Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zostać strażakiem? Podpowiadamy

Artur Kostecki [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. sxc.hu
Oczywiście nie ma żadnych ogólnych przeciwwskazań dotyczących kształcenia kobiet w szkołach pożarniczych.
Oczywiście nie ma żadnych ogólnych przeciwwskazań dotyczących kształcenia kobiet w szkołach pożarniczych.
Trwają matury. Wkrótce młodzi ludzie staną przed koniecznością wyboru dalszej ścieżki edukacji. Są wśród nich tacy, którzy swoją przyszłość wiążą z mundurem.

Konkretnie mundurem straży pożarnej.

- Mam 17 lat - napisała do nas młoda Czytelniczka. - Maturę będę co prawda zdawać za rok, ale już zastanawiam się co dalej? Myślałam że może fajnie by było zostać zawodowym strażakiem. Czy to, że jestem dziewczyną jest problemem? Co musiałabym zrobić, by po maturze dostać się do pracy w straży?

Wyjaśniamy: to, że Czytelniczka jest dziewczyną nie jest żadnym problemem. Drzwi do straży pożarnej oraz - mamy nadzieję - innych służb mundurowych stoją przed paniami otworem. Skupmy się jednak na straży. Okazuje się, że możliwości na rozpoczęcie kariery w tej służbie jest kilka.

Każdy z kandydatów musi na początku ocenić własne możliwości i oczekiwania i na tej podstawie samodzielnie wybrać odpowiednią ścieżkę. Po pierwsze można wybrać naukę w jednej z trzech szkół aspirantów. Takie są w Poznaniu, Krakowie i Częstochowie.

Po ich ukończeniu w ręku mamy dokument potwierdzający, że jesteśmy technikiem pożarnictwa i mamy stopień aspiranta. Jeżeli zależy nam na gruntowniejszym strażackim wykształceniu, po maturze możemy próbować swoich sił w Szkole Głównej Służby Pożarnictwa w Warszawie. Są egzaminy praktyczne i teoretyczne (ze szczegółami można się zapoznać na stronie uczelni).

- Oczywiście nie ma żadnych ogólnych przeciwwskazań dotyczących kształcenia kobiet w szkołach pożarniczych - potwierdza Mirosław Pender, komendant miejski straży w Koszalinie. - Jest jeszcze jedna niż wspomniane droga do zawodu strażaka.

To prawda, ale o ile w przypadku podanych przez nas możliwości kształcenia jest łatwiej (bo mamy już bagaż specjalistycznej wiedzy, szkoleń itp.), tak druga droga jest mozolna i wyboista. Bo zaczynamy od samego dołu.

Zdarza się, że poszczególne jednostki ogłaszają nabór pracowników. Wówczas na takie ogłoszenie możemy odpowiedzieć i jeżeli spełniamy kryteria (w szczególe określają je jednostki), wtedy możemy zacząć pracę jako strażak.

Pamiętajmy, że zaczynamy od podstawowych stanowisk. Z biegiem lat możemy doskonalić naszą wiedzę na kursach, w szkołach podoficerskich, oficerskich itd. Ale to trwa. Zwróćmy uwagę, że w tym przypadku również czekają nas testy sprawnościowe, będziemy musieli wykazać się także dodatkowymi umiejętnościami, np. prawem jazdy na ciężarówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza