MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Julian Lis ze Słupska spędził prawie pół wieku z pistoletem i zakończył już karierę strzelecką (zdjęcia)

Krzysztof Niekrasz
64-letni trener Julian Lis (w przeszłości był zatrudniony jako policjant w Komendzie Miejskiej Policji w Słupsku) podjął decyzję o definitywnym zakończeniu strzeleckiej kariery.

Ostatnio pracował w Klubie Strzeleckim Gryf Słupski, a wcześniej był zawodnikiem i trenerem Gryfa Słupsk, który funkcjonował w pionie gwardyjskim. Ze strzelectwem związany był prawie pół wieku (dokładnie 49 lat). Warto przypomnieć, że zanim zaczął szkolenie, to wcześniej występował jako znakomity strzelec. Z bronią zetknął się w 1971 roku. Jego pierwszym szkoleniowcem był już śp. Ryszard Sarnacki (aktywny działacz sekcji strzeleckiej, zmarł 22 .11.2007 r.). W swojej karierze słupski gryfita zdobywał medale mistrzostw Polski.

Oto jego osiągnięcia: 1972 rok - złoty medalista juniorów młodszych - pistolet dowolny, 1973 r. – srebrny medalista juniorów – pistolet pneumatyczny, 1976 r. - złoty medalista juniorów – pistolet dowolny, 1978 r. - złoty medalista seniorów – pistolet pneumatyczny, 1980 r. - brązowy medalista seniorów – pistolet pneumatyczny, 1985 r. – złoty medalista seniorów – pistolet dowolny, 1986 r. – srebrny medalista seniorów - pistolet dowolny i brązowy medalista seniorów - pistolet pneumatyczny. Największe sukcesy Lis zanotował zespołowo w mistrzostwach Europy juniorów w 1976 roku. Złoto zdobył w pistolecie dowolnym w Skopje. Srebro wywalczył w pistolecie pneumatycznym w Paryżu.

Po zakończeniu 15-letniej kariery zawodniczej nie miał zamiaru rozstawać się ze swoją ukochaną dyscypliną sportu i jako trener zajął się strzeleckim szkoleniem słupskiej młodzieży. Jego podopieczni liczyli się nie tylko w kraju, ale także w imprezach międzynarodowych. Zajmowali czołowe miejsca i zdobywali medale. W tym gronie byli m.in.: Emilia Piotrowska, Iwona Dołżycka, Magdalena Lis (córka Juliana), Dominika Koglin, Radosław Kowalczyk, Tomasz Królik, Piotr Lis (syn Juliana), Łukasz Jankowski, Michał Porożyński, Robert Gugała. Po powrocie z warszawskiej Legii do Słupska Mirosławy Sagun-Lewandowskiej Lis zajmował się szkoleniem tej trzykrotnej olimpijki. Przez cztery kadencje (każda trwała 4 lata) piastował funkcję sekretarza w Okręgowym Związku Strzelectwa Sportowego w Słupsku. Posiada uprawnienia sędziego klasy państwowej i występował w tej roli. W środowisku strzeleckim Lis był autorytetem. Z każdym dzielił się swoją wielką pasją, wiedzą i bogatym doświadczeniem. To znakomity wychowawca i przyjaciel wielu pokoleń młodzieży. Lis jako zawodnik i trener był doceniany przez czytelników „Głosu Pomorza” w sportowych plebiscytach. Za dokonania zawodnicze i trenerskie Lisa wyróżniano odznaczeniami państwowymi, wojewódzkimi i miejskimi. - Te prawie pół wieku strzeleckie jest niezapomnianą przygodą w życiu - wyznał z łezką w oku Julian Lis. - Dziękuję wielu osobom za współpracę - dodał wzruszony trener.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza