Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest szansa, że cukrzycy będą mieli oddział diabetologiczny w Słupsku

Monika Zacharzewska [email protected]
Jest szansa, że cukrzycy będą mieli oddział diabetologiczny w Słupsku.
Jest szansa, że cukrzycy będą mieli oddział diabetologiczny w Słupsku. sxc.hu
Dodatkowe trzy oddziały diabetologiczne mają szansę powstać w szpitalach na terenie województwa pomorskiego. W tym jeden w Słupsku. To projekt opracowany przez Urząd Marszałkowski i lekarzy diabetologów.

W Pomorskiem zdiagnozowanych jest ponad 100 tys. chorych na cukrzycę, ale szacuje się, że może ich być nawet 200 tysięcy. Tymczasem w województwie działa tylko jeden 12-łóżkowy oddział diabetologiczny w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Gdańsku. Wkrótce mają szansę powstać trzy kolejne - w tym jeden w Słupsku.

- Szacujemy, że w Pomorskiem potrzeba przynajmniej 50 specjalistycznych łóżek diabetologicznych w szpitalach - nie ukrywa dr Bogumił Wolnik, pomorski konsultant diabetologiczny. - Tych 12 w UCK to stanowczo za mało i specjalistyczne leczenie dla chorych jest po prostu niedostępne. Również z tego powodu, że trudno ciężko chorą osobę z innej części województwa transportować do Gdańska. Dlatego naszą intencją jest stworzenie sieci leczenia diabetologicznego w szpitalach w innych miastach województwa.

Projekt, który pomorski konsultant diabetologiczny opracował wspólnie z urzędem marszałkowskim, zakłada, że takie łóżka, dla cukrzyków pojawią się m.in. na oddziałach szpitalnych w Chojnicach, Malborku i Słupsku.

- Projekt wpisany jest do programu marszałkowskiego "Zdrowie dla Pomorzan". Jednak jego pomyślność zależy przede wszystkim od tego, czy Narodowy Fundusz Zdrowia zdecyduje się go finansować. To on tu rozdaje karty - mówi dr Wolnik. - Jestem już jednak umówiony na rozmowy w tej sprawie w funduszu z jego nowym szefostwem.

Konsultant wojewódzki przyznaje, że brak łóżek dla cukrzyków w szpitalach to tylko jeden z problemów. Innym jest słabe finansowanie programów profilaktycznych oraz... brak lekarzy specjalistów.
- W tej chwili w Pomorskiem jest ich około 30, a chorych jest tak wielu, że potrzeba 60-70 lekarzy
- mówi dr Wolnik. - Na szczęście mi jako konsultantowi udało się załatwić zwiększenie liczby specjalizacji diabetologicznych w naszym województwie, więc mam nadzieję, że lekarzy będzie przybywać.

Cukrzyca jako jedyna choroba niezakaźna została uznana przez Światową Organizację Zdrowia WHO za epidemię XXI wieku, a pomorskie jest pierwszym w kraju województwem, które wypracowało dokument zawierający program leczenia cukrzycy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza