Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak skutecznie leczyć przewlekły ból?

Alina Konieczna
Eksperci apelują o zmianę podejścia do leczenia bólu i stosowanie metod koncentrujących się na mechanizmach jego powstawania.

Decyzje dotyczące sposobu leczenia bólu przewlekłego o dużym natężeniu uwzględniają obecnie przede wszystkim stopień nasilenia bólu, nie zaś mechanizmy jego powstania. Z tego powodu leczenie farmakologiczne nie zawsze zapewnia wystarczający efekt uśmierzający ból - stwierdziła międzynarodowa komisja doradcza kampanii CHANGE PAIN prowadzonej z inicjatywy firmy Grünenthal, wspieranej przez Europejską Federację Oddziałów Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu. Dlatego pragnąc dostarczyć odpowiednich wytycznych środowisku lekarskiemu, zespół ekspertów omówił możliwość powołania internetowego programu edukacyjnego, który ułatwiłby przejście od leczenia przeciwbólowego skoncentrowanego wyłącznie na kontrolowaniu objawów, do leczenia skupionego na mechanizmach powstawania bólu przewlekłego.

- Dwadzieścia lat temu głównym kryterium, którym kierowano się wybierając lek przeciwbólowy był stopień nasilenia bólu. Od tego czasu nasza wiedza na temat bólu ogromnie się poszerzyła, dlatego też obecnie staramy się wcielić w życie nowe podejście do leczenia przeciwbólowego, koncentrujące się przede wszystkim na mechanizmach powstawania bólu - wyjaśnił doktor Gerhard H. H. Mueller-Schwefe, przewodniczący Niemieckiego Towarzystwa do Walki z Bólem.

Rozpoznanie mechanizmu, który leży u podstaw bólu u pacjentów cierpiących z powodu bólów przewlekłych, niejednokrotnie stanowi duże wyzwanie. Prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny bólu zwiększa prawdopodobieństwo, że leczenie przeciwbólowe skutecznie uśmierzy ból, ponieważ terapia zostanie dobrana w zależności od rodzaju bólu. To z kolei pozwala poprawić jakość życia pacjentów.

- Konieczne jest zastosowanie nowego podejścia do kształcenia lekarzy, które poszerzyłoby ich wiedzę na temat różnorodnych mechanizmów powstawania bólu oraz pogłębiło znajomość zasad odpowiedniego stosowania leków przeciwbólowych - wyjaśnił profesor medycyny Giustino Varrassi. - Właśnie z tego powodu uruchamiamy dostępny w Internecie program edukacyjny PAIN, zapewniający lekarzom możliwość zindywidualizowanego dokształcania się. Kolejny aspekt o istotnym znaczeniu dla optymalizacji leczenia przeciwbólowego, eksperci uznali lepszą komunikację między pacjentem a lekarzem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza