Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesteś w ciąży. Zobacz jak przebiega pierwszy trymestr

Bogna Skarul [email protected]
I trymestr ciąży jest szalenie ważny dla płodu, bo wtedy formują się najważniejsze narządy i matka musi na siebie uważać (np. nie pijąc alkoholu, unikając kontaktu z osobami chorymi zakaźnie czy rezygnując z niektórych leków), żeby nie doszło do nieodwracalnych szkód w organizmie maleństwa.
I trymestr ciąży jest szalenie ważny dla płodu, bo wtedy formują się najważniejsze narządy i matka musi na siebie uważać (np. nie pijąc alkoholu, unikając kontaktu z osobami chorymi zakaźnie czy rezygnując z niektórych leków), żeby nie doszło do nieodwracalnych szkód w organizmie maleństwa. www.sxc.hu
I Trymestr ciąży. O tym, że jest w ciąży, kobieta dowiaduje się zwykle wtedy, kiedy według jej obliczeń jest to drugi albo trzeci tydzień. Jednak lekarz ginekolog informuje ją często, że to już czwarty, piąty albo nawet szósty tydzień. Skąd te różnice? Dlaczego zwykle lekarz dolicza nam parę tygodni?

Jak się dzieli okres ciąży

Jak się dzieli okres ciąży

I trymestr - trwa od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do 13. tygodnia ciąży. To 1., 2. i 3. miesiąc ciąży.

II trymestr - trwa od 14. do 26. tygodnia ciąży. Będą to więc 4., 5. i 6. miesiąc ciąży.

III trymestr - trwa od 27. tygodnia ciąży do czasu porodu, czyli do 40. tygodnia ciąży. To będą więc 7., 8. i 9. miesiąc ciąży.

Tak naprawdę to dopiero około siedem dni od zagnieżdżenia się (tzw. implementacji) zarodka możesz stwierdzić, czy jesteś w stanie błogosławionym. Jak się o tym przekonać? Możesz poddać się badaniu krwi lub pójść do apteki i kupić testy ciążowe. Testy te pomagają określić poziomu hormonu HCG, który informuje, że jesteś w ciąży.

Zwykle zaraz potem biegniesz do ginekologa. A on podczas pierwszej wizyty zawsze cię zapyta o pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Bo właśnie od tego dnia liczy się początek twojej ciąży. Nic więc dziwnego, że zanim trafisz do lekarza, choć masz już potwierdzony "inny stan" przy pomocy testu ciążowego czy badania krwi, jesteś już zazwyczaj w czwartym, piątym lub szóstym tygodniu ciąży. Bo ciąża zaczyna się jeszcze przed poczęciem. Przynajmniej ta obliczana przez lekarza.

Często więc przy pierwszej wizycie u lekarza pierwszy miesiąc ciąży masz już za sobą. Zostało ci jeszcze osiem miesięcy lub też 36 tygodni, zanim dziecko pojawi się na tym świecie. Są różne podziały czasu trwania ciąży. Ten błogosławiony stan możemy liczyć w tygodniach, miesiącach lub trymestrach. Zazwyczaj prawidłowa ciąża trwa 40 tygodni. To inaczej 9 miesięcy lub 3 trymestry.

Pierwszy miesiąc
To najważniejszy okres dla ciebie i twojego dziecka. Bo właśnie wtedy formują się główne narządy dziecka. W pierwszym etapie pierwszego trymestru w ciele kobiety nie zachodzą żadne widoczne zmiany, a twoje dziecko jest zygotą, czyli zbiorem szybko dzielących się komórek. Jest wielkości główki od szpilki (około 0,15 mm).

Niektóre kobiety- szczególnie wrażliwe na zmiany hormonalne - już w pierwszym tygodniu od
poczęcia mają złe samopoczucie, mogą także obserwować niewielkie krwawienie. Bywają też często zmęczone i rozdrażnione. Część ciężarnych właśnie wtedy odczuwa także np. szczególnie silne objawy napięcia przedmiesiączkowego, ma powiększone piersi, obserwuje wzrost wagi ciała, dokuczają im napięcie podbrzusza, częste oddawanie moczu, zmiany nastroju. Właśnie w tym czasie u dziecka powstaje zawiązek serca oraz tworzą się układ krwionośny i układ nerwowy. W tym momencie kobieta najczęściej jeszcze nie wie, że zostanie mamą.

W drugim i trzecim tygodniu ciąży (tej liczonej po zapłodnieniu) już nie nosisz w sobie zygoty, lecz zarodek. Zaczyna tworzyć się łożysko, dzięki któremu dziecko będzie się odżywiać. Pod koniec czwartego tygodnia ciąży dziecko jest wielkości ziarenka ryżu - mierzy około 6 mm długości. Ma już przewód pokarmowy, nerki i wątrobę. W tym okresie tworzy się pępowina i powstają zawiązki kończyn.

Drugi miesiąc
Rozwój dziecka w drugim miesiącu ciąży (5-8 tydzień) to ciągły wzrost twojego zarodka. Dziecko rośnie około 1 mm dziennie i osiąga długość około 2,5 cm. W tym czasie szybko rozwija się łożysko, które stanowi system podtrzymywania życia. Powstają mięśnie, grubieją i wydłużają się chrząstki, zaczyna tworzyć się kręgosłup i zaczątki żeber.

Szóstego tygodnia ciąży rozwija się zaczątek układu nerwowego. Kilka dni po powstaniu cewy nerwowej istnieją już zaczątki mózgu i rdzenia kręgowego dziecka. Pojawiają się również zaczątki oczu. Na początku 6. tygodnia zarodek ma ok. 6 mm, a pod koniec 7. tygodnia już ok. 12 mm długości. Dobrze widać, gdzie powstanie głowa, pojawiają się zaczątki serca. Z ciała sterczą wypustki kończyn i widoczne są przez skórę ślady oczodołów.

Pod koniec siódmego tygodnia ciąży u zarodka można rozróżnić wątrobę i nerki, ale na razie nie pełnią one swych funkcji. Zaczynają się tworzyć: tarczyca, pęcherzyk żółciowy i śledziona. Formuje się klatka piersiowa zawierająca zalążek płuc.

W ósmym tygodniu ciąży serce bije już bardzo zdecydowanie, jego pracę można zaobserwować przy pomocy badania USG. Rozwija się ucho środkowe odpowiedzialne za słuch i utrzymanie równowagi. Ze względu na bardzo szybko rozwijający się mózg, głowa płodu jest na tym etapie nieproporcjonalnie duża w stosunku do innych części ciała. Zarysowuje się kształt szyi, widoczne stają się usta, zaczynają rozwijać się nozdrza. Zarodek zaczyna wykonywać pierwsze ruchy, jednak będą one jeszcze przez kilka tygodni niewyczuwalne dla matki.

W dziewiątym tygodniu dziecko osiąga długość 2 centymetrów. Zaczyna wykazywać wrażliwość na dotyk. W dalszym ciągu kształtują się mięśnie, szczęka, żuchwa, a żebra i kręgi kostnieją. Zarasta podniebienie.

Trzeci miesiąc
W okresie od 10. do 13. tygodnia stanu odmiennego możesz mieć problemy ze snem. Bywa, że jesteś zmęczona, a mimo to sen nie przychodzi lub też budzisz się w nocy i nie możesz ponownie zasnąć. Nie przejmuj się - to normalne zjawisko. Pamiętaj, że właśnie teraz dziecko zaczyna pobierać pokarm z krwi matki za pomocą struktur zwanych kosmkami. Dziecko zaczyna ruszać rączkami i nóżkami, lecz w standardowych aparatach USG nie można tych ruchów zaobserwować. Ma już paluszki u nóg, na razie połączone błoną. Pojawia się też szyja.

W tym okresie zmieniasz się również ty. Twoje włosy nabierają blasku, są miękkie, jedwabiste, lepiej się układają, wolniej się przetłuszczają, zwiększa się też ich ilość. To za sprawą hormonów.
Twoje dziecko ma już 35-42 mm, jego głowa stanowi połowę tej długości, waży 4-5 gramów. Gałki oczne przykryte są powiekami, paluszki u rąk i nóg oddzielają się od siebie. Wewnętrzne narządy płciowe różnicują się na jajniki lub jądra.

Pod koniec 11. tygodnia może ci już mijać ciągła senność, nudności i wymioty. Brzuch jeszcze ci nie urósł, ale za to twoje piersi są powiększone, a zewnętrzne narządy płciowe bardziej wrażliwe na dotyk. Masz chęć na więcej seksu. Pamiętaj, że jest to całkiem normalne. Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo, współżyj tak często, jak tylko masz ochotę.

Nie martw się o dziecko, jemu to nie zaszkodzi. Właśnie wtedy też powinnaś zadbać o swoją kondycję. Chodź na spacery, przynajmniej półgodzinne, i to codziennie.

Twoje maleństwo rośnie szybko, ma już 55-65 mm, a waży 10-16 gramów. Pływa swobodnie w płynie owodniowym, a każdy ruch mamy powoduje, że i ono musi zmienić pozycję. Przez te ćwiczenia wyrabia sobie zmysł równowagi. Zaczynają się maluchowi tworzyć paznokcie u palców rąk i nóg, pojawiają się też zaczątki uszu. Narządy płciowe wewnętrzne są już ukształtowane, natomiast zewnętrzne zaczynają się dopiero różnicować.

Za tydzień II trymestr ciąży.

W pierwszym trymestrze ciąży pamiętaj:

- nie pij alkoholu, nawet kieliszka czerwonego wina - jeśli kobieta w ciąży pije alkohol, dziecko pije razem z nią (płodowy zespół alkoholowy powoduje wiele zaburzeń w rozwoju dziecka),

- nie pij za dużo kawy - jej nadmiar może doprowadzić do poronienia albo przedwczesnego porodu,

- jedz urozmaicone posiłki - musisz swojemu dziecku dostarczyć wszystkiego, co mu jest potrzebne,

- jedz regularnie - najlepiej 5 posiłków dziennie,

- zrezygnuj z przekąsek typu fast food - jeśli chcesz coś przegryźć, sięgnij lepiej po zdrowe przekąski typu owoce, warzywa, orzechy,

- jeśli masz mdłości, to sięgnij z samego rana po sucharki czy biszkopty - takie przekąski łagodzą te dolegliwości,

- jedz mięso, ryby, jajka, kaszę gryczaną, ciemne pieczywo - bo w tych produktach jest sporo żelaza, a ono może cię uchronić od anemii,

- jedz sporo warzyw - bo potrzebujesz witamin, a poza tym jedząc warzywa, pomagasz organizmowi wchłaniać żelazo,

- zrezygnuj ze słodzonych napojów - po co masz faszerować się pustymi kaloriami,

- unikaj chorych zakaźnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza