Poddasza są szczególnie wrażliwe na temperaturę panującą na zewnątrz. Latem gorąco z nagrzanego słońcem dachu może sprawić, że trudno będzie oddychać. Dla odmiany - zimą przez dach możemy tracić nawet 25-30 proc. ciepła z grzejników. Komfort mieszkania na poddaszu zatem może zapewnić spełnienie minimum trzech warunków: po pierwsze - wybór dobrej, energooszczędnej izolacji cieplnej o odpowiedniej grubości, po drugie - utrzymanie optymalnej wilgotności i mikroklimatu pomieszczeń - czyli dobór materiałów przepuszczających wytworzoną parę wodną i dobór odpowiedniego układu warstw ocieplenia, po trzecie - solidne wykonanie przez sprawdzoną ekipę.
Dwie warstwy - pomysł na ciepło poddasza
Bez mostków
Warstwa ocieplająca zawsze musi być ułożona precyzyjnie i szczelnie, bez mostków termicznych.
Za najbardziej energooszczędne rozwiązanie dla poddaszy mieszkalnych uznawana jest obecnie wełna mineralna układana w dwóch warstwach. Pierwszą warstwę wełny układa się pomiędzy krokwiami a drugą - pod nimi, na dodatkowym stalowym ruszcie.
Dwie warstwy wełny pozwalają uzyskać energooszczędną grubość izolacji (25-30 cm) oraz zlikwidować wszelkie mostki termiczne (przede wszystkim krokwie), którymi moglibyśmy tracić cenne ciepło. Dobry przykład pewnej izolacji to izolacja ze skalnej wełny mineralnej.
Zdrowy mikroklimat i ulga dla uszu
Ocieplenie poddasza skalną wełną mineralną zapewnia wszechstronną izolację od skrajnych temperatur panujących na zewnątrz - mrozu zimą i gorąca z nagrzanego dachu latem. Jednocześnie dzięki paroprzepuszczalności wełna mineralna gwarantuje swobodne odprowadzanie pary wodnej, a w efekcie zdrowy mikroklimat pomieszczeń.
Warto też pamiętać, że wełna, mając doskonałą zdolność pochłaniania dźwięków (drgań akustycznych) będzie nas chronić przed coraz bardziej uciążliwym hałasem docierającym z zewnątrz, jak i z sąsiednich pomieszczeń. Wreszcie otulenie z trzech stron drewnianych elementów więźby dachowej niepalną wełną o najwyższej z możliwych klasie reakcji na ogień jest najlepszym zabezpieczeniem przeciwogniowym. Gdyby zaskoczył nas pożar pozwoli to zyskać dodatkowy czas na ewakuację z płonącego budynku.
Nie można tego zamontować byle jak...
Bardzo ważna jest także solidność i jakość wykonania.
Nawet najlepszy produkt nie spełni oczekiwań, jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowany lub zostanie zamontowany z błędami.
Doświadczeni wykonawcy do ocieplania poddaszy częściej wybierają wełnę mineralną - bo to materiał elastyczny i sprężysty, dobrze dopasowujący się kształtem do wypełnianej przestrzeni i szczelnie wypełniający ocieplaną przegrodę.
Warto zaznaczyć, że dzięki owej sprężystości i odpowiedniemu ciężarowi objętościowemu wyrobów ze skalnej wełny, wielkowymiarowe płyty mogą same utrzymać się między krokwiami bez konieczności dodatkowego, a pracochłonnego rusztu ze sznurka - znacznie przyspiesza to prace i warto to wykorzystać.
...i nie wolno zapomnieć o dobrej wentylacji
Połacie dachowe
Ze względu na zachowanie się wobec pary wodnej przenikającej z pomieszczeń poddasza, rozróżniamy dwa typy połaci dachowej: typu szczelnego oraz typu nieszczelnego.
Na poddaszu mieszkalnym bezwzględnie trzeba zagwarantować prawidłową wentylację pomieszczeń i połaci dachowej.
Oba przypadki wymagają odmiennego potraktowania. Odpowiednie rozwiązanie powinien podpowiedzieć projektant budynku, ale wykonawca musi wiedzieć jak prawidłowo je wykonać. Zawsze można poradzić się także doradcy technicznego z firmy dostarczającej materiał do ocieplenia.