiniom w sieci, że coraz więcej Polaków w ramach ostatnich aborcyjnych protestów formalnie występuje z Kościoła. Jednak nie da się nie zauważyć gotowych wzorów apostazji, czyli wystąpienia z Kościoła, ani tego, że po poprzednich wydarzeniach związanych z LGBT powstała strona pomagająca wyjść z Kościoła katolickiego.
Osoba, która chce formalnie opuścić Kościół, musi bowiem złożyć w parafii pisemne oświadczenie woli wraz z danymi osobowymi i świadectwem chrztu. W 2016 r. uproszczono apostazję: zniesiono obowiązek odbycia dwóch spotkań z proboszczem, a także wymóg powołania dwóch świadków. Jednak nadal odstępca musi być osobą pełnoletnią, podczas gdy np. w Niemczech i Austrii samodzielna apostazja jest możliwa od 14 roku życia.

Do pobrania w sieci są wzory, a nawet kopie faktycznych oświadczeń o apostazji, w najprostszym wydaniu następujące: „ja, Jan Kowalski, z własnej woli oświadczam, że wyrzekam się wiary katolickiej i występuję ze wspólnoty Kościoła rzymskokatolickiego. Powyższa decyzja spowodowana jest moim światopoglądem, któremu obca jest wiara katolicka. Ponadto bez mojej zgody zostałem ochrzczony przez rzymskokatolickiego kapłana, co było jednoznaczne z moim nieświadomym przystąpieniem do wspólnoty”.

ILU POLAKÓW NA PIŚMIE ODCHODZI Z KOŚCIOŁA

Z danych Instytutu Statystki Kościoła Katolickiego wynika, że:

  • w latach 2006-09 z Kościoła formalnie wystąpiło 1.057 osób,
  • w samym tylko 2010 roku było ich 459.
  • Potem ISKK przestał liczyć akty apostazji. Hierarchia kościelna tłumaczy to tym, że „nie jest w stanie analizować wszystkich zjawisk w polskim Kościele”.

Porzucenie religii jest prawem człowieka chronionym przez Kartę praw podstawowych, ratyfikowany przez Lecha Kaczyńskiego traktat lizboński i Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych.

Dlaczego Polacy odchodzą z Kościoła

Znana z Youtube jest śmiała, otwarta wypowiedź Damiana Danielaka, który przestał być katolikiem, bo doszedł, że nauczanie i postępowanie Kościoła „nie do końca zgodne ze słowem Biblii”. Nie modlił się więc do Maryi, nie uznawał kultu świętych i zwierzchnictwa papieża – chciał być uczciwym wobec swego sumienia. W końcu dokonał apostazji i automatycznie został ekskomunikowany z dotychczasowego Kościoła (wykluczony). Jednak Damian nie przestał być religijny jak wielu apostatów odchodzących z Kościoła, lecz zmienił wyznanie – teraz jest protestantem, konkretnie zielonoświątkowcem.
Internauta oprócz zgody z sumieniem wymienia inne korzyści apostazji: jeśli ktoś nie bardzo chce zostać chrzestnym i dawać prezentów, do czego często sprowadza się bycie chrzestnym, po apostazji nie będzie nim. Kto nie chce być pochowany przez katolickiego księdza i żeby rodzina musiała go opłacić, ma pewność, że po apostazji tak nie będzie.
Damian podaje też przykład Niemiec, gdzie jest podatek kościelny, a po apostazji nie trzeba go płacić.

Inni występujący z Kościoła jako przyczyny wskazują:

  • pedofilię duchownych,
  • finansowanie Kościoła katolickiego przez państwo,
  • ateizm i wewnętrzne poczucie fasadowości,
  • antyklerykalizm.

W Kościele katolickim ekskomunika apostaty (wykluczenie, ale na własne życzenie) następuje automatycznie. Jednak zarazem zgodnie z doktryną katolicką apostata w pewien sposób wciąż pozostaje członkiem Kościoła oraz katolikiem, gdyż decydujący o tym chrzest jest nieusuwalny (tzw. niezatarte znamię); apostazja odnotowywana jest w księgach parafialnych, jednak informacja o chrzcie nie jest z nich usuwana.

Czy można wrócić na łono Kościoła? Przywrócenie stanu poprzedniego leży w gestii ordynariusza diecezji, który określa ewentualne kary i formy pokutne.

Apostazja inaczej

Apostazja to nie tylko wystąpienie z Kościoła katolickiego, co ma miejsce w Polsce, ale porzucenie każdej religii. Konsekwencje bywają różne.

  • W niektórych krajach islamskich odstępstwo od religii będącej religią państwową jest zabronione i karane. W innych krajach ważne jest, czy apostata następnie po prostu nie wierzy, czy zwalcza islam, co jest traktowane jako zdrada i może zostać ukarane.
  • W hinduizmie nie ma herezji ani apostazji, bo hinduizm daje absolutną wolność do opuszczenia lub zmiany wiary.
  • Skutki apostazji w judaizmie są podobne do chrześcijańskich, np. wykluczenie z uczestniczenia w rytuałach religijnych czy odmowa pogrzebu na żydowskim cmentarzu.
  • U świadków Jehowy apostata jest traktowany jak osoba, którą wykluczono ze społeczności, a różnica dotyczy jedynie nazwy wskazującej, czy dotychczasowy wyznawca odłączył się sam, czy wykluczył go zbór.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jak się wypisać z Kościoła, czyli apostazja. Dlaczego i czy częściej Polacy to robią? Co za to grozi [23.11.2020] - Głos Koszaliński

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza