Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jezioro Dołgie Wielkie zimą. Jest tak cicho, że aż w uszach dzwoni [zdjęcia]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Położone w Słowińskim parku Narodowym jezioro Dołgie Wielkie to jeden z cudów natury tego obszaru. Miejsce jest atrakcyjne nie tylko latem, ale również zimą. A nawet zimą bardziej.

Jezioro Dołgie Wielkie jest położone niemal w samym sercu Słowińskiego Parku Narodowego, pomiędzy jeziorami Gardno i Łebsko, ok. czterech kilometrów na północ od Smołdzina.

Jezioro ma powierzchnię 156 hektarów, rozciąga się na długości ponad 2,6 kilometra, a maksymalna głębokość tego zbiornika wynosi 2,9 metra. Akwen jest całości poddany ścisłej ochronie.

Osobliwością tego jeziora jest to, że nie posiada ono żadnego dopływu wód powierzchniowych, nie licząc okresowego zasilania z kanału Długiego, który łączy jeziora Gardno i Łebsko.

Kolejną osobliwością jeziora Dołgie Wielkie jest otoczenie lasów oraz krajobraz. Brzegi jeziora niemal w całości porastają bory sosnowe. Natomiast krajobraz urozmaica wzniesienie widoczne na wschodnim krańcu tego zbiornika. To porośnięta lasem wydma, na której w 1875 roku wybudowano latarnię morską.

Na południowym brzegu jeziora Dołgie Wielkie wybudowano pomost, z którego roztacza się piękny widok na cały ten akwen. Ten brzeg jeziora porasta roślinność trzcinowa, która nadaje uroku okolicy.

Północny brzeg jeziora to mierzeja oddzielająca Dołgie Wielkie od Bałtyku. Stanowi ona siedlisko kormoranów, które występują na tym terenie od marca do września.

W sezonie letnim jezioro jest częstym celem wycieczek turystów z Rowów i Smołdzina. Teraz natomiast panuje tu całkowity spokój. Nad Dołgie Wielkie docierają tylko ci, którzy szukają spokoju i obcowania z przyrodą.

Jak dotrzeć nad jezioro? Najszybciej od strony Smołdzina. Należy się kierować w stronę Kluk. Po przejechaniu ok. kilometra należy skręcić z asfaltowej drogi w lewo na drogę gruntową. Tutaj rozpoczyna się czarny szlak w kierunku morza. Po ok. 300 metrach jest parking. Dalej idziemy pieszo czarnym szlakiem na północ (ok. 1 km) do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym. Tutaj skręcamy w lewo i po ok. 1,5 km docieramy do jeziora.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza