Jakie będzie lato w tym roku? Prognoza pogody

  Jakie będzie lato w tym roku? Prognoza pogody

  Bogna Skarul bogna.skarul@mediaregionalen.pl

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Jakie będzie lato 2018? Krzysztof Ścibior z biura prognoz pogody Calvus zdradził nam, na jaką pogodę możemy liczyć w tym roku. Oglądajcie wideo.
  [!AKTUALIZACJA!]
  Lato 2018. Jaka czeka nas pogoda latem?

  Krzysztof Ścibor z biura prognoz pogody Calvus skorzystał z wzoru pogodowego opracowanego przez Amerykanów, który potrafi przewidzieć pogodę na 6 miesięcy do przodu.

  Czerwiec
  Temperatury w czerwcu w tym roku nie będą bardzo odbiegały od średniej wieloletniej. Temperatury nad Bałtykiem w tym miesiącu będą w normie i średnio będą wynosiły 18,5 st. Celsjusza.

  Zobacz także: Polskie miejscowości nadmorskie. Byłeś? Znasz? [QUIZ]

  Lipiec
  Także w lipcu spodziewajmy się normalnych temperatur jak na tę porę roku, wahających się w granicach 20-20,5 st. Cieplej będzie w południowo-zachodniej stronie Polski. Celsjusza. Lipiec 2018 zapowiada się w miarę sucho. Na Wybrzeżu tych opadów ma być mniej niż zazwyczaj, także jest szansa na sporo słonecznych dni, prognozuje Krzysztof Ścibor.

  Sierpień
  Sierpień 2018 również bez większych rewelacji. Temperatury w normie, czyli 21 st. Celsjusza (średnia temp. dla Wybrzeża). Niższe temperatury niż zazwyczaj prognozuje się w Hiszpanii. To samo zapowiada się przy opadach, będą w normie jak na tę porę roku. Jednak na amerykańskich mapach w okolicach Słupska i Koszalina widać lekką suszę, co może sugerować, że w tym miesiącu będzie więcej słonecznych i plażowych dni.

  Zobacz także: Latarnie morskie na Pomorzu. Byłeś? Znasz? [QUIZ]

  - To będzie normalne lato - reasumuje synoptyk Krzysztof Ścibor. Zapowiada się suchy sierpień, natomiast lipiec wilgotny i z burzami, tak jak to bywa w tym miesiącu. W lipcu możemy liczyć także na kilkudniowe rozpogodzenia, które pozwolą na plażowanie - dodaje Ścibor.

  Oglądaj wideo i zagłosuj w naszej sondzie.

  Sonda

  Gdzie w tym roku na wakacje?  ***
  Lato 2014
  - W swoich obserwacjach i analizach opieram się na modelu amerykańskim - zaznacza Ścibor i podkreśla, że właśnie w oparciu o prognozy Amerykanów zapowiadał jeszcze jesienią 2013 roku łagodną i krótką zimę 2013/2014. - I się sprawdziło!

  Zima w tym roku była rzeczywiście łagodna a śnieg w naszym regionie zawitał tylko na dwa tygodnie i to z pokrywą najwyżej do 5 centymetrów. Przypomnijmy, Rosjanie zapowiadali dla nas bardzo srogą zimę, ale jak jeszcze jesienią podkreślał Krzysztof Ścibor, tej rosyjskiej prognozy nijak nie dało się zweryfikować.

  - Oni po prostu nie pokazują swoich "modeli" pogodowych. Zupełnie inaczej niż Amerykanie.

  Amerykańskie zapowiedzi pogodowe oparte są o badania klimatu między innymi z Centrum Prognozowania Klimatu (CDC) należące do amerykańskiej Krajowej Służby Pogodowej (NWS). Należy ją porównać z prognozą brytyjskiej narodowej służby meteorologicznej Met Office. Tak powstały ogólne prognozy na lato 2014. Ale należy pamiętać, że prognozy sezonowe mają charakter orientacyjny, dlatego nie są dokładne.

  Czerwiec

  - W tym roku czerwiec ma być normalny - zaznacza Krzysztof Ścibor i od razu wyjaśnia, że ta normalność dotyczy temperatury i ilości opadów. Co to znaczy bardziej szczegółowo?

  To, że temperatura w czerwcu nie będzie ani niższa niż zazwyczaj ani wyższa niż przyzwyczailiśmy się. Podobnie z opadami. Możemy więc w czerwcu spodziewać się i zimnych dni z temperatura około 15 stopni C, ale także fali upałów z powyżej 30 stopniami C.

  Amerykanie nawet prognozują, że już w czerwcu słupki rtęci pokażą nawet 33-35 stopni C. Ma być też burzowo, a te burze, które w związku z częstymi wymianami mas powietrza będą również częste, mogą być przy okazji gwałtowne, połączone nawet z gradem, silnym wiatrem i trąbami powietrznymi.

  Jeśli zastanawiasz się czy wziąć urlop w czerwcu, to meteorolodzy podpowiadają, że powinieneś wziąć pod uwagę drugą połowę czerwca, kiedy ma być więcej słońca i mniej deszczu.

  Lipiec

  Natomiast początek lipca zapowiada się dość chłodny i obfity w opady. To będzie tzw. załamanie pogody.
  - Ale tylko początek lipca - zaznacza synoptyk i dodaje, że w tym roku Amerykanie przewidzieli dla nas właśnie w lipcu temperatury wyższe niż zazwyczaj, ale też i większe opady.

  Co to znaczy praktycznie?

  - Średnia temperatura dla lipca w naszym regionie to około 20-22 stopni C - wyjaśnia Krzysztof Ścibor. - A ma być cieplej. Możemy się więc spodziewać fali upałów, nawet do 40 stopni C, które będą przerywane gwałtownymi opadami deszczu.

  Nieco dłuższa fala upałów jest możliwa około 10-15 lipca, ale niestety bez nawałnic się nie obędzie. I jak przestrzegają meteorolodz,y w tym roku latem może się w Polsce pojawić zagrożenie powodziowe, a niewykluczone, że dojdzie do powodzi. Najczęściej będzie padać w lipcu.

  Ale ogólnie, według meteorologów, lipiec ma być bardzo ciepły.

  Planując urlop nad morzem czy nad jeziorem w tym roku, trzeba jednak nastawić się na przeplatankę. Tego samego dnia może być bardzo ciepło, a pod koniec na przykład zebrać się gwałtowna burza.
  Jednak, tak jak to było w poprzednich latach, raczej na pogodę w lipcu nie powinniśmy narzekać. Jest to w końcu jeden z najcieplejszych miesięcy w roku.

  Sierpień

  - Sierpień zapowiada się suchy i ciepły - twierdzi Krzysztof Ścibor.

  Przewiduje, że w pierwszej połowie sierpnia będzie w miarę sucho, za to więcej opadów można się spodziewać w drugiej połowie miesiąca.

  - Nadal jednak ma być stosunkowo ciepło - zaznacza synoptyk.

  W ogóle sierpień ma być cieplejszy niż inne sierpnie w Polsce. A przecież właśnie sierpień w naszym regionie Europy uchodzi za jeden z najcieplejszych miesięcy w ciągu roku (zaraz po lipcu). Orientacyjnie w sierpniu w 2014 roku, możemy raczej być spokojni. Pogoda powinna nam się podobać. Według meteorologów przynajmniej pierwsza połowa tego miesiąca ma należeć do bardzo udanych. Druga połowa sierpnia zapowiada się nieco chłodniejsza, ale to nie znaczy, że będzie zimno. Pogoda w ciągu dnia będzie nadal bardzo korzystna, termometry będą wskazywały na wysokie wartości powyżej zera.
  - Jednak noce mogą zdarzać się już nieco chłodniejsze - zaznaczają meteorolodzy.

  Krzysztof Ścibor jednak podkreśla, że sierpniowe zimniejsze noce to dla naszego regionu norma. A w tym roku koniec sierpnia ma być tylko bardziej deszczowy.

  Jesień

  W tym roku jesień ma nadejść znacznie wcześniej niż w ubiegłym roku i zarazem wcześniej niż zazwyczaj ma to miejsce.

  Co prawda właśnie jesień przyzwyczaiła nas do tego, że była cała była ciepła, słoneczna i bardzo długa. Jednak w tym roku może się to zmienić. Po raz pierwszy od 7 lat jesień może się zapisać jako dość chłodna i mokra, a szczególnie jej końcówka, czyli listopad i początek grudnia. Jednak wcale nie będzie to oznaczać, że zima rozpocznie się wcześniej. Po porostu jesień ma być dłuższa niż zazwyczaj.

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.gp24.pl
  Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

  Turystyczne TOP

  GP24 PLUS POLECAMY

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  Nasze Dobre z Pomorza. Zagłosuj na najlepszych

  Nasze Dobre z Pomorza. Zagłosuj na najlepszych

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Koszalinie!

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Koszalinie!