Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki zasiłek za pogrzeb

Irena Boguszewska [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. sxc.hu
Prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa w 12 miesięcy po śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje.
Prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa w 12 miesięcy po śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje.
- W styczniu zmarła mi ciocia. Nie miała męża, ani dzieci. Jej rodzice i rodzeństwo już nie żyją. W związku z tym pogrzebem zajęła się dalsza rodzina. Czy może ona uzyskać zasiłek pogrzebowy?

- pyta Czytelnik z Koszalina.

Jak wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz z biura prasowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci ubezpieczonego, emeryta, rencisty lub członka ich rodzin.

Przysługuje też, gdy umrze osoba, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania, czy też ktoś kto pobierał zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje temu, kto pokrył koszty pogrzebu. Może to być także pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego, jeżeli pokryły koszty pogrzebu.

Zasiłek pogrzebowy wynosi 200 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby. Obecnie wynosi 6.406,19 zł.

W razie zapłaty za pogrzeb przez pracodawcę, dom pomocy społecznej, gminę, instytucję zakonną lub diecezjalną, zasiłek przysługuje tylko za udokumentowane kosztów pogrzebu, nie więcej jednak niż do wysokości zasiłku pogrzebowego, czyli 200% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Zasada ta ma także zastosowanie w przypadku pokrycia kosztów pogrzebu przez inną osobę niż bliski członek rodziny. Do bliskich członków rodziny ustawa zalicza: dzieci własne i przysposobione, wnuków, rodzeństwo, małżonka i rodziców, ojczyma, macochę itd.

W razie poniesienia kosztów pogrzebu przez więcej niż jedną osobę, zasiłek pogrzebowy jest dzielony pomiędzy nie proporcjonalnie do poniesionych kosztów.

Jeżeli pogrzeb organizowany był na koszt państwa, organizacji politycznej lub społecznej, lecz członek rodziny poniósł również część jego kosztów, przysługuje mu zasiłek pogrzebowy w wysokości 200% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa w 12 miesięcy po śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. W ciągu tych 12 miesięcy trzeba złożyć o niego wniosek.

Podstawowymi dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłku pogrzebowego są:

wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego (druk ZUS Z-12)

skrócony odpis aktu zgonu

oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, a jeżeli oryginały zostały złożone w banku - to ich kopie potwierdzone przez bank.

dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo (skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub dowód osobisty zawierający wymagane dane).

Czytaj też> Wzrost opłat na cmentarzu w Koszalinie

 

- Jeżeli mówimy o zasiłku pogrzebowym to - jak sama nazwa wskazuje - mają to być rachunki związane z pochówkiem i przygotowaniem do niego - mówi Wojciech Andrusiewicz.

- Mogą to być rachunki za wieniec, trumnę, nagrobek, zapłatę za usługi świadczone przez firmę pogrzebową itd. Może to być także stypa czy nagrobek. Właśnie rachunki decydują o wysokości wypłaty zasiłku, w przypadku, gdy pogrzeb urządzają dalsi krewni. Wydatki te jednak muszą się mieścić w kwocie zasiłku pogrzebowego.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza