Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki wkład do kominka wybrać, aby długo trzymał ciepło

Sławomir Bobbe
Wybór wkładu do kominka powinien być dobrze przemyślany – nie zawsze najlepszym wyborem jest szamot.
Wybór wkładu do kominka powinien być dobrze przemyślany – nie zawsze najlepszym wyborem jest szamot. Marcin Osman
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wkładów akumulujących ciepło w kotłach i kominkach. Najbardziej rozpowszechniony jest szamot, materiał pochodzenia naturalnego (powstaje poprzez wypalenie gliny lub łupków). Ale zyskuje silną konkurencję. Zobacz wkłady do kominków.

Szamot najczęściej występuje w postaci płyt, które instalowane są jako wkłady. Jest nieco bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne niż wermikulit, co nie oznacza, że bez szwanku zniesie wrzucanie do pieca większych polan drewna. Głównym atutem szamotu są jego właściwości akumulujące, dzięki czemu piec nawet po wygaśnięciu utrzymuje jeszcze przez długi czas odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. To materiał dobrze znany, chętnie używany i sprawdzony, ale czy najlepszy w każdej sytuacji?

Materiał wkładu do kominków

Konkuruje z nim coraz częściej wermikulit. To minerał o charakterze ilastym, który w naturze występuje w Australii, USA, niektórych krajach Ameryki Południowej czy Chinach. Ma szerokie zastosowanie w budownictwie (np. jako składnik płyt izolacyjnych) czy przemyśle (jako element do produkcji filtrów czy uszczelek, ale także jako izolator pieców). To właśnie dzięki jego doskonałym właściwościom izolującym branża kominkarska zwróciła na niego uwagę. Właściwości wermikulitu powodują, że w środku pieca osiągana jest wyższa temperatura spalania, a paliwo lepiej się wypala (włącznie z sadzą). To oznacza pełne wykorzystanie energii płynącej z paliwa, ale również mniej problemów z czyszczeniem szyb, na których tak intensywnie nie gromadzi się sadza (choć i wermikulit nie pomoże, jeśli drewno będzie zanieczyszczone, mokre lub niewłaściwie sezonowane). Wermikulit ma również dużą odporność na wysokie temperatury, jest lżejszy niż szamot, ma jednak „problem" z oddawaniem ciepła, które dzięki jego walorom izolacyjnym zostaje w środku pieca, a nie jest akumulowane.

W ten sposób dokonuje się niejako selekcja – ci, którzy z kominka czy pieca korzystają głównie w celach estetycznych, od czasu do czasu i dla przyjemności, bez problemu korzystać mogą z wkładów z wermikulitu. Jednak dla osób, które posiadają piec czy kominek głównie w celach użytkowych i wykorzystują go jako główne źródło ciepła, kluczowa będzie zdolność takiego urządzenia do akumulowania ciepła i jego oddawania przez jakiś czas, dzięki czemu w pomieszczeniu utrzymywać się będzie w miarę równa temperatura.

Acumotte – łączy zalety szamotu i wermikulitu

Rosnącą popularność notują wkłady do pieców stalowych i kominków wykonane z acumotte (mieszanka szamotu z betonem). To swoisty złoty środek łączący zalety szamotu i wermikulitu w jednym. Tego rodzaju ceramika ma doskonałe właściwości zarówno akumulacyjne jak i izolacyjne. Dzięki obecności betonu wkłady powodują, że temperatura spalania wewnątrz kominka (pieca) jest wyższa, co powoduje również lepsze dopalanie się sadzy i ogólnie lepsze parametry spalania. To korzyść nie tylko dla posiadacza takiego pieca czy kominka, bo uzyskuje wyższą temperaturę i lepiej wykorzystuje dostępne paliwo, ale również dla środowiska do którego emitowane są szkodliwe substancje w mniejszej ilości. Obecność szamotu w acumotte odpowiada za bardzo dobre właściwości akumulacyjne. Taki wkład „potrafi" oddawać zgromadzone ciepło jeszcze kilka godzin po zgaśnięciu ognia i wypaleniu się żaru wewnątrz pieca.

Ale uwaga – ceramika acumotte jest bardzo wrażliwa na uderzenia. Nieumiejętnie załadowane, ciężkie polano wrzucone do kominka może uszkodzić wkład. Jego wymiana jest pracochłonna (można próbować zrobić to samemu) i kosztowna (jeśli mają zrobić to fachowcy). Dlatego już na etapie wyboru wkładu czy pieca warto zwrócić uwagę na zapisy kwarty gwarancyjnej i to, czy wkład również podlega gwarancji. Bo poza uszkodzeniami mechanicznymi najwięcej kłopotów – zwłaszcza niewprawionym posiadaczom kominków czy pieców – sprawiają pierwsze rozpalenia. Podobnie jak z szamotem, także w przypadku wkładów acumotte warto rozgrzewać piec etapami, zwiększając ilość drewna w środku systematycznie. Jednorazowe, potężne załadowanie pieca drewnem (czy brykietem) może również spowodować popękanie wkładów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jaki wkład do kominka wybrać, aby długo trzymał ciepło - RegioDom.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza