Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jednym dodatki dali, innym zabrali

(os)
Nie każdy, kto pobierał dodatek w ubiegłym roku, otrzyma go i wtym
Nie każdy, kto pobierał dodatek w ubiegłym roku, otrzyma go i wtym fot. Aleksandra Sazon
BYTÓW. Zmieniona ustawa poszerzyła grupę ludzi, którzy mogą się ubiegać o dodatek mieszkaniowy. Obniżyła też próg dochodowy. Jednocześnie świadczenia są niższe i zaostrzone zostało kryterium metrażu mieszkania. W Bytowie już 20 rodzinom odmówiono wypłaty dodatku

Wstyczniu przyjęliśmy 160 wniosków. Wydaliśmy 20 decyzji odmownych. Osoby te wcześniej korzystały z dodatku, ale teraz po nowelizacji ustawy mają nadmetraż. Na przykład 12-osobowa rodzina ma mieszkanie za duże o 3,5 metra, więc jej podanie musieliśmy odrzucić. Kryteria są zaostrzone. Wysokość dodatków też się zmniejszyła - tłumaczy Danuta Hemmerling, podinspektor ds. gospodarki mieszkaniowej w Urzędzie Miasta.
Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej sprawdzą około 10 proc. wniosków. Pójdą do domów i zrobią wywiad środowiskowy. Pracownik socjalny może żądać od wnioskodawcy oświadczenia o stanie majątkowym. Odmowa jest jednoznaczna z nieprzyznaniem dodatku.
Nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia. Dotychczas z dodatku mogli korzystać najemcy i właściciele lokali komunalnych oraz zakładowych i członkowie spółdzielni mieszkaniowych. Teraz mogą liczyć na to także lokatorzy (podnajemcy). To jedyny plus tej nowelizacji.
Dodatek mieszkaniowy przysługuje, jeżeli średni miesięczny dochód za okres trzech miesięcy nie przekracza 150 procent kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym (obecnie ok. 530 zł) i 100 proc. tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym (ok. 795 zł). Za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe. Do dochodów nie wlicza się zasiłków pielęgnacyjnych czy z pomocy społecznej.
Prawo do dodatku uzależnione jest też od powierzchni użytkowej mieszkania i liczby zamieszkujących osób. Powierzchnia normatywna mieszkania nie może przekraczać: 35 metrów kwadratowych dla 1 osoby, 40 m kw. - dla 2 osób, 45 m kw. - dla 3 osób, 55 m kw. - dla 4 osób, 65 m kw. - dla 5 osób, 70 m kw. - dla 6 osób. Przy większej liczbie osób zwiększa się powierzchnię o 5 m kw. na osobę. Ale uwaga! Dodatek przysługuje, jeżeli: powierzchnia mieszkania przekracza normatyw do 30 procent; przekracza normatyw w granicach 30-50 procent, ale udział pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej nie przekracza 60 proc.
Na wysokość dodatku mieszkaniowego mają wpływ również wydatki na mieszkania, tj. czynsz czy opłaty eksploatacyjne. Jednak w tym roku dodatek nie może być większy jak 70 proc. wydatków na powierzchnię normatywną mieszkania.
Dodatek przyznawany jest na 6 miesięcy. Wypłata może być wstrzymana, jeżeli czynsz za mieszkanie nie jest regulowany na bieżąco. Gdy dodatek przyznano na podstawie nieprawdziwych danych zawartych we wniosku, trzeba go zwrócić w podwójnej wysokości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza