Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak z ziół zrobić kosmetyki? Panie dowiedziały się tego na warsztatach zielarskich

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Warsztaty zielarskie pań z Koła Gospodyń Wiejskich Polanki
Warsztaty zielarskie pań z Koła Gospodyń Wiejskich Polanki Fot. Centrum Promocji Produktu Lokalnego w Karznicy
W powietrzu unosił się zapach lawendy przemieszany z pomarańczą, różą, bazylią i innymi ziołami. Tak wyglądały warsztaty zielarskie, podczas których panie z Koła Gospodyń Wiejskich Polanki w Karznicy, w gminie Potęgowo, uczyły się, jak robić kosmetyki z ziół.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Polanki w Karznicy co rusz wynajdują sobie inne pasjonujące zajęcia. Tym razem pojechały do zaprzyjaźnionego Koła Gospodyń Wiejskich w Sławkach w gminie Somonino, aby nauczyć się zielarstwa!

- Nasze koleżanki ze Sławek wyspecjalizowały się w własnoręcznie robionych kosmetykach z ziół zebranych na okolicznych łąkach. Mieliśmy więc okazję wysłuchać wykładu na temat ziół. Dowiedziałyśmy się, jakie zioła rosną wokół nas, poznałyśmy ich właściwości i sposoby przygotowania z nich różnych produktów. Wykład był naprawdę fachowy, prowadząca Sylwia studiowała zielarstwo i jest wielką pasjonatką swojej pracy - relacjonują Polanki z Karznicy.

Po części merytorycznej nastąpiła część praktyczna, podczas której każdy sam wyprodukował dla siebie maść nagietkową, tonik dwufazowy do twarzy oraz kulę do kąpieli.

- Oczywiście sami dobieraliśmy sobie składniki, w zależności od potrzeb. W powietrzu unosił się zapach lawendy przemieszany z pomarańczą, różą, bazylią i innymi ziołami. Świetna zabawa i bardzo pouczające doświadczenie - mówią panie.

Po warsztatach, był poczęstunek.

- Poznaliśmy drugą mocną stronę naszych przyjaciół, czyli talenty kulinarne. Zupa porowo- serowa z mielonym mięsem powaliła nas wszystkich. Nasze gospodynie mają już na koncie jedną książkę kucharską z tradycyjnymi kaszubskimi potrawami, doskonale wydaną.
Nie obyło się też bez śpiewania, które jest z kolei domeną naszych pań, ale nasi gospodarze dzielnie nas wspierali. Mieli nawet własnego akordeonistę, który szybko się odnalazł w naszym muzycznym zespole. Cudowne spotkanie, przemiłe gospodynie, pyszne jedzenie i fajne doświadczenie warsztatowe - wspominają Polanki.

W planach jest wizyta przyjaciół ze Sławek na karżnickim ryneczku.

W kolejny dzień odbyło się wielkie sprzątanie tzw. permakulturowego ogródka i przygotowanie go do uprawy. Rąk do pracy nie brakowało, pogoda dopisała i humory również. Niedługo będą pierwsze nasadzenia i siewy, w planach również prowadzenie zajęć z permakultury dla chętnych.
Na czym ma polegać permakultura ?
W ogrodzie dobrowolnie rezygnuje się z plewienia, przekopywania, podlewania, i pozwala działać naturze. W permakulturze wykorzystuje się zachodzące w naturze naturalne procesy, takie jak na przykład dobroczynne działanie organizmów glebnowych, których nie niszczymy przekopywaniem, czy też doceniamy resztki organiczne, i zamiast wyczyścić ogród do zera, pozwalamy im wzbogacać podłoże. Dzięki takiemu postępowaniu gleba jest zdrowa i może wydawać maksymalne plony.
Permakultura zakłada, że nowo powstający ogród, będzie jak najbardziej zbliżony do naturalnego ekosystemu. Dlatego w obecnych czasach, kiedy coraz większą ilość ziemi zaczynają zajmować miasta, wybetonowane i puste od roślin, zakładanie zielonych ogrodów, prowadzonych w zgodzie, z naturą, jest tak ważne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza