Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Język w gębie, czyli dlaczego warto uczyć się cudzej mowy

(maw)/www.pomorska.pl
Marzy Ci się lepiej płatna praca? Postaraj się o certyfikat językowy. Choć nadal najpopularniejsze są certyfikaty z angielskiego i niemieckiego, coraz więcej osób ubiega się o te z hiszpańskiego i francuskiego.

Dlatego też zdobycie jakiegokolwiek certyfikatu wymaga kilkuset godzin nauki języka. To nie tylko mozolne wkuwanie słówek i struktur gramatycznych, ale również odsłuchiwanie kaset i rozmowy. Do egzaminów przygotowują specjalne kursy (np. roczne lub dwuletnie) organizowane przez szkoły językowe.

Uczestnictwo w nich to wydatek co najmniej 2 tysięcy złotych za dwa semestry nauki. W tę cenę najczęściej już jest wliczony egzamin próbny. A sam egzamin to średnio wydatek rzędu 400-600 zł. Na jego wyniki trzeba czekać około 2-3 miesięcy.

O certyfikat językowy szczególnie powinni postarać się studenci. Z takim dokumentem najczęściej jest zwalniany z zajęć z tego języka na uczelni, (a to niewątpliwa korzyść - nawet jeśli to tylko oszczędność 2 godzin w tygodniu).

Certyfikaty pomagają także osobom poszukującym pracy zwłaszcza wówczas, gdy postępowanie rekrutacyjne ma postać zero - jedynkową. W bardzo wielu instytucjach pierwszym etapem rekrutacji jest wypełnienie testu, na podstawie którego otrzymuje się odpowiednią liczbę punktów.

Kandydaci posiadający certyfikaty językowe, uzyskują maksymalną liczbę punktów bez konieczności przystępowania do egzaminów. Przykładem takich instytucji są chociażby służby mundurowe.

Choć nadal najpopularniejsze są certyfikaty z angielskiego i niemieckiego, coraz więcej osób ubiega się o te z hiszpańskiego i francuskiego.

Kto mówi dobrze po francusku, może spróbować swoich sił podczas egzaminu na certyfikat DELF (I i II stopień) oraz DALF. Znawcy włoskiego mogą ubiegać się o CILS (znajomość w stopniu podstawowym) lub CELI (znajomość na pięciu poziomach - od podstawowego do zaawansowanego).
Z języka hiszpańskiego można zdobyć DELE Inicial, Basico lub Superior (poziom podstawowy, średnio zaawansowany lub zaawansowany).

Specjaliści od języka rosyjskiego mogą starać się o PURJ, czyli certyfikat potwierdzający umiejętność posługiwania się językiem rosyjskim.

Źródło:
Warto oficjalnym certyfikatem potwierdzić znajomość języków obcych - www.pomorska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza