Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest nowe pozwolenie na budowę aquaparku, ale budowa czeka

Bogumiła Rzeczkowska [email protected]
Prace przy budowie parku wodnego w Słupsku zamarły kilka tygodni temu.
Prace przy budowie parku wodnego w Słupsku zamarły kilka tygodni temu. Łukasz Capar
Trzy Fale mogą znowu być budowane. 9 października uprawomocniło się nowe pozwolenie na budowę. Ale wydział architektury słupskiego ratusza pieczątki jeszcze nie przystawił.

Utrata starych pozwoleń na budowę akwaparku - pierwotnego z kwietnia 2011 roku i decyzji zamiennej ze stycznia tego roku - nastąpiła wskutek wielu nieprawidłowości. Przede wszystkim prokuratorskie śledztwo potwierdziło, że podpisy ośmiu projektantów zostały sfałszowane. Chodzi o dokumentację projektową, z którą wystąpiono o uzyskanie pozwolenia na budowę. Z kolei nasze dziennikarskie śledztwo ujawniło, że jeden z inżynierów podpisanych pod projektem w ogóle nie mógł nad nim pracować, bo zmarł pół roku wcześniej.

Po uzyskaniu opinii biegłych z zakresu pisma ręcznego słupski prokurator okręgowy wniósł sprzeciw. Wydział architektury, urbanistyki i budownictwa wznowił postępowanie w sprawie obu pozwoleń - kwietniowego i styczniowego, które w efekcie zostały uchylone.

By budowa była legalna, musiały powstać nowe projekty akwaparku. Prace na budowie jednak trwały, bo rzeczoznawca powołany przez ratusz stwierdził, że obiekt należy zabezpieczyć przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych i degradacją. Akwapark został częściowo zadaszony.
Projekty dotarły do ratusza 25 sierpnia. Nowe pozwolenie na budowę wydano 25 września. Powinno uprawomocnić się po 14 dniach, czyli 9 października.

- Najprawdopodobniej tak już jest, ale w takich przypadkach wydział budowlany na stwierdzenie prawomocności daje sobie zawsze dodatkowe dwa dni na dotarcie ewentualnej korespondencji od stron postępowania - mówi Dawid Zielkowski, rzecznik prezydenta Słupska. - Ale póki co do środy nie wpłynął jeszcze żaden protest.

Tym razem strony postępowania to nie tylko właściciele terenów sąsiadujących z akwaparkiem, jak np. Jerzy Malek, ale także prokurator. Wydział czeka więc na korespondencję i pieczątki prawomocności jeszcze nie przystawił.

Dobra wiadomość dla inwestycji jest taka, że kontrola prezesa Urzędu Zamówień Publicznych nie wykryła nieprawidłowości.

Powiadomienie do Urzędu Zamówień Publicznych wysłała posłanka Jolanta Szczypińska (PiS) do prezesa UZP. Chodziło o nieprawidłowości przy realizacji inwestycji, m.in. podpisanie porozumienia prezydenta Słupska z 16 września ubiegłego roku tylko z Termochemem, jednym z konsorcjantów z pominięciem pozostałych. Stało się to po tym, gdy Tiwwal (lider konsorcjum) i Holma opóźniały prace projektowe, a później opuściły plac budowy.

Z materiałów nadesłanych nam przez Anitę Wichniak-Olczak, rzeczniczkę UZP, wynika, że uwzględniono wyjaśnienia ratusza. UZP zauważył, że wykonawcy wspólnie ubiegający się o zamówienie ponoszą solidarną odpowiedzialność za wykonanie umowy.

Zamawiający może domagać się od każdego z konsorcjantów wykonania całości zamówienia. Nie ma przy tym potrzeby dokonywania zmiany umowy zawartej między miastem a konsorcjum, a zawarcie porozumienia z Termochemem nie uchybia przepisom prawa zamówień publicznych.

Tymczasem przedwczoraj w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ukazało się postanowienie o ogłoszeniu upadłości Tiwwala. Wydał je Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy 25 września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza