Justyna Kowalczyk zdobyła brązowy medal na MŚ

Paweł Sikorski
Brązowy medal dla Justyny Kowalczyk.
Brązowy medal dla Justyny Kowalczyk. Archiwum
Justyna Kowalczyk dzielnie walczyła o obronę mistrzowskiego tytułu w biegu na 30km z Liberca.

Tym razem nie udało się. Polak zdobyła brązowy medal, a złoto wywalczyła zaledwie 22-letnia Therese Johaug.

Już na samym początku biegu wykrystalizowała się czołówka, wśród której znajdowała się Kowalczyk. Obok Polki biegły dwie Norweżki - Marit Bjoergen oraz Therese Johaug , a także Kristin Steira oraz Charlotte Kalla. Dwie ostatnie mniej więcej w połowie dystansu nie wytrzymały tempa. Medalistki zostały już wtedy wyłonione i walczyły między sobą o kolor zdobytego krążka.

Niespodziewanie najlepsze tempo utrzymywała Johaug i systematycznie powiększała przewagę nad rywalkami. Kowalczyk aby odrobić straty nie zdecydowała się nawet na wymianę nart, jednak na 6km przed metą Bjoergen i Johaug ponownie odjechały Polce. 22-letnia Norweżka miała już wtedy blisko 50 sekund przewagi nad biegaczką z Kasiny Wielkiej i była pewna zwycięstwa. Jako druga na stadion wbiegła Marit Bjoergen, a trzecia na mecie zameldowała się Kowalczyk.

Wywalczony w sobotę brązowy medal Kowalczyk uzupełnił kolekcję dwóch srebrnych medali, które zdobyła w biegu łączonym 2x7,5km oraz 10km stylem klasycznym.