Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak to jest z urlopem bezpłatnym

(and)/www.echodnia.eu
sxc.hu
Każdy kto zastanawia się nad pójściem na urlop bezpłatny powinien to dobrze rozważyć.

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego tylko i wyłącznie na pisemny wniosek pracownika. Nie może więc z własnej inicjatywy "wysłać" pracownika na taki urlop.

Urlop bezpłatny stanowi przerwę w realizacji obowiązku pracy - jest zawieszeniem wykonywania pracy - w czasie, której pracodawca zwolniony jest ze świadczeń na rzecz pracownika. Najważniejsza to zwolnienie z płacenia mu wynagrodzenia.
Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się ponadto do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze na przykład wymiar urlopu wypoczynkowego, okres wypowiedzenia, prawo do nagrody jubileuszowej.

Osoba przebywająca na urlopie bezpłatnym w czasie trwania takiego urlopu w dalszym ciągu pozostaje jednak pracownikiem. Po powrocie pracownika z urlopu bezpłatnego pracodawca będzie zobowiązany dopuścić pracownika do pracy na tych samych warunkach jak przed rozpoczęciem urlopu. Urlop bezpłatny jest, bowiem okresem usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Po przebyciu urlopu bezpłatnego pracodawca ma więc obowiązek przyjęcia pracownika z powrotem do pracy, nie staje się więc on automatycznie osobą bezrobotną.

Jednak równocześnie konsekwencją udzielania pracownikowi urlopu bezpłatnego jest niemożność wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę, a w przypadku urlopu krótszego niż 3 miesiące - pracownik chroniony jest również przed wypowiedzeniem umowy w trybie tak zwanych zwolnień grupowych.

Źródło:
Czy urlop bezpłatny się opłaca? - www.echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza