MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Judocy nie chcą rozbiórki hali na ul. Madalińskiego i walczą o jej remont

Dorota Aleksandrowicz
Trening judo na hali przy ul. Madalińskiego.
Trening judo na hali przy ul. Madalińskiego. Archiwum
Komisja rewizyjna rady miejskiej w Słupsku zawnioskowała o wstrzymanie planowanego remontu hali użytkowanej m.in. przez judoków na ul. Madalińskiego.

- Hala została zbudowana ponad 40 lat temu i wymaga pilnego, gruntownego remontu. Od 5 lat trwają rozmowy na ten temat z miastem. Półtora roku temu uzyskaliśmy zapewnienie o zabezpieczeniu środków na ten cel z budżetu miasta, wykonaniu projektu budowlanego oraz rozpoczęciu remontu - mówi Katarzyna Bogusławska, członek Słupskiego Towarzystwa Sportowego STS Gryf-3 Słupsk.

Okazuje się jednak, że po półtorarocznym czekaniu na remont sportowcy mogą zostać z kwitkiem. Hala przy stadionie 650-lecia może nie tylko nie zostać wyremontowana, ale istnieje groźba jej rozbiórki.
Zawodnicy sekcji sportowych trenujących w hali mogą zostać przeniesieni gdzie indziej, najprawdopodobniej do sali gimnastycznej jednej ze słupskich szkół.

Tymczasem judocy i przedstawiciele innych sportów walki twierdzą, że potrzebują specjalistycznej hali treningowej. Takiej, na której jest podłoże z amortyzacją. W sali przy Madalińskiego ułożonych jest 160 materacy. Te muszą być ułożone na stałe, zabezpieczone przed rozszerzaniem i przemieszczaniem, gdyż tylko takie warunki są w stanie zapewnić bezpieczeństwo zawodnikom.

- Przystosowanie innej hali przez wymianę podłoża, zabezpieczenie materacy ułożonych na stałe również wygeneruje znaczne koszty. W konsekwencji brak odpowiednich warunków spowoduje likwidację dyscypliny judo i aikido w Słupsku - stwierdza Bogusławska.

Tego jednak nikt w mieście by nie chciał. Choćby zważywszy na liczne osiągnięcia słupskich judoków. W sumie słupscy judocy wywalczyli ponad 200 medali w zawodach w kraju i za granicą.

Kilka dni temu wywalczyli trzy Puchary Polski juniorów młodszych. - Bardzo dobry występ słupszczan został dostrzeżony przez trenera kadry narodowej juniorów, który być może powoła obu naszych zawodników na Puchar Europy do Kijowa - podkreśla pani Katarzyna.

Trenerzy i działacze STS Gryf-3 Słupsk mają nadzieję że sukcesy młodych sportowców będą dostrzeżone przez radnych. - W najbliższym czasie odbędzie się posiedzenie komisji oświaty, kultury, sportu i turystyki oraz komisji budżetu. Tam będą ważyć się nasze losy. Mamy poparcie prezydentów - dodaje Bogusławska.

Krystyna Danilecka-Wojewódzka, przewodnicząca klubu radnych Nowy Słupsk oraz przewodnicząca komisji oświaty, kultury, sportu i turystyki: - Komisja rewizyjna złożyła wniosek o wstrzymanie remontu hali przy ul. Madalińskiego. Okazało się, że hala jest w tak złym stanie, że zasadne będzie przeniesienie judoków do innego, zmodernizowanego obiektu. Takiego jednak nie wydzielono. Teraz wiem, że było to błędne stanowisko. Hala przy ul. Madalińskiego jest stworzona specjalnie pod judo i powinna zostać wyremontowana i dostosowana do nowoczesnych potrzeb. Zaznaczam, że błędem było nie poszerzenie hali lekkoatletycznej o miejsce na judo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza