Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli wyrzucą nas z pracy w Niemczech

Rafał Nagórski [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. sxc.hu
Najważniejsza kwestia, czyli wysokość zasiłku, ustalona jest w Niemczech procentowo w stosunku do naszego ostatniego wynagrodzenia.
Najważniejsza kwestia, czyli wysokość zasiłku, ustalona jest w Niemczech procentowo w stosunku do naszego ostatniego wynagrodzenia.
- Pracowałem legalnie w Niemczech, ale niedawno szef wręczył mi wypowiedzenie. Czy mam szanse na jakiś zasiłek? Na jaką pomoc i od kogo mogę liczyć? - pyta nasz Czytelnik.

- W Unii Europejskiej obowiązuje zasada, według której państwem zobowiązanym do wypłaty świadczenia z tytułu bezrobocia jest państwo ostatniego zatrudnienia, w tym konkretnym przypadku będą to Niemcy - mówi Magdalena Skrzypek-Terlecka z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Koszalinie.

- Musimy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji musimy spełnić takie same warunki do nabycia zasiłku, jak obywatele Niemiec - dodaje nasz ekspert.

Obecnie prawo do niemieckiego zasiłku dla bezrobotnych nabywa osoba, która w ciągu ostatnich 3 lat przepracowała 360 dni kalendarzowych i była objęta wymaganym ubezpieczeniem. Tutaj, tak samo jak w Polsce, obowiązkowo musimy zarejestrować się w miejscowym urzędzie pracy i przeznaczyć na poszukiwanie pracy co najmniej 15 godzin tygodniowo.

Najważniejsza kwestia, czyli wysokość zasiłku, ustalona jest w Niemczech procentowo w stosunku do naszego ostatniego wynagrodzenia. I wynosi ona: 60 proc. ostatniego dochodu, a dla osób posiadających dziecko poniżej 18 roku życia 67 proc. Okres pobierania zasiłku wynosi 180 dni kalendarzowych.

- Jeżeli w trakcie pobierania zasiłku w Niemczech chcemy szukać pracy w innym kraju, np. w Polsce to istnieje możliwość, aby był on nam przez okres maksymalnie trzech miesięcy przesyłany do kraju, w którym poszukujemy pracy. Należy jednak w tym wypadku spełnić przewidziane w rozporządzeniu wymogi - informuje Magdalena Skrzypek-Terlecka.

- Przede wszystkim działanie takie jest możliwe, jeśli jesteśmy zarejestrowani minimum 4 tygodnie jako osoba bezrobotna. Poza tym należy chęć wyjazdu zgłosić do urzędu pracy, który wystawi nam dokumenty na tę okoliczność. Musimy z nimi w ciągu 7 dni od przyjazdu do kraju, w którym tej pracy poszukujemy zgłosić do tamtejszego urzędu pracy. Jeżeli tego nie zrobimy, zasiłek nie będzie nam wypłacany.

Unijną koordynacją systemu zabezpieczenia społecznego objęte są następujące świadczenia:

- w razie choroby i macierzyństwa, w razie inwalidztwa, w razie starości, w razie śmierci żywiciela, w razie wypadku przy pracy i choroby zawodowej, na wypadek bezrobocia, zasiłki rodzinne, zasiłki pogrzebowe.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza