Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie wybrać ogrzewanie, aby było miło i przytulnie

Kamil Nagórek
W Castoramie eksperci doradzą każdemu klientowi, jakie ogrzewanie wybrać.
W Castoramie eksperci doradzą każdemu klientowi, jakie ogrzewanie wybrać. Kamil Nagórek
Budując dom, każdy staje przed dylematem, jaki rodzaj ogrzewania wybrać. Możliwości jest wiele. Zanim się zdecydujemy, warto poradzić się ekspertów.

Do instalacji wodnych dawniej używało się wyłącznie rur stalowych. Potem przyszedł czas na miedź. Dzisiaj najnowszym rozwiązaniem techniki instalacyjnej są rury wielowarstwowe PEX. PEX/ AL/ PEX to tworzywo o wysokiej wytrzymałości i żywotności, odporne na długotrwałe działanie ciśnienia i wysokiej temperatury. Rury wielowarstwowe PEX wykonane są z pięciu warstw. Rdzeń warstwy aluminiowej połączony jest dwiema warstwami kleju z warstwami polietylenu o wysokiej gęstości, odpornego na działanie wysokich temperatur.

Dzięki takiej budowie rury łączą w sobie zalety tworzyw sztucznych i metalu. Najlepsze materiały i komponenty w połączeniu z laserowym systemem łączenia krawędzi stawiają produkt w czołówce jakościowej tego segmentu rynkowego. Dzięki bardzo wysokim parametrom wytrzymałościowym i eksploatacyjnym rury PEX są szeroko stosowane w budownictwie, zarówno w nowo powstających obiektach, jak i do celów remontowych.

Są wykorzystywane między innymi w sieciach wodociągowych i ciepłowniczych (również w instalacjach przemysłowych). Wykonuje się z nich instalacje wody ciepłej i zimnej oraz instalacje centralnego ogrzewania zarówno grzejnikowego, jak i podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe
Ten ostatni rodzaj ogrzewania cieszy się ostatnimi czasy ogromną, stale rosnącą popularnością. Nie bez przyczyny. Ogrzewanie podłogowe usuwa niedogodności, jakie występowały przy ogrzewaniu grzejnikowym. Osoba przebywająca w pomieszczeniu ogrzewanym za pomocą instalacji podłogowej odczuwa komfort cieplny ze względu na równomierny rozkład temperatury oraz zyskuje uczucie przyjemnej, ciepłej podłogi.

Przy ogrzewaniu grzejnikowym rozkład temperatury jest nierównomierny. Najchłodniej jest przy podłodze, a najcieplej pod sufitem. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest ruch powietrza, które przepływając przez radiator w grzejniku ulega ogrzaniu i unosi się aż pod sufit. Ponadto wraz z ogrzanym powietrzem unoszą się i przemieszczają po całym domu drobinki kurzu. Jest to szczególnie przykra niedogodność dla alergików.

System ogrzewania podłogowego w znacznym stopniu eliminuje problem unoszenia się kurzu, poprzez równomierne nagrzewanie całej powierzchni. Sprawia też, że ogrzewanie jest "niewidoczne" - nie ma żadnych zewnętrznych elementów, które mogłyby wpływać negatywnie na wygląd mieszkania. Ważnym atutem jest również czynnik ekonomiczny. Ogrzewanie podłogowe jest po prostu tańsze w montażu i eksploatacji o około 5 do 10 procent w porównaniu z ogrzewaniem grzejnikowym.

W związku z różnorodnością rozwiązań stosowanych w technice grzewczej pragniemy przybliżyć państwu tę technologię i zwrócić uwagę na pewne kluczowe elementy i nowości pozwalające oszczędzać czas, energię i pieniądze. Poniżej znajdują się różne rozwiązania prowadzące do wytwarzania ciepła innymi metodami, w zależności od możliwości technicznych oraz od tego ile funduszy możemy na to przeznaczyć.

Gdzie?

Gdzie?

Castorama Słupsk,
ul. Hubalczyków 2, Słupsk
tel. 59 84 70 100,
fax 59 84 70 200.

Kotły węglowe
Kotły z paleniskiem retortowym. To automatyczne kotły do spalania węgla-ekogroszku. W kotłach tych nie ma tradycyjnie rozumianego rusztu. Rolę rusztu pełni specjalne palenisko umieszczone w komorze kotła. Ekogroszek podawany jest do palnika, gdzie wentylator punktowo podaje powietrze. Piec retortowy to urządzenie, które składa się z kotła i palnika, nad którym jest umieszczony zbiornik z paliwem.

Proces spalania w całości regulowany jest elektronicznie. W okresie wiosny i lata mogą one ogrzewać tylko ciepłą wodę użytkową. Efektywność wykorzystania opału w tego typu kotłach jest najwyższa ze wszystkich urządzeń węglowych, a ich stałopalność waha się od 3 do 7 dni, dzięki czemu nie trzeba stale pilnować pieca.

