MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jaki kredyt wziąć na kupno auta?

Piotr Jasina
Na kupno auta w komisie samochodowym też możesz dostać kredyt z banku.
Na kupno auta w komisie samochodowym też możesz dostać kredyt z banku.
Ci, którzy zdecydowali się na zakup samochodu, mają dylemat: czy zainwestować większą sumę i kupić nowy, czy wybrać używany?

W jednym i drugim przypadku coraz częściej korzystamy z kredytów, by nie wydawać kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Banki oferują kredyty zarówno na samochody używane, jak i nowe.

- Banki przychylniej patrzą na klientów, którzy ubiegają się o kredyt na zakup samochodu nowego - twierdzi Katarzyna Patrzyczna, menedżer ds. sprzedaży firmy emFinanse, Doradcy Finansowi. - Taki wariant jest inwestycją pewniejszą i bezpieczniejszą w oczach banku niż zakup samochodu używanego.
Mniejsze ryzyko wynika z większej wartości auta, który stanowi zabezpieczenie zaciąganego zobowiązania. Dlatego możemy liczyć między innymi na niższe oprocentowanie, w granicach 4-9 proc.

Okres spłaty

Zazwyczaj zależność jest prosta: im dłuższy okres spłaty zadłużenia, tym większe oprocentowanie zaciągniętego kredytu. Banki preferują klientów, którzy zobligują się do spłaty zobowiązania w ciągu najdłużej 5 lat.

Przy zakupie samochodu używanego nie ma już tak preferencyjnych warunków.
- Im samochód starszy, tym gorsze warunki otrzymamy - ostrzega nasza rozmówczyni. - Ponieważ wartość zabezpieczenia kredytu jest mniejsza. Ponadto wysokość kredytu na używane auto jest niższa niż na nowy, czyli korzyści dla banku są znacznie mniejsze. Kredyt na zakup samochodu używanego jest oprocentowany we frankach szwajcarskich na co najmniej 6 proc. W przypadku zakupu aut powyżej 10 lat może być jeszcze o 2 proc. wyższe.

Zakup używanego auta bank może skredytować w całości, jeśli klient podda się odpowiednim procedurom. Przy tzw. ścieżce uproszczonej, banki wymagają co najmniej 10 proc. wkładu własnego.
Wzrasta sprzedaż nowych

Polacy coraz częściej wybierają samochody nowe lub zaledwie dwu- trzyletnie. Stawiają na bezpieczeństwo, pewność i wygodę. Nowe samochody znacznie później wymagać będą wizyty w serwisie, wymiany części, naprawy.

- Wprawdzie niewiele osób ma możliwość poniesienia jednorazowego wydatku w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale ich zdolność kredytowa jest na tyle duża, że banki przyznają kredyty nawet na znaczne kwoty - podkreśla specjalistka.
Nowe samochody cieszą się ogromnym zainteresowaniem osób, które kilka lat temu sprowadziły auta z zagranicy.

- Teraz sprzedają je, a uzyskane w ten sposób pieniądze wykorzystują często jako wkład własny przy ubieganiu się o kredyt na zakup innego, nowszego auta - dodaje Patrzyczna. - Wybierają raczej samochody nowe, albo dwu lub trzyletnie, które są jeszcze w bardzo dobrym stanie.

Potrzebne dokumenty

Osoby, które chcą uzyskać kredyt na samochód powinny przedłożyć dwa dokumenty potwierdzające tożsamość, dokumenty dochodowe, dane dotyczące auta, a w przypadku aut używanych także dowód rejestracyjny.

- Dokumenty te wymagane są w procedurze standardowej - podkreśla Katarzyna Patrzyczna. - Jeśli jednak klient zdecyduje się na procedurę uproszczoną, wówczas zamiast zaświadczenia o dochodach będzie musiał jedynie podpisać oświadczenie o otrzymywanym wynagrodzeniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza