Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak szukać pracy

jsz
Tylko nielicznym udaje się znaleźć pracę w krótkim czasie. Łatwiej przychodzi to wytrwałym poszukiwaczom, wykazującym aktywność i zdobywającym doświadczenie.

Aby sprostać temu zadaniu trzeba się odpowiednio do tego przygotować. Wiadomo bowiem, że łatwiej znaleźć pracę osobom elastycznym i mobilnym, bez problemu gotowym w razie potrzeby zmienić miejsce zamieszkania.
Po dokonaniu oceny pod kątem własnych umiejętności i kwalifikacji oraz przygotowaniu odpowiednich dokumentów, można korzystać z kilku sprawdzonych metod:

Internet
Bardzo cenne są dla poszukujących pracy specjalne internetowe serwisy pracy. Można znaleźć w nich informacje o tendencjach na rynku pracy, metodach szukania pracy, oferty praktyk, staży, szkoleń w kraju i za granicą, jak również specjalne poradniki.
Szukając przez internet pracy w krajach Unii Europejskiej, można skorzystać ze specjalnego narzędzia internetowego - Europejskiego Portalu Mobilności Zawodowej EURES. Ten sposób szukania pracy wydaje się być obecnie szczególnie przydatny, bowiem sytuacja na zagranicznych rynkach szybko się zmienia. Ostatnio pogorszyło się np. w Irlandii, ale za to wkrótce wzrosną możliwości zatrudnienia w Niemczech.

Znajomi i rodzina
Najlepiej mówić wszystkim, dookoła, że szukasz pracy. Osoby znające Cię z dobrej strony mogą udzielić Ci rekomendacji i mają najlepsze informacje o procesie rekrutacji w firmie, w której pracują.
Nawet badania ankietowe mówią o tym, że Polacy za najlepszy sposób na znalezienie pracy uważają wykorzystywanie znajomości i stosunków rodzinnych. Daje to pracodawcy większe nadzieje, że osoba zarekomendowana przez swojego pracownika lepiej się sprawdzi w codziennych obowiązkach pracowniczych.

Media
Z nich najłatwiej uzyskać informacje o rynku pracy.
Prasa stanowi bardzo popularne źródło poszukiwania pracy. Oferty pracy zamieszczane są przez pracodawców w dziennikach lokalnych (patrz strona obok), ogólnopolskich oraz w wydawnictwach branżowych i specjalistycznych.
Zawierają one również informacje o pojawiających się inwestycjach, rozwijających branżach, czyli pośrednio dają informacje o potencjalnych miejscach pracy.
Biura Karier
Działają na każdej prawie uczelni wyższej w Polsce. Prowadzą działalność głównie informacyjną, szkoleniową oraz badawczą. Służą radą i pomocą młodym ludziom w sprecyzowaniu planów zawodowych. Możesz tam uzyskać informacje o rynku pracy, ofertach pracy stałej, dorywczej, praktykach, stażach, wyjazdach zagranicznych.
W ich bibliotekach znajdziesz nie tylko różnego typu informatory, literaturę fachową z zakresu poszukiwania pracy, ale również dostępne dla studentów i absolwentów przewodniki.

Urzędy Pracy
Możesz zarejestrować się w odpowiednim dla miejsca zameldowania Powiatowym Urzędzie Pracy. Jako bezrobotny absolwent możesz korzystać z dostępnych w Biurze Pracy ofert, czy też ze specjalnych programów skierowanych do poszukujących pracy.
Za granicą możesz szukać pracy w Wojewódzkich Urzędach Pracy. Pracodawcy zagraniczni i zagraniczne urzędy pracy zgłaszają tam takie oferty. Możesz również uzyskać tam informacje o ofertach pracy w kraju, sytuacji na lokalnym rynku pracy.

Rozsyłanie własnych ofert
Trzeba być aktywnym. Warto więc spróbować osobiście udać się do firm, w których pragnąłbyś podjąć pracę. Nie jest to proste, ale na mniejszych rynkach może się udać. Profesjonalnie przygotowane dokumenty najlepiej rozsyłać w odpowiedzi na konkretne ogłoszenia, bądź dostarczać osobiście do firm.
Rachunek jest prosty: im więcej dokumentów rozesłanych, tym większe szanse na odpowiedź.

Targi pracy
Udział w targach pracy ogólnych, jak i branżowych jest doskonałą okazją do bezpośredniego kontaktu z firmą. Należy, więc udając się na nie, zabrać ze sobą uaktualnione i profesjonalnie przygotowane dokumenty. Poszukujący pracy mogą uzyskać wiele dodatkowych informacji o firmie, jej wymaganiach, procesie rekrutacji; mogą porozmawiać z osobami przeprowadzającymi rekrutację.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza