Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zrobić karierę w Niemczech?

Rafał Czabrowski, [email protected], Fot. www.sxc.hu
Obecnie w Niemczech bez problemu pracę znajdą m.in. lekarze.
Obecnie w Niemczech bez problemu pracę znajdą m.in. lekarze.
Niemiecki rynek pracy pozostanie zamknięty dla Polaków co najmniej do końca 2011 r. Sposobem, by zacząć zarabiać za Odrą już teraz jest tzw. samozatrudnienie, czyli zarejestrowanie jednoosobowej firmy.

Niemcy zatrudniają obecnie obcokrajowców tylko w zawodach, w których pilnie potrzebne są osoby do pracy. Są to np. inżynierowie, lekarze, pielęgniarki czy rehabilitantki i opiekunki osób starszych. Nie znaczy to, że przedstawiciele innych zawodów zupełnie nie mają szans na zatrudnienie, warto bowiem rozważyć możliwość założenia własnej firmy.

 

Meldunek

 

Jako obywatele Unii Europejskiej mamy prawo do swobodnego przemieszczania i osiedlania się w Niemczech, więc nie ma problemu z zameldowaniem się. Meldunek, podobnie jak stałe miejsce zamieszkania i adres korespondencyjny, są niezbędne do założenia firmy. Urząd Meldunkowy (Einwohneramt) znajduje się w każdej gminie lub okręgu większego miasta. Do meldunku potrzebny jest dowód osobisty lub paszport oraz umowa najmu, jeśli mieszkanie wynajmowane jest na nasze nazwisko. W przeciwnym razie musimy zadeklarować, u kogo będziemy mieszkać. Koszt urzędowy całej formalności wynosi 8 euro.

 

Telefon i konto

 

Następnie przyda się telefon - będzie on potrzebny do założenia konta bankowego. Aby kupić telefon, trzeba być zameldowanym, także w przypadku telefonów pre-paid, czyli na kartę. Do założenia konta niezbędny będzie paszport, dowód osobisty, meldunek i numer telefonu. Większość banków zakłada konta za darmo. Opłata za jego prowadzenie wynosi ok. 3,5 euro miesięcznie.

 

Rejestracja firmy

 

Jeśli już mamy załatwione powyższe formalności to trzeba zarejestrować firmę. Robimy to w Izbie Handlu (Handelskammer) lub Izbie Rzemiosła (Handwerkammer). Wszystkie zawody związane z pracą fizyczną, takie jak sprzątanie, praca magazynowa czy na produkcji, muszą być zarejestrowane w Izbie Rzemiosła. W Izbie Handlu procedura kosztuje 20 euro, w Izbie Rzemiosła więcej - nawet 160 euro.

 

Zleceniodawca i podatki

 

Prowadzenie jednoosobowej firmy związane jest z pewnymi niebezpieczeństwami. Trzeba mieć co najmniej dwóch zleceniodawców. Jeśli pracujemy tylko dla jednego, to będziemy musieli wraz ze zleceniodawcą odprowadzać tak zwane należności socjalne, co jest dość kosztowne. Przepis uzasadniony jest tym, że pracodawcy mogą oszukiwać niemieckiego "fiskusa", zawierając fikcyjne umowy z jednoosobowymi firmami, zamiast zatrudniać pracowników, za których muszą płacić podatki. Trzeba też pamiętać o rozliczeniu się z urzędem skarbowym (Finanzamt). Jeśli w pierwszym roku działalności dochód firmy nie przekroczy 7,5 tys. euro lub 12,5 tys. euro, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy, nie musisz płacić żadnych podatków. Jeśli jednak dochód przekroczy tę sumę, będziesz musiał oddać podatek za cały rok i w kolejnych latach przelewać regularnie podatki na konto urzędu. Dlatego opłaca się udać do doradcy podatkowego (Steuerberater) i dowiedzieć, jakie koszty można odliczyć od dochodu, by nie przekroczyć jego górnej granicy. Do kosztów można wliczyć ubranie, komputer, telefon, Internet, samochód czy wydatki związane z urządzeniem biura w domu. Nowością funkcjonującą w Niemczech od roku 2009 jest obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego - zapłacimy za nie ok. 140 euro miesięcznie.

 

Pozwolenie na pracę

 

Mając małe przedsiębiorstwo, można się jednocześnie starać o pozwolenie na pracę. Praca na etacie ma swoje przywileje - przede wszystkim pakiet świadczeń socjalnych. Po kilku latach pracy na własny rachunek Polacy zazwyczaj dostają takie pozwolenie. Ważne w takich przypadkach jest to, że ubiegając się o pozwolenie na pracę, wiążemy swoją przyszłość z Niemcami, odnaleźliśmy się w nowej społeczności i opanowaliśmy język.

Drugą drogą rozwoju jest stopniowe powiększanie firmy, zdobywanie nowych zleceń i zatrudnianie pracowników. Możliwości są tutaj praktycznie nieograniczone i zależą tylko od pomysłowości i warunków panujących na rynku.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza