MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jarosław Garbicz: Planuję szereg nowych inwestycji, które mają na celu rozwój gospodarczy gminy

Magdalena Olechnowicz
Jarosław Garbicz, wójt Gminy Borzytuchom.
Jarosław Garbicz, wójt Gminy Borzytuchom. Archiwum prywatne
Rozmawiamy z Jarosławem Garbiczem, wójtem gminy Borzytuchom.

Na początku gratuluję wygranej. Miał Pan zdecydowaną przewagę nad konkurentem. Wynik ponad 80 proc. głosów to powód do dumy. Jak Pan myśli, co zdecydowało?

Dziękuję za gratulacje. 81,71procent głosów poparcia to ogromny powód do dumy. Uważam, że decydujące było zaufanie mieszkańców, które budowałem przez lata, początkowo dorastając tutaj, następnie zakładając rodzinę, a finalnie pracując na rzecz naszej społeczności jako radny. Moje doświadczenie w branży geodezyjnej, zaangażowanie w lokalne inicjatywy i realna transparentność działań przekonały wyborców, że jestem odpowiednią osobą na stanowisko wójta. Kluczowe było również moje zobowiązanie do otwartego dialogu i współpracy z mieszkańcami, co spotkało się z szerokim uznaniem. Jestem przekonany, że mieszkańcy czuli wewnętrzną potrzebę zmian. Nie ukrywam, że odrobina szczęścia była również po mojej stronie.

Do tej pory był Pan biznesmenem - przedsiębiorcą, miał Pan własną firmę z branży geodezyjnej. Skąd pomysł na pracę w samorządzie? Nie sądzę, aby zdecydowały tu pieniądze. Uchwalone na sesji wynagrodzenie wójta zapewne jest niższe niż Pana dotychczasowy dochód.

Rzeczywiście, motywacją nie były pieniądze. Od wielu lat angażuję się w życie naszej gminy i widzę, ile jeszcze jest do zrobienia. Chciałem wnieść swoje doświadczenie i umiejętności, aby poprawić jakość życia mieszkańców. Praca w samorządzie to dla mnie naturalne przedłużenie mojej dotychczasowej działalności, umożliwiające wprowadzanie realnych zmian na większą skalę.

Do Pana zaprzysiężenia doszło dopiero 4 czerwca, podczas drugiej sesji. Dlaczego tak późno?

Opóźnienie wynikało z formalności związanych z zakończeniem mojej działalności gospodarczej i koniecznością przekazania obowiązków. Posiadałem również pewne zobowiązania, które uniemożliwiały mi podjęcie zatrudnienia przez okres 12 miesięcy od podpisania umowy. Chciałem, aby proces ten przebiegł sprawnie i bez zakłóceń dla moich dotychczasowych klientów oraz współpracowników. Okres ten mijał w połowie maja, dlatego 7 maja 2024 roku na I Sesji Rady Gminy Borzytuchom IX kadencji nie mogłem złożyć ślubowania. Teraz mogę w pełni skoncentrować się na pracy na rzecz naszej gminy.

Jakie ma Pan plany na tę kadencję? Czym chciałby się Pan zająć w pierwszej kolejności?

W pierwszej kolejności skupiam się na uporządkowaniu spraw organizacyjnych w urzędzie gminy oraz poznaniu zakresów zadań poszczególnych referatów. Jak najszybciej chciałbym poznać cykl życia urzędu gminy, aby sprawniej podejmować wszelkie decyzje. Priorytetem w pierwszych miesiącach jest szukanie obszarów, w których moglibyśmy wygenerować oszczędności w zakresie bieżącego utrzymania gminy. Dostrzegam już kilka kierunków, w których możemy obniżyć koszty. Jest intensywnie.

Rozumiem, że planów jest mnóstwo.
Trudno ująć je w kilku słowach. Podczas kampanii powtarzałem mieszkańcom, że mój plan rozwoju gminy nie jest krótkoterminowy (5-letni) - na jedną kadencję. Aby skutecznie realizować założone cele, wymagany jest czas. Myślę, że ta „dobra zmiana” będzie w miarę szybko zauważalna. Natomiast, aby cały mechanizm zaczął płynnie funkcjonować, potrzeba tego czasu troszkę więcej.

Szykują się większe inwestycje?

Plany inwestycyjne obejmują skupienie się na inwestycjach termomodernizacyjnych, ponieważ poprawa efektywności energetycznej przyniesie nam oszczędności oraz korzystnie wpłynie na środowisko i estetykę naszych sołectw. Planuję przeprowadzić termomodernizację obiektów użyteczności publicznej, w tym sal wiejskich, co poprawi komfort użytkowania tych miejsc oraz obniży koszty ich utrzymania. Priorytetem jest uruchomienie częściowo nieczynnego Gminnego Ośrodka Kultury w Borzytuchomiu, który ze względu na stan techniczny dachu jest częściowo wyłączony z użytkowania. Jesteśmy już na etapie przygotowywania dokumentacji projektowej, aby złożyć wniosek o wsparcie w ramach Inwestycji KPO B1.1.4 Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności „Wzmocnienie efektywności energetycznej obiektów lokalnej aktywności społecznej”. Ta inwestycja pozwoli nam na ożywienie kulturalne w gminie i stworzenie nowych możliwości dla mieszkańców.

Plany są ambitne.
Koniecznym działaniem jest również uporządkowanie melioracji na terenie naszej gminy. Nowe osiedla są regularnie zalewane przez wody opadowe, co stwarza poważne problemy dla mieszkańców. Dlatego zamierzam podjąć natychmiastowe kroki w celu rozwiązania tych trudności.
Ponadto, planuję budowę ścieżek pieszo-rowerowych, co poprawi bezpieczeństwo i komfort poruszania się po gminie. W planie jest budowa ścieżki pieszo-rowerowej łączącej naszą gminną miejscowość Borzytuchom z Gminą Bytów oraz Borzytuchom z Jutrzenką. Ścieżka ma przebiegać wzdłuż DW 209.
Uporządkowanie infrastruktury drogowej oraz wodno-kanalizacyjnej również znajduje się wysoko na liście priorytetów. Chciałbym dokończyć modernizację gminnej oczyszczalni ścieków, która generuje wysokie koszty bieżącego utrzymania. Niestety obecnie trwająca przebudowa nie jest realizowana w wystarczającym zakresie, pozwalającym nam na odetchnienie od tego problemu na dłuższy czas.
Kolejny cel to zmodernizowanie infrastruktury oświetleniowej (wymiana opraw oświetleniowych na energooszczędne), co pozwoli nam na budowanie oszczędności w zakresie zużycia energii elektrycznej w tym obszarze.
Moim zamierzeniem jest, aby gmina w przyszłości mogła stać się częściowo uniezależniona w zakresie wytwarzania energii elektrycznej na własne potrzeby. Dzięki temu moglibyśmy znacząco zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną dla budynków i obiektów będących w majątku gminy. Ta inicjatywa pozwoli nam nie tylko na oszczędności w długim okresie, ale także na zwiększenie naszej samowystarczalności energetycznej, co jest szczególnie ważne w obecnych czasach.
Te wszystkie działania przyniosą wymierne korzyści finansowe. Oszczędności we wskazanych wyżej obszarach pozwolą na inwestycję w inne, m.in. tak oczekiwane inwestycje drogowe.
Jak Państwo widzicie, obszarów, nad którymi trzeba intensywnie pracować, jest bardzo dużo. Dlatego już poczyniłem pierwsze kroki w ramach reorganizacji regulaminu pracy urzędu gminy, aby usprawnić działania urzędu i zapewnić sprawną realizację tych ambitnych planów.

Czy wśród inwestycji będą takie, które sprawią, że gmina przyciągnie inwestorów, którzy np. zaoferują nowe miejsca pracy mieszkańcom?
Tak, planuję szereg nowych inwestycji, które mają na celu rozwój gospodarczy gminy. Mam na myśli choćby wykorzystanie wsparcia w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Jesteśmy na etapie przygotowywania wniosków o wsparcie wraz z wykazem dróg, które planujemy realizować w pierwszej kolejności. Pracujemy również nad planem stworzenia stref przemysłowych, które będą atrakcyjne dla inwestorów i przyniosą nowe miejsca pracy. Pierwszym krokiem w tym zakresie było podjęcie uchwały o przystąpieniu do opracowania planu ogólnego gminy. W ramach tego dokumentu wyznaczone zostaną odpowiednie strefy planistyczne.

Jakie są - Pana zdaniem - największe bolączki gminy i w jaki sposób rozwiąże Pan te problemy?

Największymi wyzwaniami naszej gminy są problemy infrastrukturalne. Największą bolączką problemy z wodą oraz nie do końca właściwy przepływ informacji ostatecznie docierających do mieszkańców. Aby to zmienić, planujemy zintensyfikować prace nad modernizacją dróg i infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, co poprawi komfort życia mieszkańców. Chcę wprowadzić system na bazie alertów informujących mieszkańców o bieżących awariach na sieciach wodociągowych, o planowanych przerwach w dostawie wody itp. Nadzór nad bezpieczeństwem zdrowotnym wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi to jedno z priorytetowych działań gminy.
Bolączki to również ograniczony dostęp do usług publicznych. W kwestii miejsc pracy, rozwój strefy przemysłowej oraz usługowej, wsparcie rozwoju dla małych i średnich przedsiębiorstw powinny przynieść pozytywne efekty. Ponadto, chcemy usprawnić działanie urzędu gminy i instytucji publicznych tak by urząd oraz instytucje były przyjazne dla mieszkańców, aby wszyscy mogli szybciej i sprawniej załatwiać swoje sprawy.
Regularne konsultacje z mieszkańcami pozwolą na bieżąco monitorować potrzeby i oczekiwania naszej społeczności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza