Jak Słupsk dzięki Czarnym wzbił się na wyżyny (zdjęcia)

Szkoleniowiec Zygmunt Krzyżanowski na ramionach dziewczyn i kibiców. To chwila tuż po końcowym triumfie. Wieloletni szkoleniowiec reprezentacji Polski kobiet pracował w Słupsku od stycznia 1974 roku. Kilka miesięcy potem zespół awansował do II ligi (w kwietniu 1974 roku, podczas turnieju w Pionkach koła Radomia). Po dwóch latach drużyna awansowała, po turniejach w Mogilnie i Jarocinie uzyskała awans do I ligi. W niej najpierw zespół zajął trzecie miejsce, a potem zdobył mistrzostwo! Ireneusz Wojtkiewicz
Mistrzostwo Polski siatkarek MZKS Czarnych w 1978 roku było dla Słupska jak lot na Księżyc. Nigdy wcześniej w historii miasta (także i Stolpu) nie było tutaj mistrza kraju.

Takiego wydarzenia Słupsk jeszcze nie miał. W 1978 roku siatkarki Czarnych Słupsk po dwuletnim pobycie w I lidze szykowały się do walki o zdobycie tytułu mistrza Polski.

Prowadziły w lidze od początku rozgrywek. Ich zadaniem było zdetronizowanie Startu Łódź. Ostatni turniej z udziałem czterech najlepszych zespołów odbywał się w Słupsku. Czarne grały wtedy jeszcze w hali przy ul. Mirosławskiego, tam, gdzie kiedyś były stajnie koni huzarów zwycięzcy spod Waterloo Gebharda Bluchera (w niemieckim Stolp).

Dzisiaj znajduje się hurtowania części samochodowych. Mała i ciasna hala musiała pomieścić wszystkich chętnych (a takich osób oczywiście nie brakowało), dla tych, dla których zabrakło miejsca, pozostawała bezpośrednia transmisja telewizyjna. Czarne stanęły na wysokości zadania. Wcześniej pokonały Płomień Milowice (ostatecznie ta drużyna zajęła drugą pozycje w sezonie) i Stal Bielsko (trzecie miejsce).

Wygrały z Wisłą Kraków, po bardzo dramatycznym meczu 3:2. Skład pierwszego mistrza Polski: Danuta Hałaburda, Anna Chmura, Teresa Kasprzyk, Zenona Jędrzejczak, Ewa Kuś, Anna Duchonowska, Anna Pełszyk, Jolanta Kania, Maria Kaźmierczak, Jadwiga AszkiełowiczŁyszkiewicz, K. Gujska, Irena Cieślak, Iwona Kmiecik.

Dzięki zwycięstwu w lidze Czarne zadebiutowały w Pucharze Europy. Pokonały Crvenę Zvezdę Belgrad 3:0 i 3:0 oraz odpadły po dwumeczu z CSKA Sofia 1:3 i 3:1.

Szukasz informacji na temat siatkówki w regionie? Kliknij i przeczytaj inne artykuły.

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0