Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedno okienko do rejestracji działalności gospodarczej

Zbigniew Marecki [email protected] Fot. Łukasz Capar
Piotr Orzechowski ze Słupska rejestrował działalność jeszcze według starej procedury. Uważa, że była łatwa.
Piotr Orzechowski ze Słupska rejestrował działalność jeszcze według starej procedury. Uważa, że była łatwa.
Przedsiębiorcy mogą już rejestrować działalność gospodarczą tylko w jednym okienku. To jednak nie znaczy, że ubyło formalności.

Dotąd przyszły przedsiębiorca musiał się udać do kilku urzędów i w każdym składał odpowiedni wniosek z załącznikami, co wiązało się z różnymi opłatami. Obecnie w życie weszły nowe przepisy ustawy o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej.

Najważniejsza zmiana polega na umożliwieniu złożenia zintegrowanego wniosku o rejestrację firmy w jednym miejscu: w gminie albo w Krajowym Rejestrze Sądowym, w zależności od formy prowadzonej działalności. W gminie rejestrują się osoby fizyczne, a w KRS - spółki. Teraz jeden wniosek zawiera wszystkie informacje potrzebne dla instytucji zaangażowanych w proces rejestracji firmy: gminy, urzędu statystycznego, urzędu skarbowego, ZUS (KRUS).

- Ciężar przesyłania wniosku do pozostałych instytucji spoczywa teraz na nas - tłumaczy Ewa Trofimowicz, inspektor Wydziału Inwestycji, Handlu i Usług w słupskim ratuszu. - Będzie to robił goniec, a przedsiębiorca wyjdzie od nas z zaświadczeniem lub decyzją o wpisie do rejestru i od razu będzie mógł podejmować działalność gospodarczą.

Zanim jednak otrzyma postanowienie, będzie musiał wypełnić kilkustronicowy wniosek, który wcale nie jest łatwy.

- Wniosek, który odchodzi do lamusa, był łatwy do wypełnienia. Zresztą wszystkie formalności załatwiłem bardzo szybko. Nie wiem, czy ma sens, aby zmieniać całą biurokratyczną procedurę - mówi Piotr Orzechowski ze Słupska, który właśnie przygotowuje się do tego, aby wozić wędkarzy kutrem na wędkowanie morskie.

Także urzędnicy uważają, że nowe wnioski rejestracyjne są bardziej skomplikowane niż te dotychczasowe. Dlatego w Słupsku w pokoju 207, gdzie działa okienko dla przedsiębiorców, pomagają w wypełnianiu formularzy. Można je także sobie ściągnąć ze strony internetowej Ministerstwa Finansów i spokojnie wypełnić w domu. Zanim go oddamy urzędnikowi, musimy jeszcze się udać do banku, w którym będziemy mieli swoje konto firmowe.

- Problem w tym, że do tej pory do banku się szło, gdy właściciel firmy dysponował już wszystkimi dokumentami. Teraz ma być odwrotnie. To na pewno będzie rodzić nowe problemy - uważa Piotr Fisz z powiatu słupskiego, który planuje rozpoczęcie nowej działalności gospodarczej zgodnie z nowymi zasadami.

Pan Piotr ze zdziwieniem odkrył, że po zdaniu wniosku rejestracyjnego w gminie i tak będzie musiał odwiedzić Zakład Ubezpieczeń Społecznych i urząd skarbowy, aby wypełnić deklarację dotyczącą płacenia składek społecznych oraz wybrać formę opodatkowania.

- Wychodzi na to, że nie będę musiał odwiedzać tylko Urzędu Statystycznego, bo regon mam otrzymać pocztą - mówi pan Piotr.

Według niego najgorsze jednak jest to, że obecnie o wiele trudniej jest otrzymać kredyt obrotowy na rozkręcenie własnego biznesu. - Banki już nie są tak dostępne jak kiedyś. Gdyby nie Fundusz Mikro, który wspomaga drobnych przedsiębiorców małymi pożyczkami, to w ogóle trzeba by bazować tylko na oszczędnościach oraz pomocy rodziny i znajomych - dodaje.

W życie weszły też przepisy umożliwiające zawieszenie prowadzonej działalności gospodarczej. Może z nich skorzystać każda firma, a nie tylko jednoosobowy przedsiębiorca. Dzięki tym rozwiązaniom, na przykład firmy, które nie przynoszą dochodu między sezonami, będzie można zawiesić bez ponoszenia kosztów. W tym czasie nie będzie obowiązku rozliczania się z urzędem skarbowym czy ZUS i wysyłania deklaracji

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza