Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesion przeszkadza miłorzębowi. Za karę będzie przycięty

Daniel Klusek
Urzędnicy zapewniają, że dopilnują, by jesion nie uszkadzał już miłorzębu japońskiego.
Urzędnicy zapewniają, że dopilnują, by jesion nie uszkadzał już miłorzębu japońskiego. Łukasz Capar
Nasz czytelnik zauważył, że rosnący przy ul. Henryka Pobożnego miłorząb japoński jest w złej kondycji. Wszystko przez rosnący tuż obok jesion. Miasto zapowiada, że zajmie się okazem.

Pan Alfred ze Słupska jest znawcą i miłośnikiem drzew. Niedawno zauważył, że rosnący przy ul. Henryka Pobożnego miłorząb japoński jest w coraz gorszym stanie.

- Wszystko przez drzewo rosnące obok niego. Miłorząb to wspaniały i rzadki okaz, pomnik przyrody, o który trzeba dbać - mówi pan Alfred. Tymczasem pobliskie drzewo zasłania mu promienie słoneczne. Miłorząb cierpi też przez nie podczas wiatrów. Pobliskie wysokie drzewo uderza wtedy w niego i powoduje, że okaz traci gałęzie. Boję się, że jeśli urzędnicy odpowiedzialni za drzewa nie zainterweniują, ten wspaniały okaz może sobie sam nie poradzić.

Anna Grabuszyńska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Słupsku, zapewnia, że odpowiednie służby pomogą okazowi.

- Miłorząb rośnie na terenie posesji będącej współwłasnością miasta oraz osób fizycznych. Jako egzemplarz reliktowy jest poddany stałej obserwacji pod kątem stanu zdrowotnego i zachowania żywotności. Kondycja tego drzewa w ostatnich latach faktycznie osłabła - mówi Anna Grabuszyńska.

- Dokonano wizji w terenie, podczas której stwierdzono, iż w koronie widoczny jest wyraźny posusz, zaznaczony szczególnie na szczycie oraz od strony południowej. Może być to efekt oddziaływania drzewa sąsiedniego - jesiona wyniosłego, który swą koroną powoduje zacienianie korony miłorzębu, szczególnie w stanie ulistnienia, tym samym ograniczając jego wegetację. Zasadne jest w tym przypadku skrócenie konarów i gałęzi jesiona w celu polepszenia warunków wzrostu i rozwoju drzewa objętego ochroną pomnikową.

Ponieważ jednak terenem administruje nie tylko miasto, ale również prywatni właściciele, ratusz wystąpi do nich o zgodę na wykonanie cięć w koronie jesiona.

- Ponadto zostaną podjęte czynności w celu skrócenia gałęzi jesiona. Najlepszym okresem na wykonanie takich zabiegów są miesiące letnie, po wykształceniu przez drzewo pełnego ulistnienia, lub jesień - mówi Anna Grabuszyńska.

Dodaje, że na terenie Słupska jest 96 pomników przyrody. Wszystkie te, które zlokalizowane są na gruntach miejskich, są poddane systematycznej obserwacji i w razie konieczności podejmowane są działania w celu poprawy ich stanu.

Pielęgnacja tych drzew różni się jednak od drzew nieobjętych ochroną, dlatego ingerencja w poszczególne egzemplarze winna być og­raniczona i podyktowana jedynie względa­mi bezpie­czeń­stwa publicznego lub poprawy kondycji zdrowot­nej tych drzew.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza