Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak uwarzyć własne piwo? Dziś święto piwa (wideo)

Dorota Aleksandrowicz
Piwosze mają do wyboru wiele rodzajów trunku. Mogą również sami je wyprodukować.
Piwosze mają do wyboru wiele rodzajów trunku. Mogą również sami je wyprodukować. Łukasz Capar
Wzrasta zainteresowanie browarnictwem w Słupsku. Coraz więcej ludzi decyduje się również na warzenie.

- Zawsze lubiłam piwa. Kiedy próbowałam różnych piw, otwierał się przede mną cudowny świat, pełen sma­ków i aromatów, zdecydowanie bogatszy niż świat win - mówi Katarzyna Wcis­ło, która prowadzi w Słupsku sklep piwny Browarium.

- Prawie zawsze zdarza się, że klienci, którzy spróbowali nowych piw, wracają po nie lub chcą próbować następnych.

W naszym kraju jest około 500 marek piw. Coraz więcej powstaje browarów rzemieślniczych i kontraktowych, które warzą piwa w stylach mało popularnych w naszym kraju.

- Takie browary to jest niemal nasze dobro narodowe. Dzię­ki nim możemy poznać style, które w Polsce są rzad­ko spotykane lub nawet nie pojawiły się nigdy wcześniej - stwierdza Katarzyna Wcisło.

Niektórzy starają się warzyć piwo w domu. - Zdarza się, że ktoś przyjdzie do nas ze zrobionym przez siebie piwem i poczęstuje nas. To bardzo miłe - mówi prowadząca sklep.

Każdy początkujący piwowar powinien posiadać garnek o pojemności 30 litrów, dwa fermentory, termometr, kapslownicę, areometr. Przy warzeniu piwa należy pamiętać także o temperaturze. Jeżeli nie mamy warunków, nie wybierajmy upalnych dni na warzenie piwa.

Ważne jest również, aby zachować czystość i sterylność w kuchni. Warzenie piwa zajmuje średnio 6-8 godzin. Za to daje możliwości eksperymentowania. - Możemy dodawać różne przyprawy, mieszać style - mówi Wcisło.

Aby w pełni rozkoszować się smakiem piwa, powinniśmy zwrócić także uwagę na to, w czym je pijemy. Bardzo ważne jest, aby piwo pić ze szkła.

- Jeżeli nie mamy w domu odpowiedniego szkła, zachęcam do degustowania ciekawych stylów piwa w dużym kieliszku do wina lub koniakówce. Jest w nich dobrze wyczuwalny bukiet i nie stracimy nic na jakości - dodaje Wcisło.

Domowe warzenie piwa

Najpierw należy przystąpić do zacierania. W zależności od receptury podgrzewamy wodę do temperatury w przedziale 62 - 68 stopni Celsjusza. Następnie wrzucamy do tego ześrutowany słód i pozostawiamy tak na 60 minut. To jest akurat zacieranie jednotemperaturowe. Możemy też wybrać zacieranie dekokcyjne lub sterowane temperaturowo. Potem filtrujemy i wysładzamy, a następnie doprowadzamy do wrzenia. Później całość gotujemy 60 minut i chmielimy. W 60. minucie chmielimy piwo głównie na goryczkę, 30.-20. minuta odpowiada głównie za smak, a 10. minuta przed końcem gotowania głównie za aromat.

Następnie brzeczkę chłodzimy, dodajemy drożdże i odstawiamy nasze piwo na fermentację burzliwą. Trwa ona średnio tydzień. Następnie przelewamy piwo na fermentację cichą, która trwać może średnio ok. 10-14 dni. Następnie piwo butelkujemy i pozostawiamy na czas od dwóch tygodni do nawet pół roku. Średnio takie leżakowanie trwa około czterech tygodni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza