Jak sprawdzić niemieckiego kontrahenta

Paweł Wańczko, www.gazetalubuska.pl, fot. autor
Wojciech Bujko, radca prawny
Wojciech Bujko, radca prawny
Rozmowa z Wojciechem Bujko, radcą prawnym z Kancelarii Radców Prawnych Bujko, Cierpioł s.c. specjalizującej się w polsko-niemieckim obrocie prawnym.

- Niemiecki przedsiębiorca kupił w polskiej firmie towar i ciągle nie płaci. Czy w Niemczech jest odpowiednik ewidencji działalności gospodarczej?

- W Niemczech nie istnieje centralna ewidencja działalności gospodarczej, ale szereg ewidencji lokalnych. Osoby podejmujące działalność gospodarczą obowiązane są fakt ten zgłosić, we właściwej ze względu na siedzibę podejmowanej działalności, jednostce administracji komunalnej, którą jest gmina lub miasto. Na podstawie dokonanego zgłoszenia i zawartych tam danych, gminy prowadzą rejestry działalności gospodarczej (Gewerberegister).

 

 Czy gminy te mogą udzielać informacji o danych zamieszczonych w prowadzonych przez siebie ewidencjach?

- Informacje obejmujące imię i nazwisko, adres siedziby oraz rodzaj prowadzonej działalności udzielane są po uprawdopodobnieniu uzasadnionej potrzeby posiadania ich. Pozostałe dane zawarte w ewidencjach (najistotniejsze to: płeć, data, miejsce i kraj urodzenia, obywatelstwo, numer telefonu i telefaksu, adres zamieszkania i nazwisko rodowe osoby prowadzącej działalność, poprzednia siedziba prowadzenia działalności, wcześniejsza jej nazwa, osoba która wcześniej prowadziła daną działalność - jeśli została ona przejęta od innej osoby, sposób powstania firmy - założenie, przejęcie od innej osoby, podział lub połączenie itp., siedziba zakładu głównego - jeśli wpis dotyczy oddziału lub filii, data rozpoczęcia działalności, ilość zatrudnianych pracowników w chwili podjęcia działalności) udzielane są wyłącznie wówczas, gdy wnioskujący o te informacje uprawdopodobni, że posiada interes prawny w ich uzyskaniu. Interes taki wystąpi w przypadku postępowania windykacyjnego przeciwko osobie prowadzącej działalność.

 

- Czy te informacje można uzyskać bezpłatnie?

- Nie, są opłaty. Ich wysokość jest różna w zależności od gminy (miasta) i waha się pomiędzy 7 a 20 euro. Aby uzyskać informacje należy złożyć pisemny wniosek (niektóre urzędy umożliwiają złożenie takiego wniosku za pośrednictwem internetu). Musi on zawierać uzasadnienie. Ewidencję prowadzi i udziela informacji, w zależności od gminy, urząd ds. działalności gospodarczej (Gewerbeamt/Wirtschaftsamt) lub urząd ds. porządku (Ordnungsamt).

 

- Są to jedyne źródła informacji o przedsiębiorcach?

- Nie. O informacje dotyczące przedsiębiorcy warto też wystąpić do rejestru handlowego. Obowiązek wpisu do niego obciąża osoby fizyczne wyłącznie w przypadku prowadzenia działalności w większych rozmiarach, a więc mała firma nie musi być tam wpisana. Niemniej mniejsi przedsiębiorcy mają prawo uzyskać wpis do rejestru handlowego.

- Dziękuję.

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kołakowski Mariusz
Dzień dobry
Proszę o informację, czy jest możliwość za Państwa pośrednictwem ustalić nowy adres nieuczciwego kontrchenta w Niemczech? Mój telefon: 515 149 350 lub @: mariusz.kolakowski@plastixal.pl
Dodaj ogłoszenie