Kotły te mają możliwość podłączenia sterowania pokojowego. Niektóre kotły wyposażone są w ruszta tradycyjne, dzięki czemu można w nich spalać okresowo, np. drewno lub nawet węgiel.

Kotły z górnym spalaniem
To piece o najprostszej konstrukcji, dzięki czemu są one najtańsze na rynku. Jako opał służyć może tutaj: koks, węgiel, miał węglowy, drewno. Opał wsypuje się w nich bezpośrednio do komory spalania, a spaliny najkrótszą drogą odprowadzane są do komina. Najczęściej powietrze dostarczane jest do całego paleniska, a jego ilość reguluje się ręcznie.

Kotły tego typu mają najmniej efektywne spalanie, ale z drugiej strony można w nich stosować bardzo zróżnicowany opał. Aby poprawić ich wydajność, można zastosować regulator sterujący dopływem powietrza lub elektroniczny sterownik wentylatora. Stałopalność takich kotłów waha się pomiędzy 4-8 godzin.

Kotły gazowe
Kotły gazowe mogą pełnić dwie funkcje, a mianowicie ogrzewać wodę tylko do instalacji centralnego ogrzewania lub też dodatkowo przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Sposób uzyskiwania ciepłej wody użytkowej jest uzależniony od rodzaju kotła gazowego. W sytuacji, gdy instalację obsługuje piec dwufunkcyjny, jest ona uzyskiwana w sposób przepływowy, natomiast w przypadku, stosowania pieca jednofunkcyjnego woda jest najpierw podgrzana, a następnie przekazana do zasobnika, skąd jest dalej rozprowadzana.

Kotły jednofunkcyjne przygotowują ciepłą wodę w sposób bardziej komfortowy niż dwufunkcyjne lecz wiąże się to z wyższymi kosztami zarówno na etapie zakupu materiałów jak i wykonania instalacji, oraz w czasie eksploatacji. Podstawową zaletą kotła dwufunkcyjnego stanowi cena. Jest on tańszy niż kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem, a instalacja jest mniej skomplikowana, ponadto zajmuje on mniej miejsca. Nie trzeba bowiem magazynować ogrzanej wody, która jest podgrzewana na bieżąco.

Pakiet solarny
Pakiet solarny jest to zestaw elementów, które służą do wytwarzania ciepłej wody użytkowej za pomocą energii słonecznej. Z uwagi, iż energia słoneczna jest darmową energią, możemy stwierdzić, że pakiety solarne są praktycznie bezpłatnym i nieograniczonym w czasie źródłem ciepłej wody użytkowej.

Potrzebują jedynie znikomych ilości energii elektrycznej do zasilania pompy obiegowej i sterownika. W skrócie zasadę działania pakietu solarnego możemy opisać w następujący sposób. Kolektor słoneczny nagrzewa się, gdy pada na niego promieniowanie słoneczne, a następnie oddaje ciepło do płynu solarnego, który przepływa przez rurki w kolektorze. Płyn ten przepompowywany jest do wężownicy w podgrzewaczu wody, gdzie oddaje ciepło do wody użytkowej, a następnie ponownie trafia do kolektora.

Pompa ciepła
Jest urządzeniem pozyskującym energię z powietrza i dostarczającym ją do zbiornika wody użytkowej. Urządzenie składa się z jednostki zewnętrznej oraz zbiornika z wymiennikiem i regulatora.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami maksymalna temperatura wody na wyjściu zbiornika nie powinna być ustawiana powyżej 55 stopni C. Mieszając ciepłą wodę z zimną, otrzymujemy znacznie większą ilość wody o właściwej temperaturze. Wydajność pompy jest wystarczająca dla przygotowania ciepłej wody dla całej rodziny.

Największą zaletą pompy ciepła jest jej sprawność, która sprawia, że koszt przygotowania ciepłej wody jest niemal czterokrotnie niższy w porównaniu z kosztem przy zastosowaniu elektrycznego podgrzewacza wody.

Montaż pompy ciepła nie jest skomplikowany, nie zajmuje wiele czasu i nie stanowi problemu dla przeciętnego instalatora. Jednostkę zewnętrzną ustawiamy przy budynku, na jego dachu, balkonie lub mocujemy do elewacji. Skracamy odległość od zbiornika wody, a przewody łączące okrywamy otuliną z pianki. Zbiornik wody jest dobrze zaizolowany i może być ustawiony w piwnicy, pomieszczeniu gospodarczym lub w łazience.

Właściwego doboru kotła oraz odpowiednich akcesoriów, które są niezbędne do prawidłowego i wydajnego działania instalacji centralnego ogrzewania, pomogą dobrać państwu doradcy handlowi sklepu Castorama w Słupsku.

Dodatkowo informujemy, że istnieje możliwość zakupu na raty oraz transportu zakupionego towaru pod wskazany adres.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza