Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie pieniądze należą się z ZUS rodzinie po śmierci ubezpieczonego? [Poradnik]

agad
Ekspertki ZUS w Bydgoszczy, od lewej: Grażyna Mucha, Alina Bijak i Karolina Gabała
Ekspertki ZUS w Bydgoszczy, od lewej: Grażyna Mucha, Alina Bijak i Karolina Gabała Jarosław Pruss
Są to: oszczędności z subkonta zmarłego, niezrealizowane świadczenie, renta rodzinna, zasiłek pogrzebowy.

Mąż zmarł w zeszłym roku, rocznik: 1931. Nie wiedziałam, że ZUS prowadzi ubezpieczonym subkonta i pieniądze tam zgromadzone może dziedziczyć rodzina, między innymi żona. Ja też je otrzymam?

Grażyna Mucha,__kierownik Referatu w Wydziale Obsługi Klientów i Korespondencji w Oddziale ZUS w Bydgoszczy: - Nie należą się pani, ponieważ osoby urodzone przed 1949 rokiem nie mogły być objęte członkostwem w OFE. W związku z tym ZUS nie prowadzi dla takich osób subkont, a tylko dla urodzonych po 1949 roku.

CZYTAJ TEŻ: Co dzieje się z kontem i oszczędnościami po śmierci ich właściciela? Co zrobić, by jego pieniądze w banku nie przepadły? [PORADNIK]

Co to znaczy, że ktoś posiada subkonto w ZUS ?

Alina Bijak,_ p.o. naczelnika Wydziału Świadczeń Emerytalno -Rentowych w Oddziale ZUS w Bydgoszczy: - _ To indywidualne konto w ZUS dla osób, członków OFE, a również dla takich, które po 31 stycznia 2014 roku, gdy podjęły pracę, nie podpisały umowy z żadnym Otwartym Funduszem Emerytalnym. Na subkonto trafia część składki przekazywanej do OFE lub całość dla osób, które nie są członkami żadnego funduszu. W przypadku śmierci ubezpieczonego oszczędności, które udało mu się zgromadzić na subkoncie w ZUS, podlegają dziedziczeniu przez jego krewnych. Oboje z mężem mamy zajęte emerytury przez komornika. 

Czy, w razie śmierci któregoś z nas, może on zająć zasiłek pogrzebowy?

Karolina Gabała_, kierownik Samodzielnego Referatu Zasiłków w Inspektoracie ZUS w Bydgoszczy: - _ Nie może tego zrobić, ponieważ zasiłek pogrzebowy jest wolny od egzekucji, między innymi komorniczych. 

Ile obecnie wynosi zasiłek pogrzebowy?

K.G.: - Zasiłek pogrzebowy wynosi 4 tys. zł i może starać się o niego osoba, która pokryła koszty pogrzebu po zmarłym ubezpieczonym. By go otrzymać, trzeba złożyć odpowiedni wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W razie pokrycia kosztów pogrzebu przez inną osobę niż członek rodziny, przysługuje zasiłek w wysokości udokumentowanych kosztów organizacji pochówku, nie wyższej jednak niż wspomniane 4 tys. zł.

Czy komornik może zająć to, co dziedziczy się po mężu czy żonie z Otwartego Funduszu Emerytalnego, a także subkonta w ZUS?

G.M.: - Również te pieniądze nie podlegają egzekucji komorniczej.

Jeśli dostaję emeryturę 10. każdego miesiąca, a umarłabym na przykład 8., jest szansa, że moje świadczenie nie przepadnie?

G.M.: - Gdy ZUS przeleje pieniądze na konto emeryta, w miesiącu, w którym nastąpi jego zgon, ZUS nie dochodzi zwrotu emerytury. Pieniądze mogą więc trafić do rodziny. Jeśli ZUS nie zdąży przekazać przed śmiercią emerytury, najbliższej rodzinie należy się niezrealizowane świadczenie. Wniosek w tej sprawie należy złożyć do ZUS.

Mąż zmarł, był na rencie i nie dożył emerytury. Czy należą mi się po nim jakieś pieniądze z ZUS, na przykład z subkonta? 

G. M.: - W takiej sytuacji należy się tylko zasiłek pogrzebowy i ewentualnie niezrealizowane świadczenie oraz dla uprawnionych krewnych: renta rodzinna. Oszczędności z subkonta należałyby się wówczas, gdyby zmarły był członkiem otwartego funduszu.

Mąż miał emeryturę wojskową. Nie żyje od kilku lat. Zostały po nim pieniądze na subkoncie w ZUS?

A.B.: - Nie, ponieważ emeryci wojskowi nie mają emerytury z ZUS, więc i nie posiadają w nim subkonta.

Mój szwagier nie żyje, rocznik: 59, był samotny. Przed śmiercią upoważnił mnie do swoich pieniędzy. Nie wiem czy należał do OFE. Jak to ustalić?

K. G.: - W takiej sytuacji warto wystąpić do ZUS z wnioskiem o udzielenie takich informacji i dołączyć do niego akt zgonu. Jeśli nie dysponuje pani dokumentem uprawniającym do spadku po szwagrze, we wniosku trzeba wskazać, po co potrzebne są takie informacje.

Gdy zmarł mąż miałam 46 lat i wychowywałam nieletniego syna, który miał rentę rodzinną do 2001 roku. Wtedy on ukończył 18 lat, a ja 46 lat. Czy w tej sytuacji należy mi się renta rodzinna po mężu?

G.M.: - Tak, ma pani prawo do renty rodzinnej, gdyż wymagany dla wdowy wiek uprawniający do niej (50 lat) ukończyła pani nie później niż w okresie 5 lat od zaprzestania wychowywania syna uprawnionego do tej renty.

Zmarł mi brat, który był emerytem i nie miał rodziny. Nie odebrał swojego świadczenia za wrzesień. Czy należą mi się po nim jakieś pieniądze?

A.B.: - Niestety, nie. Do niezrealizowanych świadczeń ma prawo małżonek i dzieci oraz inni członkowie rodziny uprawnieni do renty rodzinnej po zmarłym lub osoby, na których utrzymaniu pozostawała ta osoba.

Zostałam sama po śmierci męża. Nie dożył emerytury. Mamy dwoje dorosłych dzieci. Czy wszyscy odziedziczymy po równo z jego OFE i subkonta w ZUS, czy jego oszczędności będą po równo podzielone między nas?

G.M.: - Jeśli do chwili śmierci między małżonkami istniała wspólność majątkowa, ma pani prawo do połowy pieniędzy zgromadzonych w OFE i na subkoncie w formie wypłaty transferowej. Druga połowa oszczędności w gotówce dzielona jest między osoby, które za życia wskazał zmarły mąż, podpisując umowę z Otwartym Funduszem Emerytalnym. Jeśli jednak mąż nie wskazał osób uposażonych, pieniądze z drugiej połowy wchodzą w skład spadku. Wniosek o wypłatę należy złożyć do OFE. Po wypłacie fundusz zawiadomi ZUS o osobach, których podzielił - wskazując ich dane osobowe i udział w tym podziale. Natomiast ZUS, w terminie do trzech miesięcy od otrzymania zawiadomienia z OFE, zobowiązany jest według identycznych zasad i między te same zasady podzielić oszczędności na subkoncie zmarłego męża.

CZYTAJ TEŻ: Dług to też jest spadek. Kto go dziedziczy po śmierci dłużnika i na jakich zasadach? [Poradnik]

Gdy umrze ktoś z rodziny, od czego rozpocząć starania o pieniądze, które się po nim należą?  

G. M.: - Osoba, która pokryła koszty pogrzebu zmarłego członka rodziny, powinna złożyć w ZUS wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego. Jeżeli zmarły był emerytem lub rencistą i nie odebrał przed śmiercią swojego świadczenia wypłacanego za pośrednictwem poczty, małżonek i dzieci zmarłego mogą wystąpić do ZUS o wypłatę niezrealizowanego świadczenia. Uprawnieni członkowie rodziny mogą wystąpić z wnioskiem do ZUS o przyznanie renty rodzinnej po osobie, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń, albo pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. W przypadku zgonu osoby, która była członkiem OFE, wniosek o podział pieniędzy zgromadzonych na koncie w funduszu, osoby dziedziczące powinny złożyć w otwartym funduszu emerytalnym, a w przypadku śmierci osoby posiadającej wyłącznie subkonto - w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

CZYTAJ TEŻ: Dziedziczenie oszczędności po zmarłym z OFE i z subkonta w ZUS [Poradnik]

Czy, jeśli w okresie letnim, od kwietnia do lipca 2014 roku, nie złożyłam w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oświadczenia dotyczącego przekazywania składki do OFE, w przypadku mojej śmierci moje pieniądze odziedziczy rodzina, czy nie ma na to szans?

G.M.: - Tak, ponieważ niezłożeniem oświadczenia o dalszym przekazywaniu składki do OFE w okresie trwania tzw. "okienka transferowego" zadecydowała pani jedynie o bieżących składkach. Dlatego, zamiast jak dotychczas trafiać do OFE, są zapisywane na pani indywidualnym subkoncie w ZUS, czyli subkoncie. Decyzja ta nie ma jakiegokolwiek wpływu na oszczędności już zgromadzone w OFE. Nadal jest pani członkiem otwartego funduszu i pieniądze zgromadzone zarówno w nim, jak i na subkoncie w ZUS, podlegają dziedziczeniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jakie pieniądze należą się z ZUS rodzinie po śmierci ubezpieczonego? [Poradnik] - Gazeta Pomorska

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza