Jak sprawdzić auto przed kupnem? 3 kluczowe rzeczy

Materiał informacyjny ubezpieczamy-auto.pl
freepik.com
Zakup samochodu to zwykle spora inwestycja, więc żeby nie spotkały nas niemiłe niespodzianki, lepiej go dokładnie sprawdzić przed spisaniem umowy kupna-sprzedaży. Jak to zrobić? Jak sprawdzić auto przed zakupem? Przedstawiamy 3 kluczowe aspekty, więc koniecznie się z nimi zapoznaj!

1. Sprawdzenie samochodu pod względem technicznym

Aby szybko pozbyć się pojazdu, sprzedawcy najczęściej ukrywają pewne fakty związane ze stanem technicznym pojazdu. Czasami nie mówią nam o wadach nabytych, czy nawet o tym, że jest to pojazd powypadkowy. Dlatego ślepe zaufanie zapewnieniom sprzedawcy nie jest zalecane, ponieważ możemy narazić się na niepotrzebny stres, czy nawet na dodatkowe wydatki, a tego na pewno byśmy nie chcieli. Co w takim razie robić? Odpowiedź jest prostsza, niż mogłoby się wydawać, ponieważ powinniśmy zdecydować się na sprawdzenie auta przed kupnem pod względem stanu technicznego.

Jeśli dysponujemy odpowiednią wiedzą, czy sprzętem, to spokojnie możemy zmierzyć się z tym samodzielnie. Jednak pamiętajmy, by oględziny nie były tylko powierzchowne. Warto też zajrzeć pod maskę, bo tylko w ten sposób uda nam się sprawdzić najważniejsze elementy pojazdu. Jeśli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym zadaniem samodzielnie, to zawsze możemy postawić na profesjonalne wsparcie, zwłaszcza że do swojej dyspozycji mamy rzeczoznawcę samochodowego...

Rzeczoznawca samochodowy to osoba, która ocenia realną wartość samochodu do celów ubezpieczeniowych lub odsprzedaży. Jednak widać, że coraz więcej rzeczoznawców samochodowych wyciąga pomocną dłoń do osób prywatnych, więc jeśli zależy nam na dobrym zakupie, to warto skorzystać z jego pomocy. Profesjonalny rzeczoznawca samochodowy dysponuje szeroką wiedzą na temat przemysłu samochodowego. Zna wszystkie marki, potrafi też ocenić bieżącą wartość rynkową samochodu oraz jego stan techniczny. Poza tym orientuje się też we wszystkich dodatkowych funkcjach występujących w danym pojeździe i jest w stanie ocenić, jak wpływają na jego wartość. Dlatego jego wsparcie w takich sytuacjach może okazać się bardzo przydatne, choć będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Jednak na tym nie kończą się nasze możliwości, ponieważ stan techniczny pojazdu możemy też sprawdzić w stacji kontroli pojazdów. Wybór odpowiedniego punktu powinien należeć do nas i zawsze trzeba brać pod uwagę renomowane stacje kontroli pojazdów. To właśnie w nich działają najlepsi profesjonaliści z branży, którzy dodatkowo korzystają z nowoczesnych sprzętów do diagnostyki. Dzięki temu szybko sprawdzą pojazd, który planujemy nabyć pod kątem usterek i pozwolą nam uniknąć nieprzyjemności.

2. Sprawdzenie historii pojazdu

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie używanego pojazdu, jest jego historia. To właśnie ona pozwala nam ocenić, czy pojazd, który nas zainteresował, jest wart zakupu, czy też nie. Jak dowiemy się z ubezpieczamy-auto.pl, raporty historii pojazdu dostępne są w wielu różnych miejscach i jednym z nich jest Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. W bazie CEPiK znajdują się informacje dotyczące wszystkich zarejestrowanych pojazdów w naszym kraju. Dzięki temu, że tutaj się skierujemy, uzyskamy wiele cennych informacji, w tym na przykład o liczbie poprzednich właścicieli danego pojazdu, badaniach technicznych, stanie licznika, czy nawet o ogólnym stanie pojazdu.

Jeśli chcemy zapoznać się z bardziej szczegółowymi danymi na temat pojazdu, który planujemy nabyć, to możemy skierować się na płatny serwis. Tutaj otrzymamy dane nie tylko na temat przeszłości pojazdy, ale również będziemy mogli sprawdzić dokumentację serwisową i napraw. To również na płatnym serwisie otrzymamy dostęp do historii wypadków, czy nawet odczytamy liczniki kilometrów. Dzięki temu szybko ustalimy, czy wszystkie dane, które przedstawił nam sprzedawca, są rzetelne, czy też nie. Z takiego raportu będziemy mogli też dowiedzieć się, czy pojazd nie jest lub nie był kradziony, więc dodatkowo unikniemy późniejszych nieprzyjemności z tego tytułu.

Historię serwisową samochodu możemy sprawdzić także w ASO, czyli w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Wystarczy tutaj się zgłosić, a sprawdzimy, jak przedstawia się faktyczny stan licznika, czy tego, ile razy pojazd był w serwisie. Również w Autoryzowanej Stacji Obsługi otrzymamy informacje o usterkach danego pojazdu, czy odbytych naprawach, więc to również pozwoli nam rozwiązać wątpliwości związane z jego zakupem.

3. Sprawdzenie ubezpieczenia OC

Wszyscy właściciele samochodów zobowiązani są do wykupienia ubezpieczenia OC. Za jego brak grożą słone kary, więc zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy kupna-sprzedaży, lepiej sprawdzić, jak przedstawia się kwestia ubezpieczenia OC pojazdu. Nie jest to takie trudne, jak by się mogło wydawać, ponieważ do swojej dyspozycji mamy bazę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Instytucja ta na bieżąco kontroluje wszystkich właścicieli pojazdów, więc jeśli ktoś ucha się od obowiązku, to szybko to ustalimy i w ten sposób unikniemy kar, ponieważ po podpisaniu umowy spadną one na nas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza