MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jeszcze można zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej do wyborów prezydenckich zaplanowanych na 10 maja

Zbigniew Marecki
Jeśli nie boisz się koronawirusa i chcesz pracować w obwodowej komisji wyborczej, w słupskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego jeszcze możesz zgłosić swoją kandydaturę. W dniu wyborów zarobisz co najmniej 350 złotych.

Informację na ten temat 16 kwietnia na stronie internetowej słupskiej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego zamieścił sędzia Marek Lagut, komisarzy wyborczych w Słupsku. Wynika z niej, że w związku z wyborami prezydenta RP zarządzonymi
na 10 maja 2020 roku wyborcy w dalszym ciągu mogą zgłaszać się do obwodowych komisji wyborczych. Aby wziąć udział w ich pracy, należy wypełnić zgłoszenie oraz przesłać je skanem do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Słupsku na adres:
[email protected] lub do danego urzędu gminy. Zgłoszenie jest dostępne na stronie internetowej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Słupsku: slupsk.kbw.gov.pl.

Przypomnijmy: kandydatem do składu komisji może być osoba posiadająca prawo wybierania, tj. osoba, która: jest obywatelem polskim; najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat; stale zamieszkuje na obszarze województwa pomorskiego, w którym jest zgłaszana do komisji i jest wpisana do stałego rejestru wyborców jednej z gmin na obszarze województwa
pomorskiego, nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu; nie jest pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu; nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.

Osobom, które zdecydują się na zasiadanie w obwodowej komisji wyborczej, przysługuje zryczałtowana dieta za czas związany z wykonywaniem przypisanych im czynności. Wysokość diety w pierwszej turze wyborów wynosi: dla przewodniczących obwodowych komisji wyborczych – 500 zł, dla zastępców przewodniczących obwodowych komisji wyborczych - 400 zł, dla członków obwodowych komisji wyborczych – 350 zł.

Jak się dowiedzieliśmy, teren działalności słupskiej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego obejmuje 72 gminy. W sumie komisarz wyborczy ze Słupska powinien powołać 772 obwodowe komisje wyborcze. W każdej z nich - w zależności od liczby wyborców w obwodzie - musi pracować od 5 do 13 członków. Do czwartku swoich kandydatów mogły zgłaszać zarejestrowane komitety wyborcze. Uprawnienie takie miało 40 komitetów, ale skorzystały z niego nieliczne. Na podstawie ich zgłoszeń i zgłoszeń osób prywatnych 20 kwietnia komisarz wyborczy powoła komisje obwodowe tam, gdzie skompletowano co najmniej minimalny skład. Tylko w kilku przeprowadzono losowanie, bo chętnych do pracy w komisji było więcej niż przewiduje ustawowy skład. Nie wiadomo jednak, czy te składy się utrzymają, bo każdy członek komisji może się wycofać nawet w dniu głosowania. Dlatego komisarz wyborczy w Słupsku nadal prowadzi nabór chętnych do pracy w obwodowych komisjach wyborczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza