Jesienią 2023 roku mamy poznać potencjalne lokalizacje dla kolejnej elektrowni jądrowej

Tomasz Smuga
Tomasz Smuga
W Warszawie odbyła się konferencja E23 PL dla UA „Partnerstwo polsko-ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości”
W Warszawie odbyła się konferencja E23 PL dla UA „Partnerstwo polsko-ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości” PEJ
Zacieśnianie współpracy w sektorze energetyki jądrowej między Polską a Ukrainą był jednym z tematów konferencji E23 PL dla UA „Partnerstwo polsko-ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości”. Na warszawskim Stadionie Narodowym wiceprezes spółki Polskie Elektrownie Jądrowe poinformował także o tym, kiedy mamy poznać potencjalne lokalizacje drugiej elektrowni jądrowej w Polsce.

Polacy zacieśnią współpracę energetyczną z Ukrainą

Jak poinformowała spółka Polskie Elektrownie Jądrowe w kontekście przyspieszenia działań zmierzających do powstania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, uczestnicy konferencji dyskutowali m.in. o tym, w jaki sposób można na polskim gruncie wykorzystać bogate doświadczenia Ukrainy, która od lat rozwija sektor energetyki jądrowej.  

- Ukraina posiada wieloletnie doświadczenie w rozwijaniu i eksploatacji obiektów jądrowych. Przed wojną w 4 elektrowniach jądrowych o łącznej mocy prawie 13 GWe pracowało tam 15 reaktorów wodnych-ciśnieniowych (PWR). To czyni z naszego sąsiada naturalnego partnera zarówno dla Polski, jaki i dla spółki Polskie Elektrownie Jądrowe w zakresie wymiany doświadczeń i rozwijania naszych krajowych kompetencji w obszarze inwestycji jądrowych – powiedział Łukasz Młynarkiewicz, wiceprezes Polskich Elektrowni Jądrowych.

Zdaniem PEJ "obszar energetyki jądrowej jest jednym z tych, przy których wzajemna polsko-ukraińska wymiana doświadczeń może przynieść obopólne korzyści".

W konferencji, oprócz spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, ze strony polskiej udział wzięli w niej przedstawiciele Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Państwowej Agencji Atomistyki, a ze strony ukraińskiej reprezentanci operatora elektrowni jądrowych w Ukrainie, czyli Enerhoatomu oraz ukraińskiego dozoru jądrowego (SNRIU). W konferencji wziął udział także premier RP Mateusz Morawiecki.

WARTO PRZECZYTAĆ. Elektrownia jądrową na Pomorzu. PEJ złożyło do Państwowej Agencji Atomistyki wniosek dotyczący analiz bezpieczeństwa

Szef rządu podkreślił konieczność inwestycji w infrastrukturę energetyczną i krytyczną. Tłumaczył, że Polska dąży do rozwoju bezpieczeństwa energetycznego – swojego, ale również Ukrainy i Europy. Morawiecki przekazał, że aktualnie toczą się rozmowy dotyczące współpracy w poszukiwaniu gazu w różnych obszarach, w tym na terenie Ukrainy. Z tym ma wiązać się modernizacja sieci. Już teraz jest realizowana modernizacja połączenia pomiędzy elektrownią Chmielnicki a Rzeszowem. Tematem rozmów jest również połączenie między Równe a Chełmem, gdzie znajduje się elektrownia atomowa.

- Warto na najróżniejsze sposoby przebudowywać naszą architekturę energetyczną z wykorzystaniem odnawialnych źródeł przyszłości, które wraz z atomem na pewno będą stanowić trzon naszej energetyki w latach 30., w latach 40. i w kolejnych dziesięcioleciach – zauważył szef rządu.

Ponadto premier podziękował polskim instytucjom za pomoc Ukrainie w naprawie jej sieci energetycznej.

- Podczas mojej ostatniej wizyty w Kijowie parę tygodni temu, prezydent Zełenski przedstawiał mi ogromne wysiłki inżynierów ukraińskich. Dziękował także za nasz wkład w szybką odbudowę i naprawę ukraińskich elementów sieci infrastrukturalnej i infrastruktury krytycznej. To wszystko umożliwiło Ukrainie normalniejsze funkcjonowanie - przecież dalekie cały czas od normalności, ale nieco normalniejsze funkcjonowanie – powiedział Morawiecki.

Będzie kolejna polska elektrownia atomowa?

Podczas konferencji wiceprezes PEJ pytany był także o drugą elektrownię jądrową, za której budowę odpowiedzialne będzie państwo w ramach Polskiego Programu Energetyki Jądrowej.

- Jesienią planujemy przedstawić krótką listę trzech potencjalnych lokalizacji dla kolejnej elektrowni jądrowej – powiedział wiceprezes PEJ Młynarkiewicz.

Pierwsza atomówka w Polsce ma powstać nad morzem w gminie Choczewo w lokalizacji pod nazwą "Kopalino-Lubiatowo". Pierwszy blok ma zostać uruchomiony w 2033 roku, po nim kolejne dwa. Trzy reaktory, które zasilą elektrownię w Choczewie, dadzą łącznie do 3,75 GW energii.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki

Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie