Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zarejestrować pojazd?

Redakcja
Od 1 stycznia tego roku obowiązują nowe przepisy dotyczące rejestracji samochodów: nowych, używanych i zabytkowych. Wprowadzono też...

Od 1 stycznia tego roku obowiązują nowe przepisy dotyczące rejestracji samochodów: nowych, używanych i zabytkowych. Wprowadzono też nowy dokument niezbędny do rejestracji pojazdu - świadectwo oryginalności. Na szczęście będzie on obowiązywał dopiero od początku przyszłego roku. Nowe zmiany przedstawiamy na podstawie informacji Andrzeja Byszewskiego, dyrektora Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Koszalinie.
Obecnie każdy pojazd rejestrowany w jakimkolwiek wydziale komunikacji podlega najpierw rejestracji czasowej z urzędu. Dokumentami niezbędnymi do rejestracji pojazdu (fabrycznie nowego, kupionego od innego mieszkańca danej miejscowości, nabytego poza miejscem zamieszkania lub poza granicami kraju) nadal są: formularz wniosku o rejestrację, dowód osobisty i dowód własności pojazdu (umowa kupna-sprzedaży, zamiany lub darowizny, faktura VAT lub prawomocne orzeczenie sądu).

Świadectwa oryginalności

Od 1 stycznia przyszłego roku, aby zarejestrować pojazd nowy lub używany potrzebny będzie dodatkowy dokument - świadectwo oryginalności. Będzie je można otrzymać po specjalistycznym badaniu pojazdu. Badanie będzie odpłatne a obowiązek jego przeprowadzenia ciążyć będzie na sprzedawcy lub kupcu. Można się jednak spodziewać, że każdy potencjalny kupiec będzie żądał okazania takiego dokumentu. Oryginalność pochodzenia pojazdu weryfikowana będzie na podstawie jawnych i ukrytych identyfikatorów oraz badania m.in. silnika, nadwozia, układu przeniesienia napędu i zawieszenia.
W rozumieniu prawa pojazd będzie oryginalny, jeżeli:
- składa się z części wytworzonych lub zamontowanych przez producenta
- cechy identyfikacyjne pojazdu (numery VIN, silnika, itp.) zostały nabite w legalny sposób
Jeżeli pojazd nie zostanie opatrzony klauzulą oryginalności, wtedy nie będzie zarejestrowany. Na domiar złego organ administracyjny jest zobowiązany powiadomić o tym policję.
Wymóg świadectwa oryginalności ma szczególne znaczenie w przypadku pojazdów, które w czasie ich eksploatacji zostały przebudowane. Chodzi przede wszystkim o rekonstrukcje lub zmiany konstrukcyjne. Zgodnie z nowymi przepisani nie wolno wymieniać nadwozia, podwozia lub ramy, w sytuacji gdy są one opatrzone cechami identyfikacyjnymi. Nie można też stosować takich modyfikacji w pojeździe, które zmieniają jego charakter, jak np. przeróbka samochodu osobowego na ciężarowy. Podczas rejestracji sprawdzane będzie, czy odpowiada warunkom fabrycznej homologacji.

Rejestracja czasowa

Od 1 stycznia obowiązuje też przepis, który zmusza właściciela każdego rejestrowanego pojazdu (bez względu na to czy jest to nowy, używany, kupiony w kraju lub za granicą) do jego czasowej rejestracji. Obowiązuje ona przez 30 dni i może być przedłużona o kolejne 14. Właściciel pojazdu otrzymuje tymczasowe pozwolenia i tablice rejestracyjne do momentu, gdy dokumenty dotyczące pojazdu zostaną potwierdzone przez urzędników. Zmusi to nowego właściciela do powtórnej wizyty w urzędzie komunikacji i niestety podwójnej opłaty.

Sprowadzam samochód z zagranicy

I muszę spodziewać się stosu papierów. Teraz bowiem, zanim zarejestruję taki pojazd, będę musiał przedstawić urzędnikowi: dowód własności pojazdu, dokumenty potwierdzające odprawę celną przywozową, zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu wraz z dokumentem identyfikacyjnym. Ważne jest również, aby dokumenty w obcym języku były przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.
Aby otrzymać ostateczną odprawę celną każdy sprowadzony samochód musi spełniać rygorystyczne normy technologiczne. Nowe kryteria badane będą w okręgowych stacjach diagnostycznych i takich, które wyznaczy starosta. Nowością i jednocześnie sporym udogodnieniem jest fakt, iż badania techniczne można przeprowadzić w dowolnej stacji na terenie całego kraju. Dotychczas było to możliwe jedynie na terenie województwa, w którym pojazd był zarejestrowany.
Zdaniem dyrektora koszalińskiego wydziału nowe przepisy nie wpłynęły na pracę urzędników. - Obsługa jest płynna i nie ma kolejek - zapewnia.

Niebawem poinformujemy, co zrobić w przypadku utraty dowodu rejestracyjnego, zmiany adresu zamieszkania, zniszczenia dowodu rejestracyjnego, kradzieży, zniszczenia, zagubienia tablic rejestracyjnych.

Aby uniknąć podejrzeń

Należy podczas napraw pojazdów korzystać z autoryzowanych warsztatów i oryginalnych części; lepiej też przechowywać faktury na zakupione części i naprawy;

Dokumenty wymagane przy rejestracji:

- dowód własności pojazdu
- wyciąg ze świadectwa homologacji albo odpis decyzji zwalniającej pojazd z homologacji
- karta pojazdu (jeśli była wydana)
- dowód rejestracji pojazdu z aktualnym terminem badania technicznego
- tablice rejestracyjne
- dowód odprawy celno-przywozowej
- zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego
- dokumenty sporządzone w języku obcym dołącza się wraz z ich tłumaczeniem na język polski prze tłumacza przysięgłego
- dowód osobisty (do wglądu)

Opłaty:

czasowe - 16,5 zł; - opłata za dowód rejestracyjny - 33 zł (po okresie rejestracji czasowej); - opłata za nalepkę kontrolną - 16,5 zł; s opłata za znaki legalizacyjne - 11 zł; - opłaty za tablice rejestracyjne: samochodowe - 80 zł; motocyklowe - 40 zł; motorowerowe - 30 zł; za przyczepę - 40 zł; opłata za tablice indywidualne - 1000 zł;

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza