Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesień w Pieninach. Zobacz zdjęcia z krainy przełomu Dunajca

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Trzy Korony. Widok ze słowackiej strony.
Trzy Korony. Widok ze słowackiej strony. Wojciech Frelichowski
Pieniny to jedne z najurokliwszych pasm górskich w Polsce. Szczyty górskie poprzecinane są malowniczymi dolinami, a niesamowity klimat nadaje tej okolicy wyjątkowy przełom Dunajca, piękna przyroda oraz średniowiecze zamki.

Pieniny to pasmo górskie w łańcuchu Karpat na wschód od Tatr, leżące na granicy polsko - słowackiej. Najwyższą częścią długiego, porozdzielanego pasa skałek wapiennych. Łańcuch ciągnie się na długości ok. 500 km i dzielą się na trzy części: Pieniny Spiskie, Pieni Właściwe i Małe Pieniny.

Najbardziej atrakcyjne pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i turystycznym są Pieniny Właścicie rozciągające się od Czorsztyna na zachodzie do Szczawnicy na wschodzie. To tutaj leży najbardziej znany masyw górski w Pieninach (a także w Polsce) - Trzy Korony, na który składają się szczyty: Okrąglica (982 m n.p.m.), Sokolica (747 m n.p.m.), Czertezik (772 m n.p.m.) oraz Zamkowa Góra (799 m n.p.m).

Przez Pieniny Właściwe przepływa rzeka Dunajec, która od podnóża Trzech Koron aż do Szczawnicy biegnie zakolami wyżłobionymi pomiędzy skałami i pionowymi ścianami, czasem o wysokości nawet 300 metrów. Ten odcinek rzeki nosi nazwę Przełomu Dunajca i jest jedną z największych atrakcji krajobrazowych i turystycznych w Polsce i Europie.

Już od połowy XIX wieku górscy flisacy, którzy Dunajcem spławiali drewno aż do Wisły zaczęli przewozić także turystów. Używali do tego specjalnych dłubanek.

Obecnie spływ Dunajcem to obowiązkowy punkt turystycznego pobytu w Pieninach. Spływ rozpoczyna się w miejscowości Sromowce Niżne, a kończy po ok. 15 kilometrach w Szczawnicy.

Ale przełom Dunajca można również zwiedzić pieszo, a jeszcze lepiej rowerem, a to dzięki drodze, która ciągnie się wzdłuż prawego (południowego) brzegu Dunajca. To tzw. Droga Pienińska wybudowana w drugiej połowie XIX wieku łącząca Czerwony Klasztor na Słowacji ze Szczawnicą po polskiej stronie granicy.

Droga jest zamknięta dla ruchu samochodowego. Ma nawierzchnię szutrową i jest bardzo dobrze przygotowana do pieszego i rowerowego ruchu turystycznego. W większości przebiega po słowackiej stronie. Jednak nie ma tu tradycyjnego przejścia granicznego, gdyż zarówno Polska, jak i Słowacja należą do Unii Europejskiej oraz układu z Schengen umożliwiającego swobodny ruch graniczny.

W Pieninach zajdziemy również zabytki historyczne. Dwa najbardziej znane i spektakularne to zamki w Niedzicy i Czorsztynie. Obie budowle dzieli odległość nie większa niż 2 kilometry i zarówno z Niedzicy widać Czorsztyn, a z Czorsztyna Niedzicę.

Przed wiekami zamki strzegły drogi i szlaku handlowego łączącego Królestwo Węgier z Polską. Po polskiej stronie granicy w XIV wieku wybudowano zamek w Czorsztynie. Z tego samego okresu pochodzi zamek w Niedzicy, na którym panowali rycerze węgierscy. W 1918 r. po odzyskaniu niepodległości miejscowość Niedzica, jak i zamek, znalazły się na terytorium Polski.

Obecnie oba zamki leżą na wysokich brzegach sztucznego jeziora Czorsztyńskiego, które powstało po wybudowaniu zapory i elektrowni wodnej w Niedzicy. Obiekt uruchomiono w 1997 roku.

Dodajmy jeszcze, że zarówno zamek w Czorsztynie, jaki w Niedzicy były tłem dla kultowego serialu dla młodzieży z lat. 70. "Wakacje z duchami".

Zobacz także: Między Bytowem a Dąbiem trwają badania archeologiczne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza